Dzieje się - Teatr

Darmowe spektakle w Teatrze Arka

2012-10-17 13:22:36 | Wrocław

W związku z obchodami X-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka, teatr zaprasza na trzy darmowe spektakle.

26.10.2012 godz.19::00 „Sen nocy letniej”
27.10.2012 godz.19::00 „Świątynia Dybuk. Legendy Żydowskie”
28.10.2012 godz.19::00 „Bal u Hawkinga”

Sen nocy letniej

Szekspirowska historia w nietypowej interpretacji, scenariusz napisany przez pacjenta szpitala psychiatrycznego, na scenie zawodowi aktorzy i niepełnosprawni adepci- spektakl „Sen nocy letniej" w wykonaniu wrocławskiego Teatru Arka z pewnością zaskoczy widzów. Przedstawienie jest próbą reinterpretacji klasycznego dramatu Szekspira. Interpretacji na tyle sugestywnej, że skierowanej jedynie do widzów dorosłych. Akcja toczy się na oddziale szpitala psychiatrycznego. Czy ludzie chorzy umysłowo powinni być zepchnięci na margines życia społecznego? Jak odbierają rzeczywistość? „Sen nocy letniej" w wykonaniu Arki unika łatwych odpowiedzi, prowokując widza do rozważań.

Świątynia Dybuk. Legendy Żydowskie

Dyskryminacja, rasizm, nierówność społeczna, narodowa, nietolerancja, brak akceptacji  dla inności, a przede wszystkim obojętność i okrucieństwo wobec bezbronnych i potrzebujących pomocy – to problemy, które od początku działalności Teatru Arka stały się wyznacznikiem poszukiwań artystycznych i ideowych.

Według Jana Pawła II „Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu”. Słowa te stały się dla nas wyznacznikiem artystycznej działalności, właśnie w niej widzimy szansę dotarcie do drugiego człowieka. One też zdecydowały o koncepcji spektaklu „Świątynia - Dybuk. Legendy żydowskie.” Właśnie walka o sumienie jest treścią przedstawienia.

Inspiracją stały się dla nas losy polskich Żydów w minionym stuleciu. Zastanawiamy się nad wieloma zagadnieniami związanymi z tragedią tego narodu. Przypominamy dramat i absurd Holocaustu, ale zadajemy też pytanie, ile wieków musi mieszkać człowiek na danej ziemi, żeby do niej przynależeć? Dlatego sięgamy do niechlubnych aktów polskiego antysemityzmu, między innymi do pogromów w Jedwabnym, Kielcach, Krakowie.

Dziś w niektórych dużych polskich miastach, również we Wrocławiu, możemy zetknąć się  z kulturą żydowską. Jest to jednak jedynie namiastka jej obecności w naszej narodowej codzienności, bo po II wojnie światowej zniknęły dzielnice żydowskie, zniknęły żydowskie sklepy i kramy. Nie ma już miasteczka Bełz, w którym na początku XIX wieku powstała sławna dynastia chasydów. Spłonęło miasteczko Bełz, nie ma w Polsce chasydów, o których mówi w „Dybuku” Szlojme Zajnwil Rapaport (An-ski). Wiemy o nich bardzo mało, a przecież Polska to także polscy Żydzi. Jak można o nich zapomnieć i ich nie szanować wśród nas. Stanowią piękną część Polski, która jest także ich ojczyzną – „800 lat Żydzi żyją w tym kraju – 800 lat to jest długi czas!”.

Bal u Hawkinga

Spektakl „Bal u Hawkinga” skupia uwagę na postaci wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Jednakże proponowana przez Renatę Jasińską interpretacja biografii oraz dorobku naukowego tego wybitnego człowieka jest jedynie pretekstem do szerszej dyskusji o statusie kulturowym i społecznym osób niepełnosprawnych.

Twórcy spektaklu stawiają mocne pytania o istotę niepełnosprawności. Czy ciało, które jest w całości funkcjonalne należy nazywać pełnosprawnym, a ciało z defektami niepełnosprawnym? Co decyduje o tej kategoryzacji, stygmatyzm społeczny, czy diagnoza medyczna? Niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości i spełnienia (również seksualnego) w relacjach damsko-męskich?

Spektakl zaprasza do podjęcia próby mentalnego oswajania kalectwa i niepełnosprawności, jak również jest sprzeciwem wobec konformizmu oraz wiary w płytkie wartości. Tak, z jednej strony odważnej, z drugiej pozytywnej dyskusji w teatrze o cielesności osób niepełnosprawnych jeszcze nie było.

Ponadto, dorobek naukowy Hawkinga inspiruje do namysłu nad miejscem ludzi we wszechświecie. „Bal u Hawkinga” przybiera formę luźnych kolaży, na które składają się wydarzenia z życia bohatera oraz fragmenty jego prac. Całości towarzyszy muzyka na żywo.

Rezerwacja biletów
Anna Kowal tel.500-423-919

Słowa kluczowe: teatr arka Xlecie dybuk sen nocy letniej hawkinga
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Ruscy, Teatr WybrzeÅźe
Spektakle za 10zł na platformie VOD Teatru Wybrzeże

Cztery przedstawienia do zobaczenia bez wychodzenia z domu.

Piekło-Niebo WTL online
Wrocławski Teatr Lalek udostępnia spektakl na Dzień dziecka

Przedstawienie "Piekło-Niebo" będzie można zobaczyć za darmo online.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.