Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Otwórzcie szeroko oczy! Nadchodzi trzecia premiera z cyklu "Teatr w ciemnościach" [FOTO]

2015-12-08

Już 11 grudnia odbędzie się trzecia premiera z cyklu "Teatr w ciemnościach" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Tym razem na widzów czekają "Wyspy Galapagos", ostatnia sztuka Helmuta Kajzara i jego niedokończony dramat "Król Dawid". Prezentujemy zdjęcia z próby!

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą spektaklu "Wyspy Galapagos. Król Dawid">>

Akcja przedstawienia ulokowana jest w artystycznym laboratorium-mieszkaniu czwórki młodych artystów teatru idących "pod prąd" rzeczywistości i władzy. - Nasze intencje w pracy nad tym spektaklem - mówi Andrzej Ficowski, autor scenariusza i reżyser spektaklu - oddają słowa Jerzego, bohatera "Wysp Galapagos":

Spróbujmy wymknąć się Historii. Nienawidzę jej. To kłamstwo, że ona jest najważniejsza. Są, były całe stulecia pozbawione jej widma. Całe kontynenty wolą trwać w czasie. Poza Historią. Jak ona potrafi ześwinić ludzi. Nie, nie tylko jednostki. Całe narody biorą na siebie jej przekleństwo. Jak dziwnie i kapryśnie ubiera ulubieńców. Siądziemy nad jej brzegiem. Oto płynie w kierunku pustyni. Wpierw rozlewa się. Błoto. Błoto. Gówno. Torf. A tam dalej jałowa wysycha. Przecież możemy uciec w góry. Stamtąd widać najwyraźniej, że panuje w sposób nie absolutny. Można jej uciec. Kto mi każe więc brać za nią odpowiedzialność? To wmówienie. Ja muszę się znaleźć w strefie czystego powietrza. Poza jej wyziewami.

Spektakl "Wyspy Galapagos. Król Dawid" porusza problem współczesnych twórców zmuszonych do zamykania się we własnym świecie, a zarazem poddanych zewnętrznej presji środowiskowej i coraz większej kontroli społecznej i obyczajowej nowej władzy. W szerszym kontekście spektakl pokazuje okrutny mechanizm Historii, która miażdży wszelkie postawy indywidualizmu ludzi sztuki traktujących życie jak teatr i toczących walkę o wolność wypowiedzi artystycznej.

Realizatorzy:

Andrzej Ficowski - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser. Autor artykułów, esejów, reportaży, m.in. w: "Tygodniku Powszechnym", "Przekroju", "Polityce", "Znaku", "Twórczości", "Dwutygodniku", "Czasie Kultury". Redaktor i kierownik działów teatralnego i prozy w kwartalniku literacko-artystycznym "Rita Baum".

Jacek Modliński - muzyk, dźwiękowiec i basista grający od trzydziestu lat w różnych składach wrocławskich zespołów alternatywnych jak Tarot, Maanaalainen, Musk, Dust Blow, Sakra, MikiMousoleum.

Spektakl realizowany jest przy wsparciu miasta Wrocław, a dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Helmut Kajzar "WYSPY GALAPAGOS. KRÓL DAWID"
scenariusz, aranżacja przestrzeni: Andrzej Ficowski 
       
muzyka: Jacek Modliński

obsada:

Rafał  / Dawid – Arkadiusz Cyran [gościnnie]
Jerzy / Saul – Rafał Kwietniewski [gościnnie]
Iza / Hitler – Dorota Kwietniewska [gościnnie]
Krysia / Żelaźniakowa – Agata Skowrońska [gościnnie]
X – Robert Kaczorowski [gościnnie]
Y – Sebastian Zachary [gościnnie]

Premiera już 11 grudnia 2015 na Małej Scenie WTW.

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

GALERIA ZDJĘĆ: Wyspy Galapagos. Król Dawid - zdjęcia z próby (14)
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama