Sztuka
na Festiwal Japoński Ko-Tanabata

na Festiwal Japoński Ko-Tanabata

  • 2017-05-20, , godzina 16:00
  • wstęp wolny
  • Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Opis

Ko-Tanabata (Mała Tanabata) to wstęp do japońskiego Festiwalu Gwiazd. Obchodzony jest w okresie, w którym mieszają się tradycje świąt radosnych oraz smutnych, ukazując w pełnym przekroju świat kultury japońskiej. Zapraszamy do Centrum Kultury „Zamek” na dzień z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, w czasie którego uczestnicy poznają tajniki strojów, walki oraz ozdób z tego dalekiego zakątka globu.
PROGRAM
16:00 - Otwarcie wydarzenia i prezentacja japońskich festiwali
 W kulturze Japonii, najbardziej chyba z krajów południowo-wschodniej Azji, festiwale i festyny zajmują bardzo ważne miejsce. Niektóre z nich są lokalne, inne ogólnokrajowe. Niektóre zanikają, inne rozkwitają, a jeszcze inne się zmieniają. Otwarcie wydarzenia będzie idealną okazją do poznania tego aspektu japońskiej kultury, a także na zapoznanie się z atrakcjami Nocnego Festiwalu.

17:00 - Pokaz japońskiej szermierki (kendo)
Kendo jest tradycyjnym, sportowym ćwiczeniem walki mieczem, zanim ktoś będzie gotowy używać broni stalowej. Używane są bambusowe bronie i lekkie pancerze, co umożliwia szybkie, widowiskowe reakcje, ale i uczy rozwagi.

18:00 - Warsztaty podstaw japońskiej szermierki (kendo)
Kendo jest bardzo ciekawym i dynamicznym sportem, który jest również bardzo widowiskowy. Doświadczeni zawodnicy postarają się uchylić nieco rąbek tajemnicy i pokazać podstawy ćwiczeń oraz użytkowania sprzętu do walki.

18:00 - Warsztaty szycia i noszenia strojów tradycyjnych (kimono/obi)
Tradycyjne stroje japońskie są niezwykle piękne, a często także bardzo wygodne. Warsztat pokaże, w jaki sposób zakładać i wiązać kimona, yukaty oraz obi, a także jak przygotować się do uszycia własnych ubrań inspirowanych japońskimi.

19:00 - Pokaz dawnej japońskiej sztuki wojennej (bushi/samurai)
Samurajskie pojedynki. Bushido. Honor. Posłuszeństwo. To tylko niektóre aspekty, prowadzonych niegdyś w Japonii walk. Pokaz będzie fabularyzowanymi scenami przygotowań oraz starć, naśladujących te z okresu Sengogu.

20:00 - Warsztaty tworzenia lampionów, ozdób i talizmanów
Festiwale w Japonii nie mogą się odbyć bez większych lub mniejszych przygotowań, a wiele z przedmiotów używanych na festiwalach robi się własnoręcznie lub otrzymuje od rodziny czy przyjaciół. Na warsztatach będzie można stworzyć lampiony, ozdoby, wróżby oraz talizmany, które pomogą poczuć się dobrze przygotowanym na japońskie festiwale.

21:00 - Pokaz lampionów i świateł
Wiele z japońskich festiwali skupia się na światłach, zwłaszcza Festiwal Gwiazd - Tanabata, do którego nasz festiwal, Ko-Tanabata, będzie wstępem. Więc zapraszamy z latarkami, lampkami i lampionami na mały pochód, żeby powitać gwiazdy na wiosennym niebie.

Mapa

Ostatnio czytane
Niesamowite rysunki na chodniku: Julian Beever
Niesamowite rysunki na chodniku: Julian Beever

Ci artyści uliczni posiedli umiejętność oszukiwania ludzkiego oka.

Plebiscyt Polska Architektura 2014 – rusza VII edycja
Plebiscyt Polska Architektura 2014 – rusza VII edycja

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2014 roku? Które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni? Rusza VII edycja plebiscytu Polska Architektura

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.