Sztuka
Kości, chmury, molekuły. Rysunki Jarosława Grulkowskiego

Kości, chmury, molekuły. Rysunki Jarosława Grulkowskiego

  • 2017-10-13, , godzina 19:00, do 2018-02-05
  • Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Opis

Artysta (ur. 1983) – absolwent Wydziału Grafiki wrocławskiej ASP, od 2009 r. jej pracownik – to uczeń m.in. Andrzeja Basaja i Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Malarz, ale przede wszystkim rysownik, nie boi się posługiwać bezpośrednio rękoma i rozcierać węgiel opuszkami palców na żebrowanej karcie papieru Fabriano, rezygnując z ułatwiających pracę narzędzi w postaci sztyftów czy obsadek. W ten sposób włącza do swojej praktyki zmysł dotyku. Dłonie wodzące po płaszczyźnie i modulujące jej powierzchnię są niczym ręce rzeźbiarza badającego strukturę kamienia, ciepłotę drewna lub gęstość gliny. Artysta pracuje z wyczuciem, stosunkowo łatwo usuwa niepożądane ślady czy niedoskonałości, zaś naturalny czarny pigment zachowuje swą aksamitną czerń. Dzięki subtelności, precyzji i finezji Grulkowski osiąga mistrzostwo formalne, a wybrana formuła obrazu wzmaga iluzjonistyczny charakter jego prac.

Planowana wystawa tego uznanego już wirtuoza rysunku (nagradzanego m.in. na Biennale Rysunku w Pilznie (2008), wielokrotnego stypendysty MKiDN oraz UM Wrocławia, przyjmowanego z ogromnym zainteresowaniem podczas prezentacji w galerii Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie), obejmuje wyselekcjonowany wybór prac z serii Odnaleźć porządek rzeczy, oraz Przekroje przez wnętrza chmur. Za sprawą naśladownictwa efektów miękkich materii i zmysłowych tekstur artysta opisywał w nich powierzchnię zwykłych przedmiotów lub zgłębiał morfologię tajemniczych substancji i bliżej nieokreślonych tkanek. Najnowszy cykl opatrzony intrygującym tytułem Sekretne życie molekuł (2015–2017) odnosi się do niecodziennego obszaru badań. Rzędy punktów, kropek, kropli czy kul –
ułożone linearnie w układach dwójkowych lub trójkowych – sugerują elementy jakiegoś kodu, kojarzą się z alfabetem Braille’a lub kartami perforowanymi. W swoisty sposób mówią o Tajemnicy, czymś nieoznaczonym i zaskakującym, a przy tym melancholijnie pięknym.

Wystawie będzie towarzyszył katalog z licznymi reprodukcjami.

fot. Jarosław Grulkowski, z cyklu Sekretne życie molekuł

Ostatnio dodane