Recenzje - Teatr

„Jonasz”: odpowiedzialność proroka

2007-07-02 10:03:26 | Wrocław
 Opowieść o potrzebie sprawiedliwości i miłości, która dotyczy każdego. O tym, że Bóg przypilnuje tego, kogo wybrał do realizacji swojego planu, że nie ucieknie się od odpowiedzialności, że za każdy grzech wyznaczona jest odpowiednia kara, ale że istnieje również miłosierdzie – o tym przekonuje „Jonasz” (napisany na podstawie biblijnej „Księgi Jonasza”) - spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.


Bóg kazał Jonaszowi udać do Niniwy, aby nawoływał mieszkańców do poprawy postępowania. Jonasz, chcąc uciec wyznaczonego mu zadania, wsiadł na statek udający się w przeciwnym kierunku - do Tarszisz. Wtedy Bóg za karę rozpętał burzę. Jonasz kazał wyrzucić siebie za burtę. Sztorm ucichł, a Jonasz, połknięty przez wielką rybę, spędził trzy dni i trzy noce w jej brzuchu. Gdy ryba wypluła go na brzeg, postanowił spełnić swoją misję. Dzięki niemu mieszkańcy Niniwy – poprzez post i modlitwę – okazali Bogu skruchę. Jahwe odwołał zapowiedzianą karę za nieposłuszeństwo i miasto zostało oszczędzone. Do dziś Jonasza uważa się za człowieka przynoszącą pecha, biedę, nieszczęście.

Z dość dobrej, dynamicznej i wyrazistej (gdyby nie pewne zawahania) gry głównego i jedynego aktora Tadeusza Ratuszniaka wyłania się postać „wyrwanego ze swojej bezpiecznej „religijnej enklawy” Jonasza – izraelskiego proroka żyjącego w VIII wieku p.n.e. Wybrany przez Boga, musi zmierzyć się z rzeczywistością jako prorok. Grzesznym mieszkańcom Niniwy ma zapowiedzieć zagładę i odwieść od popełniania złych uczynków. Jonasz jest mężczyzną uciekającym od dojrzałości - gra w klasy, bawi się dywanem, na dywanie i pod dywanem, biega, tarza się, dusi, krzyczy, mówi coś. Jest tragiczny i komiczny zarazem. Być może sytuacja, w jakiej go postawiono – konieczność prorokowania, wzięcia odpowiedzialności za poważne sprawy – przerasta go. Jonasz mówi zarówno językiem biblijnym, jak i współczesnym. Zadaje pytania, opisuje i rzuca oskarżenia. Wszystko po to, by uświadomić, skłonić do zmiany. Uwaga publiczności z konieczności skupia się na działaniach teatralnych aktora, te jednak nie wywołują do końca scenicznego napięcia, współczesnego „katharsis”.

Oparta o mało kontrastowy, niezróżnicowany scenariusz sztuka „Jonasz” w reżyserii Anny Wieczór – Bluszcz stanowi próbę przypomnienia widzom o podstawowych wartościach w naszym życiu. Może być dobrym punktem wyjścia do refleksji o nas samych.


Alicja Jasiók

alicja.jasiok@dlastudenta.pl


 

Słowa kluczowe: Jonasz Biblia teatr Reszutniak Wrocław non stop, Legnica, teatr modrzejewskiej, spektakl, recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Andronicus - Synekdocha - recenzja spektaklu

Zobacz, jak rodzi się okrucieństwo w nowym spektaklu Teatru Pieśń Kozła.

Nie ksiąÅźka zdobi człowieka
Nie książka zdobi człowieka - recenzja spektaklu

Oceniamy spektakl komediowy Teatru Kwadrat w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.