Dzieje się - Teatr

Szekspir, staroislandzka tradycja, Beckett i kubizm jako inspiracje "Wyspy" [FOTO]

2016-11-30 14:48:44 | Wrocław

Szekspir, staroislandzka tradycja, Beckett i kubistyczne malarstwo to inspiracje dla twórców „Wyspy”. Spektakle premierowe już 1, 2, 3 i 4 grudnia.

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą>>

Spektakl „Wyspa” inspirowany jest  „Burzą” Williama Szekspira. Ostatnie dzieło dramatopisarza to najbardziej poetycki , wypełniony metaforami tekst. Stał się on impulsem do dalszych poszukiwań twórców, którzy zrezygnowali z adaptacji „Burzy”,  traktując dzieło mistrza jako punkt wyjścia do rozważań nad ludzkim zagubieniem i samotnością. – W „Burzy” znaleźliśmy wątki pozwalające mówić o ludzkiej wyobraźni, ruchu i swobodnej myśli przez pryzmat piękna, dobra i prawdy. Odwoływanie się do tych wartości to dziś anarchizm – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Teatru Pieśń Kozła i reżyser spektaklu.

Beckett, islandzka tradycja i stłuczone szkło

Dla twórców „Wyspy” Szekspir to niejedyna inspiracja. Drugim jej źródłem, niezwykłym i intrygującym, jest też staroislandzka tradycja opowiadania umierającemu snu, w którym obudzi się po śmierci. – Można powiedzieć, że my na scenie opowiadamy piękny sen umierającemu światu, którym rządzą manipulacja, kłamstwo i brzydota. Wyspa stanowi zwierciadło i punkt odniesienia dla wyobraźni, która szuka ocalenia. Od nas zależy, w jakim śnie się obudzimy – dodaje Grzegorz Bral.  Ważnym źródłem inspiracji dla reżysera „Wyspy” jest również twórczość Samuela Becketta, zwłaszcza jego dzieło „Czekając na Godota”. – Czytam szekspirowską „Burzę” przez Becketta, dlatego „Wyspa” jest spektaklem utrzymanym w abstrakcyjnej, becketowskiej formie. Istotne są dla mnie również skojarzenia z malarstwem kubistycznym, plastycznie obrazującym popękanie osobowości współczesnego człowieka. Nasza tożsamość przypomina stłuczone szkło, nie ma w niej mocnych punktów oparcia, nic już się nie liczy, zostało tylko szaleństwo, które samo się odtwarza. O tym także opowiada „Wyspa” – podkreśla Grzegorz Bral.

Ekspresja dwóch żywiołów

Na scenie zobaczymy łącznie 19 osób. „Wyspę” tworzą  aktorzy Teatru Pieśń Kozła oraz tancerze z holenderskiej grupy INNE, kierowanej przez wybitnego choreografa tańca współczesnego Ivána Péreza. – To pierwszy nasz projekt, w którym na taką skalę łączymy nowoczesny chór z tańcem współczesnym. Przypomina to zderzenie dwóch żywiołów, ożywcze i otwierające przed nami nowe możliwości. Taniec współczesny zawsze mnie intrygował, bo to rodzaj buntu przeciw skostniałym, narzuconym, rygorystycznym normom społecznym – opowiada Grzegorz Bral.

Muzykę, podobnie jak w przypadku słynnych „Pieśni Leara”, stworzyli Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły. Autorką pieśni jest Alicja Bral. Spektakl będzie oszczędny pod względem formalnym. Scenografia i kostiumy utrzymane będą w czerni i bieli. – Spektakl jest podzielony na poematy. Każdy z nich przypomina malowanie obrazu za pomocą wyrazistych, niezwykle plastycznych środków ekspresji, dopełnionych polifoniczną muzyką najwyższej próby – wyjaśnia Grzegorz Bral.

Premierę najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła zobaczymy już jutro, a kolejne przedstawienia 2, 3 oraz 4 grudnia w siedzibie teatru.

Bill Gates polskiego teatru

„Wyspa” to już drugi premierowy spektakl Teatru Pieśń Kozła w tym roku. Wcześniej zaprezentował przedstawienie „Crazy God”, inspirowane „Hamletem” Szekspira. Zespół ma również za sobą niezwykle udane tournée po czterech kontynentach. Ze względu na intensywność i rozmach działania Grzegorz Bral został w mediach nazwany Billem Gatesem polskiego teatru. – Faktycznie, nie tylko wykorzystujemy różne możliwości, lecz również stwarzamy nową przestrzeń do działania. Pokazujemy, że teatr ma przyszłość i jesteśmy za to doceniani na świecie – podsumowuje Grzegorz Bral.

ip

fot. Mateusz Bral/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wyspa spektakl, teatr wrocław, Teatr Pieśni Kozła, William Szekspir

Wyspa - zdjęcia z próby (11)

Wyspa - zdjęcia z próby  - Zdjęcie nr 1
Wyspa - zdjęcia z próby  - Zdjęcie nr 2
Wyspa - zdjęcia z próby  - Zdjęcie nr 3
Wyspa - zdjęcia z próby  - Zdjęcie nr 4
Wyspa - zdjęcia z próby  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Lot przez tęczę
Ferie zimowe we Wrocławskim Teatrze Lalek - spektakle i warsztaty Wrocław

Młodzi i nieco starsi widzowie w WTL znajdą nie tylko spektakle, ale także warsztaty i spacery po budynku teatru.

Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.