Sztuka
Starofrancuski Rycerz z łabędziem w Klubie Pod Kolumnami

Starofrancuski Rycerz z łabędziem w Klubie Pod Kolumnami

  • 2018-02-17, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Opis

Średniowiecznemu eposowi o "Rycerzu z łabędziem" zostanie poświęcone najbliższe spotkanie cyklu "Z podszeptu muz" we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. Tym razem Bogusław Bednarek zabierze nas w czasy pierwszej wyprawy krzyżowej w towarzystwie dwóch wybitnych instrumentalistów: Ireneusza Folusza na cajonie oraz Macieja Posłusznego na gitarze. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 lutego o godz. 19:00, wstęp wolny.

Tematem lutowej edycji Z podszeptu muz jest średniowieczny poemat odnoszący się do pierwszej wyprawy krzyżowej rozpoczętej w 1095 roku, w wyniku której zdobyto Jerozolimę. Krucjata będąc świętą wojną toczoną z wrogami chrześcijaństwa, sprzężoną z ideą pielgrzymki znalazła potężne odzwierciedlenie w sztuce tego okresu. Epos o Rycerzu z łabędziem (La chanson du chevalier au cygne) powstał przed końcem XII wieku na gruncie obszernego opisu pierwszej wyprawy krzyżowej, wzbogaconego o wątki mitologii greckiej, w szczególności zaś z historii o Amorze i Psyche. Historię rodu Rycerza z łabędziem rozwijali na przestrzeni następnego stulecia kolejni autorzy współtworzący wielkich rozmiarów cykl pieśni o czynach (chansons de geste).

W 2 połowie XIII wieku motyw Rycerza z łabędziem pojawia się w poematach niemieckich łącząc ród Rycerza z łabędziem z opowiadaniem o świętym kielichu, Graalu, dając tym początek  popularności postaciom Parsifala oraz jego syna Lohengrina, rycerzy na "łodzi płynącej bez żagli, wioseł, steru i majtków", ciągnionej przez łabędzia. Szczególnie zafascynowany był nimi twórca baśniowego zamku Neuschwanstein, „szalony” Ludwik II Bawarski. I te właśnie wersje opowieści posłużyły Ryszardowi Wagnerowi do stworzenia sławnej opery Lohengrin dedykowanej Franciszkowi Lisztowi.

Wystąpią: Bogusław Bednarek z towarzyszeniem instrumentalistów: Ireneusza Folusza na cajonie oraz Macieja Posłusznego na gitarze.

Ostatnio dodane
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Piotr Wojtasik
Album Piotra Wojtasika został Polską Jazzową Płytą Roku 2017

Światowej sławy trębacz z Wrocławia koncertował już u boku największych światowych gwiazd jazzu.

Kupony i kody rabatowe