Dzieje się - Teatr

Poznaj repertuar na sezon 2016/2017 Wrocławskiego Teatru Współczesnego

2016-09-20 17:29:25 | Wrocław

Nowe przedstawienia, zwieńczenie festiwalu "Strefy kontaktu" oraz niezwykłe i innowacyjne formy teatralne czekają publiczność Wrocławskiego Teatru Współczesnego w już rozpoczętym sezonie 2016/2017. 

20 września we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbyła się konferencja dotycząca planów teatru na sezon 2016/2017. Podczas spotkania dyrektor teatru Marek Fiedor zapowiedział premiery najnowszych spektakli. W repertuarze przedstawień pojawią się  m.in. "Nauka chodzenia" Tadeusza Różewicza, "Szaberplac, moje miłość" Szymona Bogacza, "Skrzywienie Kręgosłupa" Ingrid Lausund czy spektakl na podstawie powieści Tomasza Tryzny "Panna Nikt. Tajemnicza powieść o dojrzewaniu".

Wśród nowych przedstawień długo oczekiwanym oraz budzącym wiele ciekawości z pewnością jest nadchodząca premiera "Gwiazdy" Helmuta Kajzara w reżyserii Krzysztofa Czeczota.   Spektakl to opowieść o niespełnionym aktorze, który jest owładnięty obsesją na punkcie swojej roli. Integralną częścią przedstawienia jest nagranie aktora Tadeusza Łomnickiego w roli "Gwiazdy" [Teatr Polskiego Radia, reż. Zdzisław Wardejn, 1976 r.],staje się ono rodzajem lustra, w którym bohater przedstawienia  próbuje się odbić. Sama fabuła spektaklu to jednak nie wszystko. Przedstawienie  jest wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy w polskim teatrze zostanie do niego wykorzystany dźwięk tzw. binauralny - przestrzenny. Przed wejściem na salę teatralną, każdej osobie z widowni zostaną wręczone słuchawki, które  sprawią, że widz będzie miał wrażenie jakby słyszał myśli głównego bohatera. To wszystko daje niesamowity rodzaj akustycznego dźwięku 3D. Każda osoba z publiczności  sama może decydować, w jaki sposób chce uczestniczyć w spektaklu. - Przygotowując wraz realizatorami oraz aktorem  Maciejem Tomaszewskim  spektakl "Gwiazda" doszedłem do wniosku, że możemy w sposób jasny i przejrzysty połączyć dwie rzeczywistości : rzeczywistość teatru z monodramem aktora z przestrzenią teatru dźwięku czy słuchowiska i zrobić z tego wspólne jedno wspierające się działanie artystyczne - mówi reżyser spektaklu Krzysztof Czeczot. Jest to też pierwszy monodram znanego aktora  Macieja Tomaszewskiego. - Zaproponowano mi monodram. W tym przypadku jestem jak najlepszego zdania na temat reżysera i realizatorów spektaklu. Wszyscy są bardzo twórczy i pomysłowi. Mimo że, mamy niewiele czasu do premiery to bardzo dobrze nam się razem współpracuje. Uważam że mój monodram dzięki takiej formie jest bogatszy, uderza w widza na najróżniejszych poziomach i wzbogaca to wszystko co ja jako postać robię na scenie. Moge się cieszyć jeżeli to przyczyni się do jeszcze lepszego odbioru - opowiada o pracy przy przedstawieniu oraz jego formie Tomaszewski. 24 września odbędzie się premiera spektaklu a 9 października będzie on transmitowany przez Program II Polskiego Radia.

Oprócz premier teatralnych odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach festiwalu "Stref Kontaktu", który Wrocławski Teatr Współczesny organizuje już od 3 lat.  W ramach zakończenia projektu od 6 do 9 października  zorganizowane zostaną "Dni Patronów",  które nawiązywać będą do bogatej tradycji Wrocławia i sceny WTW. W latach 60 i 70 dramaturgiczne dzieła Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza-wielkich wrocławskich twórców, zostały docenione nie tylko w samej stolicy Dolnego Śląska, ale także w całej Polsce. Ich sztuki często  pojawiały się w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych i stały się inspiracją dla dzisiejszego polskiego teatru.  Dodatkowo, w marcu 2017 roku podczas uroczystej Gali podany zostanie werdykt w ramach drugiej edycji Konkursu Dramaturgicznego "Strefy Kontaktu".  Oprócz tego od 1 do 6 grudnia odbędzie się Festiwal Dramatu, który obejmować będzie pokazy spektakli, czytania oraz spotkania z twórcami. Więcej o wydarzeniach i szczegółowym programie w ramach "Stref kontaktu" można przeczytać na oficjalnej stronie imprezy.

 

Zsa/ ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, spektakl Gwiazda, Maciej Tomaszewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Daisuke Yoshimoto
"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces.

Trociny - spektakl
Czerwiec w Instytucie Grotowskiego z Teatrem ZAR Wrocław

W Sali Teatru Laboratorium zobaczymy aż 4 spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.