Recenzje - Teatr

Pewien mały, mądry dzień

2008-06-02 13:24:44 | Wrocław

 „Co za okropny dzień!” – wykrzykujemy często, gdy jesteśmy zmęczeni, bardzo zajęci, smutni, gdy pada deszcz albo po prostu nie mamy humoru. Gdy dzieje się coś pięknego, mówimy: „To najwspanialszy dzień w moim życiu”. Nasze istnienie składa się z setek, tysięcy dób. Każda z nich przynosi coś nowego, a gdy mija – następnego dnia wszystko może się zmienić, możemy wszystko naprawić.

Takiej szansy nie ma żaden z dni – bohaterów spektaklu Teatru Muzycznego Capitol. Przychodzi na świat tylko raz, o świcie, a gdy zachodzi słońce – na zawsze wraca do Królestwa Światła. Miejsce, które tam zajmie, zależy od tego, jak minęły „jego” 24 godziny na Ziemi. Jeśli były ważne, ma szanse zająć miejsce w pierwszym rzędzie.

Pytanie jest tylko jedno – co to znaczy, że dzień jest ważny? Pewien mały dzień wraca do Królestwa Światła i opowiada o tym, co się zdarzyło na Ziemi 23 kwietnia. Widział zakochaną parę, rodzinny piknik, rozmowę ojca z synem, spotkanie po latach. Pozostałe dni są zdegustowane – żadnych wojen? Żadnego kataklizmu? Nawet jednego napadu na bank?

„Pewien mały dzień” to spektakl muzyczny dla dzieci, i najmłodszym faktycznie bardzo się podoba. Jest skoczny, zmienny, bajecznie kolorowy, zachwycający. Aktorzy wspaniale tańczą, śpiewają, nawet latają w powietrzu. Jest kosmonauta, „kosmiczne odgłosy”, kolorowe kostiumy i światła. Młoda Monika Malec w głównej roli zachwyca siłą głosu, a Maciej Maciejewski kreuje zabawną i sympatyczną postać narratora, który objaśnia świat małemu widzowi. Szybkie tempo i wspaniała – czasem skoczna, a czasem wzruszająca muzyka pobudza wyobraźnię. Na premierze wszędzie dookoła widziałam uśmiechnięte buzie i okrągłe z zachwytu oczy.

Ale „Pewien mały dzień” to także – poza wieloma atutami, jak doskonale pomyślana scenografia i aranżacja – bardzo mądra opowieść. Opowieść, która również dorosłego może wiele nauczyć. Spektakl skłania do zadania sobie pytania o to, co w życiu jest naprawdę ważne. A ważne są miłość, przyjaźń, szczęście, rodzina. Wie to Pewien Mały, ale bardzo wrażliwy Dzień, i potrafi tego nauczyć Dni, które uważają się za ważniejsze, bo podczas ich bytności na Ziemi wybuchła wojna albo wynaleziono okulary. Wzbogacony o taką wiedzę wychodzi z teatru także widz, zarówno mały, jak i duży.

Pewien mały dzień
Autorzy libretta – Rolf Zuckowski, Wolfram Eicke
Tekst i muzyka – Hans Niehaus
Tłumaczenie na język polski – Ryszard Wojtyłło
reżyseria – Andrzej Gałła
scenografia i kostiumy – Ewa Gdowiok
choreografia – Małgorzata Fijałkowska-Studniak

Premiera 1 czerwca 2008 roku, kolejne spektakle od 3 do 8 oraz 10, 11 i 13 czerwca.
 
 
Joanna Jaszczak

 

Słowa kluczowe: pewien mały dzień teatr muzyczny capitol andrzej gałła monika malec recenzja recenzje teatry wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

spektakl
Listy... i wszystkie lądy i wszystkie morza świata - recenzja spektaklu Wrocław

Słowo, śpiew i taniec - Teatr Polski we Wrocławiu z nowym spektaklem o Januszu Różewiczu.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.