Sztuka
Królowie nadbużańscy

Królowie nadbużańscy

  • 2017-09-08, , godzina 18:00, do 2017-10-10
  • wstęp wolny
  • Café THEA, przejście Żelaźnicze 4, Wrocław

Opis

KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY / PAWEŁ TOTORO ADAMIEC
 
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec, asysta: Łukasz Maj, Dominik Zimny, 5 Land Art Festiwal (2015)
 
Projekt miał na celu aktywizację wiekowych mieszkańców wsi położonych nad Bugiem. Zależało mi na pokazaniu ich otwartości i dystansu do życia, poprzez stworzenie serii portretów obrazujących nierealną dynastię władców Podlasia. W trakcie trwania festiwalu wykonałem kostiumy, nawiązujące stylistyką do królewskich atrybutów. Stroje powstawały głównie z materiałów naturalnych takich jak trawy, polne kwiaty, kora czy suszone owoce.
 
Bohaterowie cyklu w trakcie trwania sesji, dzielili się niezwykłymi historiami dotyczącymi ich życia oraz losów nadbużańskich okolic. W opowieściach ukazywali zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość, a siebie samych często określali, jako społeczność odciętą.
 
Często wracającym tematem był problem wyludnienia się ich rodzimych wsi oraz zubożenie społeczności. Mieszkańcy wskazywali także na brak jakichkolwiek form rozrywki, uwzględniających osoby starsze. Rozmowom towarzyszył zawsze wątek śmierci, traktowanej bardzo naturalnie - oswojonej i niestrasznej.
 
KRÓLOWIE NADBUŻANSCY CZĘŚĆ 2
 
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec, asysta: Łukasz Maj, 6 Land Art Festiwal (2016)
 
Cykl fotografii "Królowie nadbużańscy cześć 2" jest kontynuacją projektu z 2015 roku. Aby rozwinąć i dopełnić historię nierzeczywistej, wielopokoleniowej, dynastii władców Podlasia, w prace włączyłem dzieci ze wsi położonych w dolinie Bugu. W wykonanych przeze mnie w trakcie festiwalu kostiumach, ponownie dominowała przyroda, jako największa wartość tych terenów.
 
Przebieg drugiego cyklu znacznie różnił się od pierwszej części, zarówno pod względem metod czy atmosfery, jak i dużo większego tempa pracy. Nie było już melancholijnie, wspominkowo i wzruszająco, a raczej energetycznie i spontanicznie. Rozmawialiśmy o zabawach na wsi, sposobach spędzania czasu, o codziennych trudnościach i obowiązkach. Kontakt z młodym pokoleniem mieszkańców Podlasia, pokazał mi kolejne, niezwykle fascynujące oblicze doliny Bugu.
 
PAWEŁ TOTORO ADAMIEC (1982)
 
Fotograf, charakteryzator, artysta wizualny, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 - kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.
 
Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.
 
Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta

Wydarzenie w ramach współpracy CaféTHEI i Galerii Pomost DDK SM "Czechów" w Lublinie.
 
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–16:00 oraz pół godziny przed rozpoczęciem wydarzeń odbywających się w Przejściu Żelaźniczym. Informacja o zwiedzaniu wystawy dostępna w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego i CaféTHEI. Wstęp wolny.

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w