Sztuka
Papua Zachodnia - ostatnie pokolenia - spotkanie podróżnicze

Papua Zachodnia - ostatnie pokolenia - spotkanie podróżnicze

  • 2018-01-19, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Opis

Kanibale, łowcy głów, plemiona łowiecko-rolnicze, czy klany do dzisiaj żyjące na drzewach - to bohaterowie najbliższego, podróżniczego spotkania w Centrum Kultury "Zamek", na które organizatorzy zapraszają w piątek 19 stycznia o godz. 19:00. Tym razem Wrocław odwiedzą podróżnicy z Gdańska: Alicja Kubiak i Jan Kurzela, którzy przez miesiąc podróżowali po Papui Zachodniej, poznając zwyczaje oraz ludzi żyjących w częściowym lub zupełnym odcięciu od cywilizacji zachodu. W programie spotkania - relacja z wyprawy, pokaz slajdów oraz rozmowy z gośćmi.

Podróżnicy cały czerwiec 2017r. spędzili na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich ‘dzikich’ plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się ‘ucywilizowaniu’ w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50-60 lat temu, mówimy tutaj o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci, ale także o plemionach, które prowadziły łowiecko- rolnicze życie, jak na przykład Dani.

Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne ale też niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.

Jednym z najciekawszych plemion, które poznaliśmy byli Korowaje - ludzie drzew. Tutaj weszliśmy już do świata ludożerców. Ostatni przypadek ludożerstwa miał miejsce w 1991r. Powody, z których był zjadany drugi człowiek wcale nie są takie oczywiste jak do tej pory przypuszczaliśmy. Podczas prelekcji postaramy się wytłumaczyć na czym polegał cały proces zjadania człowieka. Każdy fragment zabitego był bowiem zjadany według specjalnych wytycznych i pozycji w klanie. Obecnie Korowaje nie lubią, kiedy nazywa się ich kanibalami. Dlaczego? Postaramy się to również wyjaśnić osobiście. Większość Korowajów obecnie zeszła z drzew i żyje już na ziemi. Organizacje rządowe zbudowały dla nich wioski przy rzece Sirets. W  lesie, na drzewach pozostali już głównie ludzie starsi, niektóre kobiety i dzieci. Ci, co pozostali żyją jednak według zasad wyznawanych z dziada pradziada. Sześć dni spędzonych w trzech różnych klanach Gowari, Halynof i Molonggatun pozwoliły nam na poznanie ich życia, zwyczajów i wierzeń. Pomogło też bardzo zrozumieć podłoże ich kanibalizmu

Jan Kurzela – urodzony w Gdańsku w 1948r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.
Alicja Kubiak – urodzona w Poznaniu w 1974r. Absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w