Dzieje się - Teatr

Jubileusz 50-lecia pracy Krzesisławy Dubielówny

2007-06-29 14:56:19 | Wrocław
 1 lipca 2007 r. obchodzić będziemy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki Teatru Polskiego – Pani Krzesisławy Dubielówny. Tego dnia aktorkę będzie można zobaczyć w spektaklu „Don Juan wraca z wojny” w reż. Gadiego Rolla na Scenie im. J. Grzegorzewskiego.
 
 
Krzesisława Dubielówna urodziła się 28 III 1934 roku w Chorzowie. W roku 1957 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jej droga twórcza związana była z teatrami: Śląskim w Katowicach (1957–1959 oraz 1960–1961) i Ludowym w Krakowie (1959–1960 oraz 1961–1965). W roku 1965 znalazła się w zespole artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dziesięć lat później została wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu (Wydziały Zamiejscowe PWST w Krakowie), a w roku 1976 – w Studium Aktorskim przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. W latach 1981–1984 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej PWST, a w latach 1984–1993 – dziekana Wydziału Aktorskiego. Jest wysoko cenionym i mającym niekwestionowany autorytet wśród studentów wykładowcą. W roku 1990 przyznano jej tytuł profesora zwyczajnego.
 
 
Aktorka ma na koncie ogromną ilość ról teatralnych. Występowała na scenie między innymi jako Maryna w "Wujaszku Wani" Antona Czechowa w reżyserii Jerzego Jarockiego czy Lamblia w "Verklärte nacht" Michała Bajera w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Grała również w teatrze telewizji m.in. jako Pani Kant w spektaklu Krystiana Lupy "Immanuel Kant" i w filmie "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka. Sprawdziła sie także jako reżyser teatralny takich spektakli jak "Miłość do trzech pomarańczy" Carla Gozziego [przedstawienie dyplomowe Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu] czy "Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej" [przedstawienie dyplomowe Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu].
 
Nagrody:

1975 – Brązowa Iglica.
1981 – Nagroda Towarzystwa Miłośników Wrocławia za dorobek aktorski i twórczy udział w kształtowaniu kultury teatralnej Wrocławia.
1995 – Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia za role w Końcówce i Łysej śpiewaczce.
1997 – Międzynarodowy Dzień Teatru – nagroda Telewizyjnego Magazynu Aktualności Kulturalnych za brawurową scenę spaceru po pokładzie statku, którym Kant płynął do Ameryki w Immanuelu Kancie.
1999 – XVII Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi – Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi za reżyserię przedstawienia dyplomowego studentów PWST we Wrocławiu Żywot Józefa – najlepszego spektaklu na festiwalu.
2001 – XLI Kaliskie Spotkania Teatralne – nagroda specjalna jury za rolę w Wiśniowym sadzie.
2005 – XI Ogólnopolski Konkurs Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – nagroda aktorska za rolę w Verklärte nacht.
2006 – Międzynarodowy Dzień Teatru – nagroda marszałka województwa dolnośląskiego za rolę w Verklärte nacht – najlepszą rolę kobiecą w teatrach dolnośląskich w roku 2005.
2006 – XLI Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie – Nagroda Magnolii (Nagroda Miasta Szczecina) oraz Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla największej indywidualności festiwalu za rolę w Verklärte nacht.

Odznaczenia:

1976 – Srebrny Krzyż Zasługi.
1981 – odznaka Zasłużony Działacz Kultury.
2004 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
2006 – Złoty Medal Gloria Artis.
 
 
Zdjęcie pochodzi ze strony: www.teatrpolski.wroc.pl

Słowa kluczowe: Krzesisława Dubielówna, Wrocław, wydarzenia kulturalne, jubileusz, Teatr polski, wrocław, PWST
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Lazarus - spektakl Capitol Wrocław
Teatr Muzyczny Capitol odwołuje spektakle "Lazarusa" i przekłada PPA Wrocław

Zaplanowane na 9-15 października 2020 konkursy Przeglądu Piosenki Aktorskiej nie odbędą się w tym roku.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.