Sztuka
Wystawa 6. Metrów przed Paryżem

Wystawa 6. Metrów przed Paryżem

Opis

6 metrów przed Paryżem, 159 fotografii obiektywnych Eustachego Kossakowskiego – wystawa w ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Fotograficzna seria autorstwa wybitnego fotografa zawiśnie we wnętrzach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty jako część programu 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Seria powstała w 1971 roku jako wynik przechadzek po przedmieściach Paryża pary młodych, polskich emigrantów. Podczas jednej z nich, Eustachy Kossakowski zauważył tablicę sygnalizacyjną z napisem „PARIS”. Jego lakoniczna uwaga – warto by to sfotografować – rozpoczęła historię serii. Po długich poszukiwaniach, przypominających dziecięce zabawy w Indian, okazało się, że tablice znajdują się wzdłuż administracyjnej granicy miasta, na ulicach wiodących z przedmieść w kierunku centrum. Tablic jest 159 i wszystkie zostały sfotografowane z odległości sześciu metrów. Na zdjęciach były umieszczane zawsze w tym samym miejscu, na środkowej osi. Fotografie pokazują przypadkową, często smutną i nieuporządkowaną, lecz zarazem pasjonującą rzeczywistość paryskich przedmieść, która nie ma nic wspólnego z okrzyczanym pięknem wieży Eiffela czy Grand Palais. Jak wówczas zauważono: napis PARIS przywołuje mit tego miasta, podczas gdy otoczenie tablicy je demistyfikuje.

Seria odniosła ogromny sukces w samym Paryżu i w ówczesnej Europie. Została wystawiona w Musée des Arts Decoratifs w Paryżu w 1971 roku, a następnie w licznych muzeach i galeriach europejskich, „lądując” w kolekcji Carnavalet, Muzeum Miasta Paryża. Wystawa została również zauważona i doceniona przez prasę i środowisko artystycznej awangardy jako radykalne odejście od tzw. fotografii humanistycznej na rzecz obiektywnej rejestracji rzeczywistości, będącej właściwą naturą i pierwotną funkcją fotografii.

W 2012 roku, francuskie wydawnictwo NOUS wydało piękny album poświęcony serii „6 metrów przed Paryżem”, ze 159  ogromnymi fotografiami i z trójjęzycznymi tekstami pięciu wybitnych autorów:  Cezarego Wodzińskiego, Gerarda Wajcmana, Adama Mazura, Francois Barré, Anki Ptaszkowskiej. Publikacja ta towarzyszyła wystawom serii we Freies Museum w Berlinie i w Fundacji „Arton” w Warszawie w 2012 roku, a w roku 2013  wystawie w księgarni „Czuły Barbarzyńca” w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w