Recenzje - Teatr

Lekcja wspólnej historii

2007-06-18 11:49:56 | Wrocław
 W formule trzydziestu jeden rockowych aranżacji muzycznych udało się Wojciechowi Kościelniakowi ukazać sytuację jednostki w komunizmie, oddać atmosferę czasów od września 1939 do 31 grudnia 1999.

Przygotowany przez Teatr Muzyczny Capitol i odegrany 16 czerwca 2007 w Teatrze Polskim koncert „Zegar” powstał z okazji 25-tej rocznicy Solidarności Walczącej. Uroczystość otworzyła Anna Popek z TVP, a zaszczycił swoją osobą Prezydent Miasta Rafał Dutkiewicz oraz założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki. Scenariusz widowiska o teatralno-muzycznym charakterze reżyser Wojciech Kościelniak stworzył z piosenek Jacka Kaczmarskiego i choreografii zaproponowanej przez Janusza Skubaczkowskiego i Beatę Owczarek
 
„Zegar” to trzydzieści jeden songów, które obrazują najważniejsze wydarzenia polityczne dotyczące Polski, m.in.: 1939, Powstanie Warszawskie, ustalenia jałtańskie, marzec 1968, powstanie Solidarności, stan wojenny, obrady Okrągłego Stołu, nastanie demokracji. Rockowe aranżacje do tekstów tj.: Ballada wrześniowa, Katyń, Jałta, Dwie rozmowy z Kremlem 1981, List do redakcji „Prawdy” Pierestrojka w KGB, Upadek imperium czy Pożegnanie Okudżawy i znaczące, symboliczne tykanie zegara pomiędzy nimi to próba wielotematycznego i barwnego przedstawienia rzeczywistości tamtych czasów.

Akcja tego niemalże dwuipółgodzinnego spektaklu, do którego scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, rozegrała się na i pomiędzy trzema stromymi podestami schodów. Wspaniale zaśpiewali i zagrali mi.in.: Justyna Antoniak, Katarzyna Groniec, Magda Kumorek, Kinga Preis, Jacek Bończyk, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Wojciech Kościelniak, Bartosz Opania i Cezary Studniak. Również tancerze świetnie odnaleźli się ruchowo i rytmicznie w skondensowanej i wyrazistej choreografii. Szczególnie widoczni i efektowni byli „tancerz rosyjski” czy dziewczyna z miotłą.

W tle puszczono multimedialne projekcje: tytułowy zegar na środku, fragmenty relacji z przemówień, demonstracji, twarze znanych ludzi tamtego czasu m.in.: Wałęsy, Jaruzelskiego, Stalina. Czerwone flagi i dywanik w tym kolorze, płonące kapelusze, bukiety kwiatów, latarki, kolorowe peruki obok soczystego czerwonego, niebieskiego i białego światła z różnych stron, zadecydowały o wyjątkowej plastyce scenicznego obrazu.

Pomysł Wojciecha Kościelniaka na muzyczne uświetnienie wydarzenia, dotyczącego być może bardziej pokolenia, które powoli przechodzi do historii niż tego, które teraz buduje nową rzeczywistość, okazał się znakomity. Dla tych, którzy brali bezpośredni udział w wydarzeniach tamtego okresu spektakl był pięknym, choć momentami bolesnym, wspomnieniem, dla tych, którzy nie byli świadkami – niezwykle przystępną, trafiającą do serca, zapadającą w pamięć lekcją naszej wspólnej historii.
 

Alicja Jasiók

Słowa kluczowe: "Zegar", Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny Capitol, Jacek Kaczmarski, Kinga Preis, Konrad Imiel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show. Reaktywacja - recenzja festiwalowa

O czym myśli Kazio? Sprawdź, co tym razem przygotował sepleniący bohater!

Moskwin
Moskwin - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprezentował nowy spektakl dla dorosłych. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.