Dzieje się - Teatr

Nadchodzi wielkie święto teatru we Wrocławiu!

2016-09-22 17:06:23 | Wrocław

Już wkrótce zobaczymy pierwsze, tak fascynujące widowisko teatralne w Europejskiej Stolicy Kultury 2016! Od 14 października do 13 listopada w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się 7. edycja Olimpiady Teatralnej, organizowanej przez Instytut Grotowskiego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest: "Świat miejscem prawdy" - zdanie jest parafrazą tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego wygłoszonego w 1976 roku.

Zobacz zdjęcia ze spektakli >>

- Olimpiada to pomysł z roku 2009 czyli roku Grotowskiego, to było 50-lecie Teatru Laboratorium, wtedy patrząc w przyszłość pomyśleliśmy, że ta inicjatywa, która zrodziła się w latach 90 w Atenach zasługuje na zaproszenie do Wrocławia. W momencie kiedy w 2016 roku  Wrocław został Europejską Stolicą kultury, stało się oczywiste, że 7 edycja Olimpiady Teatralnej odbędzie się właśnie tutaj - mówi Dyrektor Instytutu Grotowskiego i kurator programu teatralnego Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016.

Inicjatorem Olimpiady Teatralnej jest grecki reżyser Theodoros Terzopoulos. Do tej pory odbyło się sześć edycji imprezy. - My jako instytut Grotowskiego współpracując z Theodorosem Terzopoulosem w 2009 roku, kiedy wtedy organizowaliśmy festiwal "Świat miejscem prawdy". Wtedy narodził się pomysł aby zorganizowany przez  niego festiwal zaprezentować także we Wrocławiu. Nie było żadnych pytań, dlaczego ta impreza ma odbyć się właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Wrocław ze względu na postać Jerzego Grotowskiego i  niezwykle bujne życie teatralne jest idealnym gospodarzem takiego wydarzenia jakim jest Olimpiada Teatralna - opowiada o wydarzeniu Monika Blige Dyrektor programowa Instytutu Grotowskiego

W ramach wydarzenia przygotowano ponad 70 spektakli oraz 130 wydarzeń związanych z teatrem. Podczas imprezy przedstawione zostaną największe dzieła współczesnych, światowych reżyserów teatralnych.  W programie pojawią się przede wszystkim pokazy największych i najbardziej docenianych przedstawień teatralnych ale oprócz tego odbędą też spotkania   z reżyserami, warsztaty, debaty, koncerty, projekcje filmowe  oraz  wystawy. Celem "Olimpiady Teatralnej" jest zaprezentowanie twórców współczesnej sztuki jaką jest teatr. Organizatorzy w bardzo różnorodnym programie przedstawień zaprosili autorów zarówno wielkich i popularnych spektakli jak i tych niezależnych i offowych.

Program Olimpiady Teatralnej tworzy 6 osobnych bloków pokazów teatralnych odbywających się w danym czasie podczas całego festiwalu. Imprezę tworzą:

Nurt główny (14 października – 13 listopada), Dolnośląska Platforma Teatru (15-19 października), Więcej niż Teatr (22-27 października – 4 listopada), Estern Line (7-13 listopada) oraz program Instytutu Grotowskiego (15 października – 11 listopada)
 
Nurt główny Olimpiady Teatralnej obejmuje pokaz spektakli twórców tj. Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pipo Delbono, Jan Fabre, Walerij Foki Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekro¹ius, Tadashi Suzuki, Theodorom Trzopoulos czy Robert Wilson. Przedstawienia zostały rozłożone na okres czterech tygodni a zainauguruje go legendarny spektakl "Trojanki" Tadashiego Suzukiego. Reżyserzy wezmą także udział w cyklu "Prawda i tylko Prawda", na który złożą się prezentacje artystyczne oraz rozmowy z udziałem zaproszonych badaczy .

Dolnośląska Platforma teatru w trakcie pięciu dni zaprezentuje 36 spektakli z Wrocławia ale także innych mniejszych miast tj. Bielawa, Jelenia Góra, Legnica czy Wałbrzych. Program obejmuje przedstawienia przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.  Nie zabraknie produkcji teatrów niezależnych, widowisk cyrkowych, plenerowych czy muzycznych. Wszystkie spektakle zostaną podzielone na ścieżki tematyczne. Cena karnetu na wybraną ścieżkę wynosi 2016 groszy.

Tematy dotyczące problemów artystycznych i społecznych związanych z pełnoprawną sztuką osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki perfomatywnej poruszy nurt "Więcej niż teatr". Swoje spektakle zaprezentują: formacja Compagnie de l’Oiseau-Mouche z Francji, Teatr 21, Teatr CHOREA, Rafał Urbacki i Anu Czerwiński, Monster Truck, VerTeDance i Teatr Archa z Czech. Program dopełni wystawa fotografii Jana Rosołowskiego, koncert zespołu Na Górze oraz cykl spotkań "Śniadanie w procesie", którego celem jest upowszechnienie marginalizowanych często zjawisk artystycznych oraz poglębienie refleksji na temat metod pracy w poszczególnych zespołach.

Kolejnym nurtem jest Festiwal "Dziady. Recykling", który odnosi się do źródeł teatru polskiego, obejmie prezentacje inscenizacji Mickiewiczowskich "Dziadów" oraz remisy realizacji historycznych  (od Grotowskiego i Białoszewskiego, przez Dejmka i Swinarskiego - do Konwickiego). Prezentacjom będą towarzyszyć debaty, koncerty,  projekcje filmów, wystawy i publikacje.
 
W ramach  nurtu Ekstern Line, w którym wystąpią teatry niezależne rozwijające idee tzw. Teatru trzeciego, która krytycznie odnosi się do instytucjonalności sztuki i kultury nastawionej na show. W ramach tej części festiwalu wystąpią takie grupy teatralne i artyści jak: Studium Teatralne, Teatr CHOREA, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Kana, Teatr Pieśń Kozła, Teatr ZAR,  Nini Julia Bang, Farma V jesyny, ProFitArt, Grupa Teatralna Zero Pint oraz teatr PLAVO pozori¹te .

W trakcie Olimpiady Teatralnej wystąpią również twórcy związani od lat z Instytutem Grotowskiego. Teatr Dramatyczny z Warszawy zaprezentuje "Szczęśliwe dni" z  Mają Komorowską i Adamem Ferencym, Spektakl "Insenso" Alexandry Kazazou, adaptację "Leara" w reżyserii Roberta Bacci oraz przedstawienie "Kaganiec ciszy" irańskiego zespołu Antab. Zaplanowano także spotkanie z Ludwikiem Flaszenem, współtwórcą Teatru Laboratorium.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz tego jak można zakupić bilety na wydarzenia  Olimpiady Teatralnej dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu>>

Zsa/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Olimpiada Tearalna, spektakle teatralne, Wrocław ESK 2016

7 edycja Olimpiady Teatralnej (8)

7 edycja Olimpiady Teatralnej  - Zdjęcie nr 1
7 edycja Olimpiady Teatralnej  - Zdjęcie nr 2
7 edycja Olimpiady Teatralnej  - Zdjęcie nr 3
7 edycja Olimpiady Teatralnej  - Zdjęcie nr 4
7 edycja Olimpiady Teatralnej  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Jestem kim chcesz - audiomusical
Teatr Muzyczny Roma i Audioteka nagrali pierwszy polski audiomusical [WIDEO]

"Jestem kim chcesz" to historia na motywach Pigmaliona George'a Bernarda Shawa.

Podejdź bliÅźej
"Podejdź bliżej" - spektakl o związkach w przeglądzie Teatr na faktach [WIDEO] Wrocław

Monika Czajkowska i Jędrzej Bigosiński mówią o spektaklu, który oparto na faktach.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.