Sztuka
Puls życia

Puls życia

  • 2016-06-08, , godzina 18:30, do 2016-07-31
  • Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz, Galeria Patio , Wrocław

Opis

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Muzeum Miejskie Wrocławia zapraszają na wystawę, która na zasadzie kontrapunktu towarzyszy monograficznej ekspozycji „Linii rytmicznych” Wacława Szpakowskiego, ojca Anny. Ukazuje dwa wątki twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, które przeplatają się ze sobą przez cały już 60-letni okres jej pracy artystycznej.

Anna Szpakowska-Kujawska – urodzona w 1931 roku. Córka Wacława Szpakowskiego. Mieszka we Wrocławiu, ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych w 1956 roku. Artystka malarka; zajmuje się także malarstwem w architekturze i ceramiką architektoniczną, rysunkiem, kolażem, rzeźbą ceramiczną, tworzy obiekty przestrzenne z nietypowych tworzyw (malarstwo i kolaż na kalabaszach i kulach). Autorka malarskiego plafonu w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rynku we Wrocławiu (1974).

Wśród wielu wystaw, polskich i zagranicznych, miała dwie wystawy monograficzne we wrocławskim Muzeum Narodowym: w 1969 roku oraz w 2005 (Jest się). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w  Łodzi oraz w kilku innych kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Od 1968 roku promuje twórczość swojego Ojca; dzięki jej staraniom zainteresowało się nią w latach 70. Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała i opublikowała dotychczas sześć tekstów wspomnieniowych dotyczących życia i twórczości Ojca.

Wystawa „Puls życia” przygotowana została w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przy OKiS jako towarzysząca monograficznej prezentacji twórczości Wacława Szpakowskiego. Składa się na nią wybór dzieł z całego okresu twórczości artystki, dokonany pod kątem korespondencji z pracami jej Ojca. Obie wystawy stanowią dla siebie wzajemnie kontrapunkt wizualny i estetyczny: z „zimnymi” rysunkami „Linii rytmicznych” spotykają się „gorące” obrazy malarskie, kolaże i formy przestrzenne, porywające kolorem i dynamiczną ekspresją. Konfrontacja z diametralnie inną postawą twórczą, tematyką i formą pozwala tym wyraźniej zobaczyć specyfikę twórczości obojga artystów. Jednocześnie zestawienie ze sobą tych tak odmiennych dzieł ujawnia obecną u samych ich podstaw wspólnotę obrazu świata, odbieranego i przez Wacława, i przez Annę jako wypełnionego rytmem natury. U Ojca są to rytmy racjonalne, dające się opisać przez matematyczne symetrie; u córki – emocjonalny i zmysłowy puls życia.

Wystawa ukazuje dwa wątki twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, które przeplatają się ze sobą przez cały już 60-letni okres jej pracy artystycznej. Pierwszy – skupiony jest na sytuacjach egzystencjalnych, związanych z życiem rodzinnym i relacją człowieka z innymi osobami; drugi – z korespondencją między psychicznym wnętrzem a naturą. Oba te kręgi tematyczne znajdują dla siebie często wspólną formę wyrazu, którą jest figura koła i kuli – niemal obsesyjnie pojawiająca się w malarskich i przestrzennych pracach artystki. Ten mandaliczny dośrodkowy kształt nabiera tym bardziej symbolicznego znaczenia w konfrontacji z ascetyczną formą rysunków Ojca, opartych na liniach prostych biegnących w nieskończoność.

Twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej nie da się zaszeregować do realizmu, surrealizmu, ekspresjonizmu, abstrakcji czy „nowej figuracji”. Wykorzystuje ona elementy tych estetyk, tworząc własny, oryginalny styl, płynny i zmienny wraz z nowymi doświadczeniami, jakie niesie ze sobą życie – bo jest to twórczość najgłębiej w powszednim i zarazem uniwersalnym życiu zanurzona.

Kurator: Elżbieta Łubowicz
Koordynacja: Agnieszka Chodysz-Foryś, Bronisław Kowalewski, Marta Przetakiewicz

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Festiwal Artystyczny przy OKiS
Współorganizator: Muzeum Miejskie Wrocławia
Partner: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Patroni medialni: Odra, Format, DOKiS.pl, Kulturaonline.pl, O.pl, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław Kultura

więcej informacji na: www.okis.pl

ip

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w