Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Idzie nowe w Teatrze Polskim

2006-10-13 15:45:45 | Wrocław

 - Teatr nie może być urzędem. Chcę, by w Teatrze Polskim pracowali ludzie o niekonwencjonalnych pomysłach - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej nowy dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego, Krzysztof Mieszkowski. Włodarz największej wrocławskiej sceny opowiedział dziennikarzom o swoich planach i zamierzeniach, a także nowościach, które czekają miłośników sztuki w stolicy Dolnego Śląska.

Mieszkowski zamierza diametralnie zmienić oblicze największego wrocławskiego teatru. Temu służyć ma szereg działań skierowanych do rozmaitych widzów. Jak mówił nowy dyrektor, Teatr Polski zamierza zaangażować się w szereg działań okołoteatralnych, które mają przywrócić w TP atmosferę z najlepszych jego lat. - Chcecmy sprawić, by do Teatru Polskiego powróciła atmosfera, która panowała w nim podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatru Otwartego, kiedy to ludzie tłoczyli się na schodach, żeby obejrzeć przedstawienie - dodawał wicedyrektor teatru, Robert Gawłowski.

Studenci wrocławskich uczelni będą mieli swój jeden dzień w miesiącu, kiedy będą mogli nabyć bilety do TP w bardzo atrakcyjnych cenach. - Młodzi ludzie odwrócili się chyba od teatru, większość z nich uważa go za obciachowy. Chcemy to zmienić, chcemy sprawić, że młodzi ludzie uznają teatr za swoje miejsce, warte odwiedzania - tłumaczył Krzysztof Mieszkowski.

Turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają Wrocław, do złożenia wizyty w teatrze ma zachęcić możliwość obejrzenia spektakli w angielskiej wersji językowej.

Dla miłośników literatury Teatr Polski także ma specjalną propozycję - w grudniu tego roku ruszy cykl spotkań z pisarzami, prowadzony przez prof. Stanisława Beresia. 1 grudnia w Teatrze Polskim będzie gościł Andrzej Stasiuk, w styczniu wizytę złoży zaś Olga Tokarczuk. Oprócz tego, już niedługo w każdy poniedziałek na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego będą odbywały się koncerty, czytania sztuk współczesnych czy projekcje filmów fabularnych.

Krzysztof Mieszkowski zamierza też czerpać z bogactwa wrocławskiego środowiska kulturalnego. Jednym z pomysłów jest projekt KINOTEATR-DEBIUTY. W jego ramach młodzi wrocławscy artyści - aktorzy, muzycy, plastycy, reżyserzy - będa mieli okazję, by wypłynąć na nieco szersze wody, prezentując swoje dzieła w obiektach Teatru Polskiego.
Nowy gospodarz TP chciałby też nawiązać współpracę innymi wrocławskimi instytucjami kultury, takimi jak Opera Wrocławska czy Teatr Współczesny. - Wcześniej zdarzało się, że najważniejsze wydarzenia dublowały się terminami, przez co nawzajem odbieraliśmy sobie widzów. Chciałbym, żebyśmy koordynowali swoje działania i wspierali się nawzajem - mówił Mieszkowski. 

Innym aspektem zmiany wizerunku wrocławskiego Teatru Polskiego ma być remont poszczególnych wrocławskich scen. - W od kwietnia do września przyszłego roku będzie trwał pierwszy etap prac modernizacyjnych sceny głównej teatru - zapowiedział Robert Gawłowski. Inwestycja będzie kosztowała 40 mln złotych, TP otrzymał już na nią środki z Ministerstwa Kultury oraz dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Remont czeka także Scenę Kameralną oraz Scenę na Dworcu Świebodzkim. W przypadku tej drugiej konieczne jest porozumienie pomiędzy dyrekcją teatru a dolnośląskimi kolejami, które są właścicielem dworca. Mieszkowski przekonywał jednak, że sprawy idą w dobrym kierunku.

Co czeka wrocławskich miłośników teatru w nowym sezonie? Mogą liczyć na 8 lub 9 premierowych spektakli. Najważniejsze z nich to "Terrordom w Breslau" w reżyserii Wiktora Rubina (premiera 17 XI, Scena na Świebodzkim), "Smycz" Bartosza Porczyka (premiera 30 XI, Scena Kameralna), "Trzy siostry" (adaptacja sztuki Antona Czechowa autorstwa Moniki Pęcikiewicz; premiera 9 XII, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego) oraz kontrowersyjny "Projekt: Dziady" Moniki Strzępki. 

Łukasz Maślanka
(lukasz.maslanka@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Katarzyna Łęcka
Katarzyna Łęcka o "Smutkach Tropików": Powstaje spektakl przejmująco prawdziwy

Nie wyobrażam sobie robienia spektaklu o milenialsach bez młodych ludzi - mówi reżyserka.

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.