Recenzje - Teatr

Wielki Inkwizytor – czyli Wielka Sztuka

2007-12-10 10:48:16 | Wrocław

 W Sali Apokalipsy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego ponownie przez krótką chwilę można było obcować z prawdziwym geniuszem, sztuką najwyższych lotów, mistrzowskim aktorstwem – połączenie wnikliwości Dostojewskiego, wizjonerstwa Petera Brooka i możliwości scenicznych Bruce’a Myersa dało pozostający na długo w pamięci efekt.

Tuż za ścianą rozbrzmiewała muzyka i dochodziły odgłosy z Rynku, gdzie wszyscy zaczynali krążyć utartym piątkowym szlakiem pomiędzy Szeptami, Bezsennością, Manianą i Lemoniadą, gdy tymczasem tuż obok nieliczna grupka stałych bywalców zdołała przenieść się całkowicie do piętnastowiecznej Sewilli z czasów Wielkiej Inkwizycji.

Ascetyczny teatr Petera Brooka obył się ponownie bez wymyślnych kostiumów i dekoracji. W pustej przestrzeni na środku małej salki tylko i wyłącznie za pomocą magii słowa i mistrzowskiej, hipnotyzującej grze aktorskiej Bruce’a Myersa odbyło się w skupieniu misterium - zobaczyliśmy Wielkiego Inkwizytora oskarżającego Chrystusa, który tego dnia postanowił powrócić na ziemię. Ze sceny padają pytania dotyczące kondycji człowieka i problemów z ofiarowaną mu przez Boga wolnością wyboru. Wielki Inkwizytor odmalowuje przed Chrystusem obraz słabych i pokracznych ludzi, którzy nie radzą sobie z wolnością decydowania za siebie i braniem odpowiedzialności za swoje czyny, tym samym usprawiedliwiając swoje totalitarne zapędy: „[…] zamiast odebrać ludziom wolność, jeszcze bardziej ją zwiększyłeś! Czyś zapomniał, że człowiek woli spokój, a nawet śmierć, od wolnego wyboru w poznaniu dobra i zła? Nie ma nic bardziej ponętnego dla człowieka nad wolność sumienia, ale nie ma też nic bardziej męczącego”. Chrystus odpowiada milczeniem i miłością, która objawia się w kończącym spektakl symbolicznym pocałunku.

Bruce Myers stworzył niezwykle wyrazistą kreację aktorską, jego Wielki Inkwizytor to postać niejednoznaczna, miotana sprzecznymi emocjami, próbująca rozwikłać zagadkę wiary i natury człowieka. Oskarżająca Chrystusa, a jednocześnie oczekująca odpowiedzi, pragnąca wybaczenia i bezwzględna. Publiczność zgromadzona w Ośrodku nagrodziła aktora największym wyróżnieniem – chwilą absolutnej ciszy, po której rozległy się gromkie brawa.


Alicja Skibicka


 

Słowa kluczowe: wielki inkwizytor Instytut im. Jerzego Grotowskiego Peter Brook Bruce Myers teatr recenzje recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Andronicus - Synekdocha - recenzja spektaklu

Zobacz, jak rodzi się okrucieństwo w nowym spektaklu Teatru Pieśń Kozła.

Nie ksiąÅźka zdobi człowieka
Nie książka zdobi człowieka - recenzja spektaklu

Oceniamy spektakl komediowy Teatru Kwadrat w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.