Dzieje się - Teatr

Projekt "Strefy kontaktu 2016" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

2015-10-05 10:02:44 | Wrocław

Strefy kontaktu 2016 to projekt artystyczny Wrocławskiego Teatru Współczesnego wpisany w program Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Patronują mu trzej wybitni artyści teatru: Helmut Kajzar, Tymoteusz Karpowicz i Tadeusz Różewicz.

To oni od końca lat pięćdziesiątych minionego wieku kształtowali profil artystyczny sceny WTW. Każdy z nich wytyczał własną ścieżkę poszukiwań, ale wspólna była ich niezgoda na zastane narracje dramaturgiczne i formy teatru. Ich twórcza anarchia rozbijała świat i sklejała go w nowym poetyckim porządku. Zależy nam na podjęciu i rozwinięciu tej tradycji - stąd konkurs dramaturgiczny, konkurs koprodukcji i festiwal polskiej dramaturgii współczesnej.

Strefy kontaktu 2016: dramat

Wrocławski Teatr Współczesny zorganizował zamknięty konkurs dramaturgiczny, do którego zaprosił polskich autorów, nie tylko dramatopisarzy. Konkurs ten został ogłoszony, by inicjować twórczość dramatopisarską w duchu wielkich wrocławskich autorów - Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza - poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności. - Znaczna część sezonu 2015/2016 w naszym teatrze jest związana z konkursem. Chcemy by nasi widzowie zobaczyli nagrodzone dramaty na deskach WTW. Jest wiele konkursów tego typu, lecz są one zazwyczaj otwarte. W takich przypadkach jury musi czytać setki prac, często zwyczajnie słabch. My postawiliśmy na jakość. Dzięki dofinansowaniu miasta, mogliśmy wybrać określoną liczbę uczestników, zapłacić im za pracę i dać rok na napisanie dramatu - mówił Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, podczas spotkania z mediami 1 października.

Nadesłano trzydzieści jeden utworów, które oceniło jury w składzie: Weronika Szczawińska, Marcin Kościelniak, Zbigniew Majchrowski (przewodniczący), Stanisław Obirek, Jerzy Pietraszek. Już 9 października – w dniu 94. urodzin Tadeusza Różewicza – podczas uroczystej Gali poznamy laureatów konkursu. Trzy nagrody finansowe, o łącznej wartości 100 tysięcy złotych, ufundowało Miasto Wrocław. Wrocławski Teatr Współczesny również przyzna swoje nagrody wybranym autorom – będą to prapremierowe realizacje ich sztuk.

Zaproszenie do konkursu przyjęło 32 autorów, uznanych polskich pisarzy, ludzi teatru i filmu – nie tylko dramaturgów. Wśród uczestników znajdziemy autorów kilku pokoleń, m. in. poetę, aktora i reżysera  Bogusława Kierca, twórcę dojrzałego, przez lata związanego z teatrem, i Marcina Cecko (poetę, dramaturga, pisarza i performera).

Do konkursu zaproszeni zostali także scenarzyści filmowi, reżyserzy teatralni oraz dramaturdzy – wśród nich m. in.: Paweł Sala, Marta Guśniowska, Szymon Bogacz, Malina Prześluga. Zaproszenie do konkursu przyjęli także popularni polscy pisarze, tacy jak Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Izabela Filipiak, Piotr Siemion czy Jakub Żulczyk.

Strefy kontaktu 2016: koprodukcja

W ramach otwartego konkursu ofert na realizacje utworów Kajzara, Karpowicza i Różewicza. Z nadesłanych zgłoszeń Wrocławski Teatr Współczesny dofinansował:

Teatr im. Solskiego w Tarnowie [Kajzar. Odyseja 1982],
Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach [Śmieszny staruszek Różewicza],
Teatr Ludowy w Krakowie [Kartoteka / Kartoteka rozrzucona Różewicza],
Polski Teatr Tańca – Balet Poznański [Lament wg Matka odchodzi Różewicza],
Teśinske divadlo Ćesky Teśin / Teatr Cieszyński, Scena Polska [Obora Kajzara].

MD/ip

Słowa kluczowe: WTW wrocław, teatr współczesny wrocław, strefy kontaktu 2016, strefy kontaktu konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr na wynos - domowa edukacja teatralna
Wrocławski Teatr Lalek serwuje cykl edukacyjny Teatr na wynos Wrocław

WTL publikuje materiały edukacyjne, które przez ostatnich kilka lat publikowane były w programach teatralnych kolejnych premier.

Trociny - spektakl
Czerwiec w Instytucie Grotowskiego z Teatrem ZAR Wrocław

W Sali Teatru Laboratorium zobaczymy aż 4 spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.