Sztuka
Samochodem przez Wrocław lat 70.

Samochodem przez Wrocław lat 70.

  • 2017-08-09, do 2017-08-25
  • wstęp wolny
  • Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

Opis

Lata 70. minionego wieku to bez wątpienia jeden z najciekawszych okresów w historii polskiej motoryzacji. To właśnie wtedy marzenia milionów Polaków o własnym samochodzie stały się realne dzięki rozpoczęciu produkcji Polskiego Fiata 126p. Motoryzacja rozpalała masową wyobraźnię, a codzienna prasa rozpisywała się o kolejnych osiągnięciach rodzimej motoryzacji.

Wśród dziennikarzy śledzących ten fenomen byli dwaj świetni fotoreporterzy „Wieczoru Wrocławia” – Stanisław Kokurewicz oraz Zbigniew Nowak. To na podstawie ich prac znajdujących się w zbiorach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” stworzono wystawę „Samochodem przez Wrocław lat 70.” oddającą niezwykłego ducha tamtego okresu.

Ekspozycja, którą już od 9 sierpnia będzie można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, zabierze nas w podróż po ulicach Wrocławia pełnych pięknych aut. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi unikalne fotografie „Motozbytu” przy ul. Kamiennej, nieistniejącej już stacji benzynowej na Rynku, czy oryginalnych serwisów samochodów. Jej autorem jest dr Piotr Sroka, pracownik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Poza tym, na ekspozycji zobaczymy fotografie dokumentujące budowę trasy W-Z oraz inne wielkie ówczesne inwestycje drogowe. Przedstawiona na zdjęciach opowieść z pewnością zainteresuje nie tylko wielbicieli klasycznej motoryzacji, ale i miłośników historii Wrocławia. Wystawie towarzyszyć będą zabytkowe samochody – „maluch” i „syrenka”.

Wystawa „Samochodem przez Wrocław lat 70.” jest odpowiedzią na oczekiwania wrocławian odwiedzających Centrum Historii Zajezdnia. Wiosną tego roku zaproszono mieszkańców miasta do wrzucania do tzw. „skrzynki marzeń” pomysłów na wydarzenia, w których chcieliby wziąć udział lub wystaw jakie chcieliby zobaczyć.

Mapa

Ostatnio czytane
Szepty mody
Szepty mody Wrocław

Wystawa ma na celu zaprezentowanie prac młodych utalentowanych fotografów, pokazać ich spojrzenie na świat mody...

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.