Sztuka
Obrazki z nut. Druki muzyczne z kolekcji Pawła Banasia

Obrazki z nut. Druki muzyczne z kolekcji Pawła Banasia

  • 2018-01-19, , godzina 17:00
  • w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, Rynek 58, Wrocław

Opis

19 stycznia (piątek), o godz. 17.00 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (Wrocław, Rynek 58) zostanie otwarta niezwykła wystawa publikacji nutowych z kolekcji wybitnego historyka sztuki, kulturoznawcy i znanego wrocławskiego kolekcjonera prof. Pawła Banasia.

Będzie to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona wyłącznie drukom z nutami. Na wystawie znajdą się publikacje z okresu rozkwitu tego nurtu wydawniczego, czyli od połowy XIX do połowy XX wieku, kiedy podstawowym sposobem obcowania z muzyką było słuchanie jej na żywo lub wykonywanie, a nie odtwarzanie. Okładki druków obrazują rozwój popularnej kultury muzycznej oraz sposoby ilustrowania muzyki i jej reklamowania oraz dają świadectwo ewolucji artystycznej epoki – od późnego romantyzmu do art deco, pozwalając poznać podstawowe nurty ówczesnej kultury muzycznej i wizualnej.

W teatrach, kawiarniach koncertujących, ogrodach, cyrkach, kabaretach, kinach oraz w prywatnych domach rozbrzmiewały wtedy pieśni i serenady, arie operowe i operetki, mazury, polonezy, walce, marsze, kankany, a później kabaretowe i kawiarniane piosenki, fokstroty, shimmy i tanga. Popularne utwory wydawano nieraz w setkach tysięcy egzemplarzy. Nuty służyły wszystkim amatorom, a ich okładki zachęcały do kupna najróżniejszymi sposobami. Wystawa stara się ukazać wszystkie te zjawiska poprzez prezentację fragmentu kolekcji prof. Banasia.

Po wernisażu odbędzie się spotkanie z prof. Pawłem Banasiem i jego przyjaciółmi.  Uświetnią je występami pracownicy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.