Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Życie jest snem wariata

2013-01-21

W nie najłatwiejszym w odbiorze „Życie jest snem” Wrocławskiego Teatru Współczesnego Lech Raczak zadaje pytania o pokusy władzy, różnice między snem a rzeczywistością i zmagania z własnym przeznaczeniem.

Akcję XVII-wiecznego tekstu „Życie jest snem” („La vida es sueňo”)  Pedro Calderón de la Barca -  aby nie narazić się szalejącej inkwizycji - umieścił  w odległej i egzotycznej dla niego krainie – Polsce. W kraju tym rządzi Basilio (w WTW znakomity Maciej Tomaszewski), któremu przepowiedziano, że jego syn Segismundo, (Krzysztof Zych) będzie okrutnikiem, który zrzuci ojca z tronu. Więzi go więc, dbając jednka o to, by odebrał wykształcenie. W momencie próby król umieszcza Segismundo w pałacu i wmawia mu, że jest prawdziwym władcą, a lata jego uwięzienia to jedynie sen. Sam z boku obserwuje poczynania swego następcy, sprawdzając czy okaże się krwawym, zuchwałym despotą czy będzie rządzić sprawiedliwie i mądrze.

Raczak skupia się na wątku poznawczym tekstu Calderona. Próbuje pokazać iluzoryczność rzeczywistości, szuka pęknięcia, rozróżnienia między tym, co prawdziwe, a tym, a co znajduje się tylko w sferze sennych marzeń. - Mam pewne hobby: staram się czasami zapisywać sny. I wydaje mi się, że życie w snach bywa niekiedy bardziej fascynujące niż to na jawie. To po pierwsze. A po drugie – istnieją teorie naukowe, mówiące, że my, poznając świat, usiłując coś obliczyć, zmierzyć, opisać, dostrzec, tak mocno wpływamy na przedmiot opisu, że fałszujemy rzeczywistość. I między innymi o tym jest dramat Calderona – tłumaczył Raczak.  

Gdzieś obok tych rozważań toczy się konflikt polsko-rosyjski. Szczęśliwie, Raczak nie daje się skusić taniemu efekciarstwu. Nie tapla się w sporze o wrak, Smoleńsk, nie ma słowa o Putinie, zamachach, trotylu i o tym, że „słychać strzały”. Rosjanin staje się raczej symbolem okupanta, który odbiera wolność ciemiężonemu krajowi. - Kiedy (..) podejmujemy temat wolności, zawsze musi się w tym kontekście pojawić Rosjanin albo Niemiec – mówił Raczak w jednym z przedpremierowych wywiadów.

„Życie jest snem” nie ogląda się łatwo, to dość ciężki spektakl, który nie każdemu przypadnie do gustu. Lech Raczak dotyka trudnych, abstrakcyjnych tematów. Udaje mu się jednak całą historię opowiedzieć w sposób zwarty (spektakl trwa niewiele ponad 100 minut). Taka lekcja filozoficznego myślenia w pigułce, umilona znakomitym aktorstwem.

Życie jest snem, reż. Lech Raczak, Wrocławski Teatr Współczesny, premiera 19 stycznia 2013

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Bartek Janiczek

 

GALERIA ZDJĘĆ: Życie jest snem (19)
 • Życie jest snem - plakat
 • "Życie jest snem" próba medialna
 • "Życie jest snem" próba medialna
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • Porażka [0]Teatr - Porażka, nie będę się za bardzo rozwijał, ale scenografia i wykonanie tragiczne. Miało parę ciekawych elementów ale reszta....

  2013-02-03, 23:39:15
  Marian
 • Nie wiem, jak to napisac... [0]Prosze Pana, naprawde nie czuje Pan zgrzytu w tym zdaniu: "Gdzieś obok tych rozważań toczy się konflikt polsko-rosyjski. Szczęśliwie, Raczak nie daje się skusić taniemu efekciarstwowi". Efekc...

  2013-01-21, 17:27:42
  Milan
Zobacz wszystkie wypowiedzi
 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama