Sztuka
Wystawa "Znak i karabin do ręki bierzem" w Ossolineum

Wystawa "Znak i karabin do ręki bierzem" w Ossolineum

  • 2014-04-29, , godzina 10:00, do 2014-08-31
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy na nową wystawę "Znak i karabin do ręki bierzem. Powstanie styczniowe i Rząd Narodowy 1863 - 64" w Ossolineum. Kuratorem wystawy jest dr Łukasz Koniarek.

Wystawa, przygotowana w roku 150. rocznicy stracenia Romualda Traugutta i członków ostatniego powstańczego Rządu, ukazuje powstanie styczniowe nie tylko od strony działań militarnych, ale także poprzez wielopłaszczyznową działalność Rządu Narodowego.

Dzięki licznym obiektom muzealnym związanym z działalnością Rządu Narodowego, z których najistotniejszymi są niewątpliwie rządowe tłoki pieczętne z lat powstania, udostępnione przez Lwowskie Muzeum Historyczne, wystawa pozwala ukazać jak różnorodne, i nieraz jak skuteczne, było funkcjonowanie tego  podziemnego powstańczego państwa.

Na wystawie można zobaczyć także liczne pamiątki związane z Powstaniem i jego uczestnikami – fotografie, emblematy, powstańczą prasę oraz militaria, te ostatnie udostępnione przez Muzeum Militariów – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Ważnym wątkiem w kompozycji wystawy jest rola Galicji i Lwowa w latach 1863 – 1864. Ziemie zaboru austriackiego były terenem zakupów broni, tutaj też organizowano szeroką pomoc dla powstańców w postaci żywności, ubrań, furażu, które przez kordon przerzucane były na objęte powstaniem ziemie Królestwa. Właśnie na terenach zaboru austriackiego formowały się z ochotników oddziały powstańcze, które przenieść miały powstanie na ziemie Wołynia i Kijowszczyznę.

Charakterystyczną dla tego czasu postacią, niejako symbolizującą ówczesne pokolenie młodych Polaków, jest Mieczysław Romanowski. Autor wielu wierszy i poematów o tematyce historycznej, pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wreszcie konspirator związany z przedstawicielstwem Rządu Narodowego we Lwowie. Wiosną 1863 r. pospieszył do Królestwa i walczył w partii Marcina Borelowskiego-Lelewela. Poległ podczas odwrotu po bitwie pod Józefowem Lubelskim. Na wystawie zobaczyć można m.in. związane z nim pamiątki - listy i fotografie.

Wystawę zamykają obiekty przypominające obchody rocznic powstania 1863 r., świętowanych w końcu XIX i w początkach XX w. na ziemiach zaboru austriackiego. Szczególnie ciekawym jest kult weteranów powstania powszechny w II Rzeczypospolitej.

Wystawa czynna od wtorku do soboty, w godz. 10.00 - 18.00 (do końca sierpnia) Budynek główny Ossolineum, sale "Pod Kopułą", wejście od ul. Grodzkiej lub Zaułka Ossolińskich.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w