Premiery - Teatr

"Burza" na otwarcie sezonu Wrocławskiego Teatru Lalek

2017-09-27 09:12:07 | Wrocław

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Shakespeare'a będzie pierwszą premierą sezonu 2017/2018 we Wrocławskim Teatrze Lalek.

BurzaPolsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. Chcąc zaadaptować sztukę na scenę dziecięcą, wybrali z niej kilka wątków, wokół których osnuli przygodową, pełną humoru i zwrotów akcji historię nieudanej wyprawy w kosmos. Teatr w teatrze, chwyt chętnie stosowany przez geniusza ze Stratfordu, wykorzystali oni w „Burzy” nie tylko jako pretekst dla zabawy teatralnymi konwencjami, ale także sposób na wzięcie w nawias oryginalnej, miejscami zbyt okrutnej dla dzieci opowieści i odebranie jej pierwotnego ciężaru.

Głównym bohaterem pozostaje tu Prospero – u Shakespeare’a mag, filozof, demiurg, u Zákosteleckiego i Chowaniec – reżyser teatralny, którego (nieświadomymi) aktorami są ludzie. Prospero sprawnie nimi steruje, konsekwentnie realizując swój plan. Co jest jego celem? Zemsta na bracie? Powrót z zesłania? Uszczęśliwienie córki? Uwolnienie się od bolesnej przeszłości? Odpowiedzi muszą udzielić sobie sami widzowie po obejrzeniu spektaklu.

Marek Zákostelecký, znawca kina i wielbiciel filmowych trików, współtwórca „Ostatniej sztuczki Georges'a Méliès'a”, w pracy nad koncepcją inscenizacyjną „Burzy” zainspirował się steampunkowymi filmami przygodowymi Karela Zemana, zwanego „czeskim Méliès'em”. Szybkie tempo, humor i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że spektakl od początku przykuwa uwagę najmłodszych i do końca trzyma ich w napięciu niczym najlepsze powieści Juliusza Verne’a.

Shakespeare dla dzieci? To możliwe! Przekonajcie się sami.

O spektaklu:

- Całość jest bardzo komiksowa, więc nawet jeśli są jakieś mroczne elementy, to wszystko jest przełożone na język dla dzieci. „Burza” w oryginale jest sztuką poważną i pojawiają się takie elementy jak pistolet czy próba morderstwa, ale forma której używamy jest przystępna dla dzieci i łagodzi wydźwięk, dodaje „przymrużenie oka” do tego wszystkiego. Mamy w spektaklu scenę burzy, ale ona nie jest zbyt straszna dla dzieci. Jest po prostu głośna, ale nie straszna - mówi Grzegorz Mazoń, który gra postać Ariela. - W spektaklu są dwa wątki - Prospera i Ariela o wolności i o przebaczeniu. Postać, którą gram to Ariel, lotny duch, który sprawia, że to wszystko się tutaj dzieje. Ten bohater jest na scenie przez cały czas, powoduje pewne sytuacje, on rozpoczyna, on kieruje innych bohaterów do tego aby się spotkali lub nie. Razem z Prosperem tworzą duet, który „kręci” całym teatrem - opisuje Mazoń.

BURZA | wiek 6+ | reż. Marek Zákostelecký
premiera 30 września 2017, Duża scena

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Shakespeare'a

PRZEKŁAD: Piotr Kamiński
REDAKCJA NAUKOWA PRZEKŁADU: Anna Cetera
POMYSŁ ADAPTACJI: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký
TEKST ADAPTACJI I DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA I SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
MUZYKA: Vratislav ©rámek
CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska
PROJEKCJE MULTIMEDIALNE: Alicja Pietrucka
UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
INSPICJENT: Małgorzata Mańko-Drozd
OBSADA: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Michał Derkacz

fot. A.Cerelczak

Słowa kluczowe: spektakl, dla dzieci, teatr, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

Nikt nie jest doskonały
Spektakl "Nikt nie jest doskonały" w gwiazdorskiej obsadzie do zobaczenia w Toruniu

To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.