Sztuka
Nowy poczet władców Polski

Nowy poczet władców Polski

  • 2017-08-08, , godzina 18:00, do 2017-11-15
  • Muzeum Miejskie, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

Opis

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego, a tworzy go aż 49 portretów władców Polski, namalowanych przez najwybitniejszego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu, profesora Waldemara Świerzego. Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, jego trzecią odsłonę będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.

Wrocławska premiera nowatorskiej wystawy Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie gdańska publiczność mogła zobaczyć wystawę z końcem 2016 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W 2017 roku, a dokładnie od 8 sierpnia do 15 listopada będzie można oglądać po raz trzeci wystawę w pełnej okazałości w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Oryginały portretów Waldemara Świerzego odwiedzający będą mogli porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Jana Matejki. Dodatkowo, w części edukacyjnej, przygotowana będzie kolekcja monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski.

Zaprezentowane zostaną także eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia: medale z wizerunkami władców Polski J.F. Holzhaussera i J. Reichla, wizerunki książąt i królów Polski wg W.E. Radzikowskiego i litografie Pocztu Królów Polskich – zbiór portretów historycznych Jana Matejki z komentarzami historycznymi. Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo, to w końcu Pałac Królewski przy ulicy Kazimierza Wielkiego, którego początki sięgają roku 1717. Obecnie odrestaurowany Pałac Królewski stanowi jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia oraz centrum wystawiennicze, gdzie w przestronnych salach prezentowana jest wystawa „1000 lat Wrocławia”.

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.

Mapa

Ostatnio czytane
Zakończył się Brave Festival  2011
Zakończył się Brave Festival 2011 Wrocław

Zakończył się Brave Festival - jeden z najbardziej niezwykłych festiwali w Polsce.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.