Dzieje się - Teatr

"Crazy God" - wyjątkowa obsada spektaklu Teatru Pieśń Kozła

2016-06-21 12:49:41 | Wrocław

Rzucili wszystko, aby pracować z polskim teatrem. Śpiewak operowy z Nowego Jorku, polsko-nigeryjska wokalistka Ifi Ude, tancerz z Iranu, zawodowy perkusista ze Szkocji, aktorka z Kuwejtu. Przedstawiamy obsadę i twórców najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła - "Crazy God". Premiera już 1 lipca we Wrocławiu.

Zobacz zdjęcia ze spektaklu>>

Obsadę tworzy 17 artystów z 14 krajów: od Kuwejtu, przez Iran, Japonię i USA, po Norwegię czy Finlandię. Istotne, że są to nie tylko aktorzy, lecz również śpiewak operowy (baryton), wokalistka, zawodowy perkusista, skrzypaczka oraz tancerze. Jaki jest pomysł na połączenie tak różnych sztuk i umiejętności w jednym spektaklu?

- Każdy z tych młodych ludzi ma inne doświadczenia i dodaje do spektaklu coś od siebie, wzbogacając arsenał naszych środków ekspresji. "Crazy God" jest pomyślany jako widowisko, w którym będą aktorzy, muzyka, ruch, a nawet słowo pisane jako integralna część scenografii. Próby trwają od marca, a w pełnym 17-osobowym składzie pracujemy od maja tego roku - mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu "Crazy God" i dyrektor Teatru Pieśń Kozła.

Ensemble talentów


Co przyciągnęło tak różnych artystów z całego świata do wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła? Jednym z nich jest Kelvin Chan - śpiewak operowy z Nowego Jorku. - W wizji Grzegorza Brala znalazłem unikalne połączenie teatru i muzyki, wymiar, którego brakowało mi w operze. Unikatowe w wizji Grzegorza Brala jest to, jak łączy bardzo różne elementy w spójną całość, z mocnym przekazem, swego rodzaju protestem i buntem wobec świata, w którym żyjemy. Próbujemy odsłonić i wypowiedzieć to, co na co dzień zasłonięte i niewypowiadalne - mówi Chan.

Z kolei Peyman Fallahian jest tancerzem. Pochodzi z Iranu, ale tańca współczesnego uczył się w Budapeszcie. Dlaczego bierze udział w najnowszym przedstawieniu Teatru Pieśń Kozła? - Szukałem miejsca, gdzie mógłbym rozwijać się bardziej wszechstronnie. Fascynują mnie elementy gry aktorskiej, na przykład praca nad ekspresją twarzy, ponieważ we współczesnym tańcu to sprawa zupełnie zmarginalizowana - mówi Fallahian.

Z kolei Colette Dalal Tchantcho pochodzi z Kuwejtu (ma również korzenie afrykańskie), mieszka w Wielkiej Brytanii. Jako aktorka szukała możliwości połączenia tańca i śpiewu, ale nie w formach typowych dla teatru muzycznego. - W Szkocji zobaczyłam przedstawienie "Pieśni Leara" Teatru Pieśń Kozła. To było dla mnie mocne, duchowe doświadczenie. Poza tym jestem zafascynowana Szekspirem. Jest doskonałym źródłem dla spektaklu o różnych formach uzurpacji, opresji i odrzucenia we współczesnym świecie. Temat uniwersalny, ponieważ każdy człowiek kiedyś czuł się odrzucony - mówi Colette Dalal Tchantcho.

Do grona 17 artystów zaproszona została również Ifi Ude (wł. Diana Ifeoma Ude), znana polsko-nigeryjska wokalistka, która ma już za sobą również aktorski debiut w filmie. - W Teatrze Pieśń Kozła jestem chyba dlatego, że nie boję się ryzykować w muzyce. W przypadku "Crazy God" to o tyle ważne, że zaciera się tu różnica między wokalistą, muzykiem, tancerzem a aktorem, każdy z nas wychodzi poza ramy swojego kunsztu. Niesamowite jest to, że w ten sposób odkrywamy w sobie nowe talenty. W czasie prób dowiedziałam się, że mam 4-oktawową skalę głosu - mówi Ude.
 
Symfonia bez orkiestry

Niezwykła będzie też muzyka w spektaklu "Crazy God". Tworzy ją Katarzyna Szwed, młoda, ale już doceniana polska kompozytorka muzyki współczesnej. Z teatrami do tej pory nie współpracowała. - Czuję jakiś rodzaj pokrewieństwa z wizją sztuki proponowaną przez Teatr Pieśń Kozła. Naszej kulturze potrzeba sztuki otwierającej serca, poruszającej głębokie struny, bezkompromisowej i totalnej, a jednocześnie otwartej dla wszystkich. Pisząc muzykę do spektaklu "Crazy God" skupiłam się na próbie stworzenia czegoś masywnego w wyrazie. Chór jest duży, akordy są mocne i gęste. Nie ma miejsca na słabe czy letnie momenty. To wszystko w służbie ekspresji: mocnej i bezpośredniej - mówi Katarzyna Szwed.

Spektaklowi nie będzie jednak towarzyszyć orkiestra symfoniczna. Na scenie będą tylko skrzypce, wibrafon, bębny i głosy aktorów. Autorem kompozycji instrumentalnych i aranżacji jest Adam Clifford, perkusista ze Szkocji. - Ciągle odkrywam możliwości muzyki i dźwięków w kontekście sztuki teatralnej. "Crazy God" daje mi na to przestrzeń i możliwości. Fascynuje mnie też oryginalna adaptacja "Hamleta" - mówi Clifford.

Za dramaturgię odpowiada Alicja Bral. W spektaklu pojawią się teksty napisane specjalnie na potrzeby sztuki oraz kolaże poetyckie inspirowane  "Hamletem" Szekspira, dziełem Heinera Müllera "HamletMachine" oraz poematem "Skowyt" Allana Ginsberga. Scenografię, masywną, żelazną i ciężką, tworzy prof. Robert Florczak. Natomiast kostiumy projektuje Alicja Gruca.

Premiera spektaklu odbędzie się 1 lipca, na inaugurację Brave Festival, na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. W ramach festiwalu przedstawienie będzie można zobaczyć również 2, 3 i 4 lipca. Bilety są już w sprzedaży. Z okazji 20-lecia Teatr Pieśń Kozła przygotuje w tym roku dwa przedstawienia. Druga premiera zaplanowana jest na koniec roku.

MD/ip

fot. Mateusz Bral/materiały prasowe

Słowa kluczowe: teatr pieśni kozła, crazy god, Kelvin Chan, teatr wrocław

Crazy God (4)

Crazy God  - Zdjęcie nr 1
Crazy God  - Zdjęcie nr 2
Crazy God  - Zdjęcie nr 3
Crazy God  - Zdjęcie nr 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Polecamy
Lelenfant
Brave Kids rusza w nowej odsłonie. Można ugościć uczestników Wrocław

Projekt startuje pod inną nazwą - Lelenfant.

Wrocławski Teatr Pantomimy
"Ballady i romanse" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Trwają próby u trzech reżyserów Wrocław

Przedstawienie realizowane jest w konwencji mini serialu teatralnego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.