Sztuka
Wstawa najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów

Wstawa najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów

  • 2017-09-22, , godzina 19:00, do 2017-10-04
  • wstęp wolny
  • Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

Opis

149 zdjęć, spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne oraz konkursy z nagrodami – to wszystko czeka na gości wystawy, która już 22 września stanie w Centrum Historii Zajezdnia.

Wernisaż otwierający wystawę zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto odbędzie się 22 września o godz. 19.00. Wcześniej o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko oraz Mikołajem Nowackim - laureatem konkursu. Wstęp wolny.

Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 roku w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej. - To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Wśród tegorocznych laureatów jest również Mikołaj Nowacki z Wrocławia, który zdobył I miejsce w kategorii Natura za zdjęcie żurawi stoczni szczecińskiej.  - Zdjęcie jest częścią mojego wieloletniego cyklu „Odra”, który realizuję od 2008 roku, fotografując związki ludzi z tą rzeką. Pływałem barką w okolice ujścia Odry z ekipą, która obsługiwała budowę nowego portu przy fabryce na Ostrowie Brdowskim. Spałem wtedy na statku, a że był on przycumowany właśnie przy nabrzeżach, to w związku z tym miałem możliwość chodzenia po całym terenie budowy. To był marzec 2016 roku, gdy zobaczyłem te niesamowite mgły i postanowiłem sfotografować je z góry. Wszedłem na najwyższą w Polsce suwnicę, jedną z wyższych w Europie. Ma ona 120 m wysokości. Gdy o wschodzie słońca zobaczyłem oświetlone czubki żurawi wystające ponad kłęby mgły, byłem bardzo podekscytowany tym pięknym widokiem. Fotografowałem, walcząc ze strachem - powiedział Mikołaj Nowacki o historii powstania nagrodzonego zdjęcia.

W ramach wystawy we Wrocławiu odbędą się również dwudniowe warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Karolina Jonderko. Podczas warsztatów ogłoszony zostanie konkurs na najlepsze zdjęcie, ego autor otrzyma aparat Instax mini 70 w filmem.  Aparat Instax mini 70 to również nagroda dla autora najlepszej recenzji wybranego zdjęcia lub fotoreportażu prezentowanego w ramach wystawy. Szczegóły konkursu dla gości wystawy będą dostępne od 4 października.

GDZIE: Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184, Wrocław)

KIEDY: Wystawa: 22 września – 4 października 2017 r.
•    Spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko i Mikołajem Nowackim: 22 września
(godz. 17.30) – wstęp wolny
•    Wernisaż: 22 września (godz. 19.00) – wstęp wolny
•    Warsztaty: 22-23 września – zapisy: biuro@bzwbkpressfoto.pl
Więcej informacji na temat nagrodzonych prac znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl

ip

fot. Radosław Kaźmierczak - III miejsce - sport

Mapa

Ostatnio czytane
Wybitne prace polskiego grafika podbijają sieć
Wybitne prace polskiego grafika podbijają sieć

Polski grafik Paweł Kuczyński błyskotliwie używa narzędzia satyry, aby opisać mechanizmy rządzące dzisiejszym społeczeństwem, polityką oraz relacjami międzyludzkimi.

Fantastyczny Wrocław Muzyczny. Polcon 2012
Fantastyczny Wrocław Muzyczny. Polcon 2012 Wrocław

„Rezonans trzech metaenergii” to, specjalnie przygotowany na Polcon przez artystów z Wrocławia, 3-częściowy muzyczny performance multimedialny.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Polecamy