Sztuka
Linie rytmiczne

Linie rytmiczne

  • 2016-06-08, , godzina 17:00, do 2016-07-31
  • Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

Opis

Wystawa odkrywająca na nowo powstałą w pierwszej połowie XX wieku twórczość wrocławskiego artysty – Wacława Szpakowskiego, któremu należy się trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Rysunki tego pioniera abstrakcji, zbudowane z jednej nieprzerwanej linii, to piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy o charakterze wizualno-czasowym.

Wacław Szpakowski – urodzony w Warszawie, 1883; zmarł we Wrocławiu, 1973, gdzie mieszkał od 1945 roku; artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Twórca rysunkowych „Linii rytmicznych", powstających w latach 1900–1951. Prekursor abstrakcji geometrycznej w sztuce. Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, 1978, a pierwsza wystawa monograficzna – w 1992 roku w Brukseli (galeria Atelier 340). Dzieła Szpakowskiego brały udział w wielu wystawach polskiej sztuki za granicą (Presences Polonaises, Centrum Pompidou, Paryż 1983; Europa, Europa, Bonn 1994). Pokazane zostały na wystawie Inventing Abstraction, 1910–1925 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki nurtu sztuki abstrakcyjnej na świecie.

Monograficzna wystawa prac twórcy w Polsce szerzej nieznanego, choć bardzo cenionego w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku jako jednego z pionierów nurtu abstrakcji w sztuce. Ta prezentacja dzieł oraz monograficzna książka, opublikowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu pod koniec 2015 roku, mają w założeniu przynieść poszerzony obraz twórczości Wacława Szpakowskiego, uprawianej na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Wacław Szpakowski wprowadził oryginalną koncepcję obrazu – jego dzieła można określić jako swoiste „obrazy czasowe”. Dla widza stykającego się po raz pierwszy z tymi rysunkami niezwykle atrakcyjne powinno być rozpoznanie i prześledzenie ich wizualno-czasowej struktury, tworzącej piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe  formy.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców Wacława Szpakowskiego, zaprezentowane zostaną archiwalia związane z życiem i twórczością artysty, animacje jego „Linii rytmicznych”, a także interaktywna instalacja, przy pomocy której można będzie tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez Szpakowskiego. Bieg nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków możliwy będzie do śledzenia przez osoby niewidzące na specjalnie wykonanych powiększonych replikach kilku prac. Przedstawiony zostanie także muzyczny aspekt jego dzieł: kompozycje według rysunków przyjętych jako partytury.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji rodziny, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Galerii Berinson w Berlinie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii R w Poznaniu oraz kolekcji Dariusza Bieńkowskiego i Krzysztofa Bieńkowskiego z Łodzi.

Projekt zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce koncertu: Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Sala Wielka, godz. 19.00.
Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne bilety do odbioru w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek-Ratusz 24), w dniach: 2 i 3 oraz 6 i 7 czerwca, w godz. 9.00 – 17.00.

Organizatorzy:
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart, Dolnośląski Festiwal Artystyczny przy OKiS, Muzeum Miejskie Wrocławia
Partner strategiczny: KGHM Polska Miedź S.A.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Magazyn „Szum”, „Format”, „Odra”, „Dyskurs”, Rynek i Sztuka, O.pl, Kulturaonline.pl, DOKiS.pl

Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz
Aranżacja wystawy: Łukasz Kujawski, Elżbieta Łubowicz
Kompozycje muzyczne: Barbara Konopka

więcej informacji na: www.okis.pl

ip

Mapa

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w