Sztuka
Biennale Sztuki Cyfrowej #nfcdab

Biennale Sztuki Cyfrowej #nfcdab

  • 2014-10-03, do 2014-10-05
  • Wrocław

Opis

Festiwal #nfcdab prezentuje różnorodne przejawy sztuki cyfrowej wykorzystujące internetowe środki wyrazu, coraz szerzej  dostępne dzięki rozwojowi urządzeń mobilnych. Festiwal rozpocznie się już 3 października.

Festiwal zainicjuje cykl eksperymentalnych wystaw, w ramach których prace artystów są dystrybuowane za pośrednictwem, opartych na systemie komunikacji bliskiego zasięgu, znaczników NFC. Wystarczy zbliżyć do nich przystosowany do tego celu telefon, aby pobrać dane zapisane w postaci adresu internetowego lub wyświetlić na ekranie krótki tekst. Absolutny minimalizm formy prezentacji w połączeniu z niewielką ceną Tagu NFC, sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie zmaterializować własną koncepcję lub przekaz. Taki model ekspozycji czerpie z idei DIY ("zrób to sam"), promuje niezależność i oferuje możliwość łatwego dzielenia się dorobkiem kultury w dowolnym miejscu i czasie.

Co godne podkreślenia, po raz pierwszy na taką skalę, układy scalone zostaną wykorzystane nie tyle do zakodowania dodatkowych informacji o dziełach, jak to ma miejsce w galeriach i muzeach, ale do ekspozycji samych dzieł sztuki.

W wystawach festiwalowych swoje dokonania zaprezentują niezwykle ciekawi artyści z kilkunastu krajów świata, którzy zgłosili prace w ramach otwartego naboru przeprowadzonego na portalach internetowych Tumblr i Facebook.

Inauguracyjne wydarzenie imprezy odbędzie się w piątek, 3 października, na skwerze przy kawiarni Kalambur (na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej). Będzie to wernisaż pokazu  "Jestem tu zawsze dla Ciebie, nie ważne miejsce i czas". Jest to próba zaprezentowania wielości postaw twórczych artystów tworzących w sieci. Pozwoli on prześledzić aktualne kierunki sztuki cyfrowej online, trendy ekspresji wizualnej i sztuki generatywnej, a także przekonać się w jaki sposób artyści  wykorzystują rozmaite programy, sieciowe boty i narzędzia programistyczne do tworzenia swoich prac.

Jeszcze tego samego dnia w tramwajach linii 7 można będzie znaleźć znaczniki NFC, rozmieszczone w ramach projektu "Od A do B i z powrotem", przygotowanego przez Zsolta Mesterhazego, z holenderskiej fundacji Browser Based, we współpracy z Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i NFCW Project. Ekspozycja ta będzie dostępna przez cały czas trwania festiwalu.

Również w piątek odbędą się zrealizowane we współpracy z Galerią Entropia warsztaty prezentujące koncepcję otwartej komunikacji "NFCDD".

Sobotnia prezentacja pt: "Napisz mi / Przeczytaj mnie" w Przejściu Garncarskim, we wrocławskich Sukiennicach skupi się na ekspresji tekstowej, poezji wizualnej i innych minimalistycznych formach przekazu pisemnego, które można zawrzeć w 100 znakach. Jest ona ukłonem w stronę tekstowej postaci wczesnego Internetu.

Ostatni oficjalny pokaz odbędzie się w parku na Wyspie Słodowej i jest zatytułowany "facebook.art@park" ("fejsbuk.sztuka@park"). Jest to próba prezentacji postaw twórczych i ekspresji artystycznej osób obecnych na tym portalu społecznościowym.

Wszystkie pokazy są organizowane społecznie, jako działanie całkowicie niekomercyjne i non profit.

Strona domowa projektu: nfcwproject.tumblr.com

Mapa

Ostatnio dodane