Recenzje - Teatr

Dla miłośników abstrakcji

2009-03-09 08:49:23 | Wrocław

 „Nirvana" to nowy spektakl Teatru Polskiego na podstawie „Tybetańskiej księgi umarłych", w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Premiera sztuki odbyła się 8 marca, jednak nie był to artystyczny prezent ani dla kobiet, ani dla towarzyszących im w tym dniu mężczyzn.

Wskazanie przesłania tego spektaklu jest niezwykle trudne. Poziom abstrakcji wykracza poza ogólne normy. Na oczach widza miała ukazać się przemiana. Walka między życiem i śmiercią. Sam temat, zakorzeniony w tybetańskiej kulturze, jest ciekawym pomysłem, jednak refleksja dotycząca sensu naszego życia została dość chaotycznie przedstawiona.

Motywem przewodnim jest rozerwanie duszy ludzkiej między dwoma stanami - tego, co było i tego, co będzie. Przyszłość jest nieznana, śmierć nieunikniona, a to co pomiędzy jest wielką niewiadomą. „Odrzućcie to co stare i przyjmijcie to, co nowe. Odwagi!" Tylko, po co?

Dość ciekawym elementem mógł być eksperyment z kamerą, który umożliwiał widzowi oglądanie akcji z dwóch różnych perspektyw - tej na deskach teatru i tej ujętej nagraniem video. Niestety wykorzystanie kamery w tym obrazie zakłóciło przekaz treści, przez co na scenie zapanował ogromny chaos.

Do odbioru tej sztuki należy się przygotować. Ciężkie metafory, dużo refleksji, zagmatwana akcja. Wszystko przypieczętowane głośną muzyką i niezrozumiałą choreografią. Bolą zarówno oczy jak i uszy.

W jednej z pierwszych scen spektaklu padają słowa: „Nie wiem po co tu przyszliście. I wy pewnie też nie wiecie". Sadząc po reakcji publiczności, niewiele osób potrafiło na to odpowiedzieć. Emocje były, ale zdecydowanie zabrakło katharsis.

Spektakl nie dla każdego. Polecam odbiorcom lubiącym abstrakcyjne doznania artystyczne.

Paula Wojcieszak
(paula.wojcieszak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: nirvana recenzja spektakl teatr polski wrocław nirvana przedstawienie opinie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • kiepsko [5]
    max
    2010-08-13 21:11:01
    Ojoj któryś raz z rzędu czytam pani recenzje, felietony, czyt. teksty na tym portalu i jedna myśl-myli Pani pojęcia, kiepska składnia. Polecam dokształcenie w kilku dziedzinach.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Poper - spektakl
Poper - recenzja spektaklu

Zobacz, jak drobnostka, przerodziła się w poważny problem w spektaklu "Poper" Teatru Pijana Sypialnia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.