Sztuka
Cyrylica - wystawa

Cyrylica - wystawa

Opis

Wystawa składa się z plakatów, które interpretują graficzny potencjał cyrylicy. Jest autorstwa Kiriła Gogowa, Miłki Pejkowej, Iwana Kiosewa, Ołgi Jonczewej, Wasyła Jonczewa, Władisława Paskalewa, Todora Wardżijewa, Stefana Gruewa, Razwigora Kolewa, Krasymira Andreewa i studentów z wydziału Książki i Grafiki użytkowej z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii.

Utworzenie w drugiej połowie IX wieku słowiańskiego alfabetu jest naturalnym rezultatem polityki włączenia narodów słowiańskich w krąg chrześcijaństwa, prowadzonej przez bizantyjską i rzymską dyplomację. Dogmat trójjęzyczności, zgodnie z którym nabożeństwa chrześcijańskie mogły być odprawiane wyłącznie w językach: greckim, łacińskim i hebrajskim, okazał się w europejskich państwach słowiańskich niemożliwy do zastosowania. Kościół konstantynopolitański był pierwszym, który zaakceptował odprawianie chrześcijańskich nabożeństw także w języku słowiańskim. Wysoko rozwinięta kultura bizantyjska i cele bizantyjskiej dyplomacji doprowadziły do misji sołuńskich (salonickich) braci Metodego i Konstantyna Filozofa – Cyryla polegającej na stworzeniu słowiańskiego alfabetu i słowiańskiego pisma.

„…i tak z początku Słowianie nie mieli ksiąg… po czym miłujący ludzi Bóg, który tworzy wszystko i nie pozostawia rodu ludzkiego bez rozumu, lecz wszystkich ludzi doprowadza do rozumu i zbawienia, zlitował się nad słowiańskim rodem i wysłał mu Konstantyna Filozofa, zwanego Cyrylem, męża cnotliwego i miłującego prawdę, który stworzył im trzydzieści i osiem liter, jedne na wzór greckiego alfabetu, a inne wedle słowiańskiej mowy…”

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w