Recenzje - Teatr

Od śpiewu do mistyki

2007-07-12 14:57:18 | Wrocław
 W nastrój medytacji i kontemplacji wprowadził słuchających koncertu w Kościele NMP Na Piasku, najwybitniejszy w świecie znawca i wykonawca średniowiecznej muzyki religijnej – Francuz Iegor Reznikoff.


Iegor Reznikoff, profesor l’Université de Paris X, zaprezentował zgromadzonym pieśni, których powstanie zainspirowały teoretyczne badania i praktyczne ćwiczenia nad chorałem gregoriańskim, tradycyjne pieśni chrześcijańskie oraz zjawisko rezonowania kościelnych budynków. Chorał gregoriański - jednogłosowy śpiew liturgiczny w Kościele rzymskokatolickim, o którym informacje posiadamy dziś dzięki zapisom papieża Grzegorza Wielkiego - cechuje jednogłosowość, ascetyczne brzmienie, spokojny, dostojny charakter oraz rytmika, którą wyznacza tekst.

W ciągu około godziny, bez żadnych przerw, Iegor Reznikoff wydobywał z siebie głos głęboki, pełny, ciepły, wprowadzający w medytację czy nawet - mogący być wstępem do mistyki. Trudno było rozpoznać, co dokładnie śpiewał antropolog, ponieważ płynące nieprzerwaną falą dźwięki stapiały się w jedną wibrującą całość. Reznikoff przemieszczał się podczas koncertu po przestrzeni kościoła, dzięki czemu przybyli mogli usłyszeć jego przenikający głos także z bardzo bliskiej odległości.

Śpiew w wykonaniu tego cenionego na całym świecie profesora antropologii dźwięku dotarł zapewne nie tylko do ucha, ale także do duszy każdego z słuchaczy. Mieli oni okazję doświadczyć, jakie pieśni układano na chwałę Boga u początków jednej z największej i najbardziej znaczącej religii świata. Wydobycie dawnych tonów i skal oraz ich interpretacja przez Reznikoffa jest dla europejskiej tradycji skarbem bezcennym, a współczesnego słuchacza może głęboko poruszyć.


Alicja Jasiók
alicja.jasiok@dlastudenta.pl

Słowa kluczowe: brave festival, recenzje, relacje, wydarzenia kulturalne, wrocław, Iegor Reznikoff, muzyka religijna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
NiepokÃłj przychodzi o zmierzchu
Niepokój przychodzi o zmierzchu - recenzja spektaklu Wrocław

Kawał dramatu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy! Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.