Recenzje - Teatr

Don Juan wraca z wojny

2007-07-10 11:01:19 | Wrocław
 „Nigdy nie spotkałam prawdziwego mężczyzny, takiego jak Ty. Wszyscy poszli na wojnę, zanim zaczęłam.”– mówi do Don Juana jedna z poznanych przez niego kobiet, młodziutka prostytutka. Streszcza w tych słowach całą przedstawioną w sztuce historię.

Oto Don Juan (Marcin Czarnik) wraca z wojny. Zmęczony, chory, nieszczęśliwy – szuka narzeczonej, którą kiedyś opuścił. Twierdzi, że wojna go zmieniła i chce naprawić swoje błędy. Podczas swojej dramatycznej tułaczki po powojennej Europie, spotyka różne kobiety. Każda inna, a mimo to wszystkie przypominają Don Juanowi „kogoś”. Don Juanowi, czy Anty-Don Juanowi? Nie ma tu przecież zuchwałego uwodziciela, romantycznego kochanka, jest raczej mężczyzna „wypalony”, nie liczący już w życiu na nic, po prostu smutny. Co widzą w nim te przebojowe i dynamiczne kobiety? Jaka jest rola tego mężczyzny i mężczyzn w ogóle? Takie pytania, o wiecznie skomplikowane relacje damsko - męskie stawia sobie spektakl.

Jednak sztuka w realizacji Teatru Polskiego to przede wszystkim uczta dla oczu. To „teatr prawdziwy”, przenoszący widza w inny świat. Ogromna jest tutaj rola doskonałej, nastrojowej scenografii, która buduje atmosferę nostalgii i melancholii. Zasypana śniegiem scena (śnieg jest tu czynnikiem organizującym przestrzeń), wyrazista gra świateł i eleganckie rekwizyty – fotel z czerwonym, atłasowym obiciem, błyszczący drewniany stół czy nawet żyrandol – to wszystko dobrane jest z ogromnym wyczuciem i sprawia, że sztukę ogląda się z niekłamaną wizualną przyjemnością. Ten minimalny, ale bardzo efektowny obraz współgra tu też z muzyką – nienachalną, ale wpływającą na odbiór całości i chwilami naprawdę wzruszającą (zwłaszcza "Good Bye Blue Sky" Pink Floyd w finałowej scenie). W połączeniu z chwilami naprawdę dobrą grą aktorów - przede wszystkim Kinga Preis i Anna Ilczuk, zmieniające chwilami sztukę w komedię, zasługują na duże brawa – powstał spektakl może nie najambitniejszy, ale na pewno bardzo ciekawy. Jeśli ktoś lubi teatr piękny, baśniowy, a w dodatku jest sentymentalny, na pewno mu się spodoba.

Spektakl w ramach festiwalu „Wrocław Non Stop” odbył się pod znakiem jubileuszu 50-lecia pracy aktorskiej znakomitej Krzesisławy Dubielówny. Gratulujemy i życzymy kolejnych równie owocnych lat na scenie.


Joanna Jaszczak
joanna.jaszczak@dlastudenta.pl


Słowa kluczowe: Don Juan wraca z wojny, teatr polski, wrocław, recenzje, receznja, spektakle, Marcin Czarnik, teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Żyję! spektakl AST
Żyję! - recenzja spektaklu dyplomowego AST Wrocław Wrocław

Przedstawienie pokazano w ramach festiwalu Metaformy 2022.

Woda w usta spektakl
Woda w usta - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zabiera nas na bezludną wyspę, na której rozgrywa się dramat pewnej kobiety. Czy warto to zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.