Dzieje się - Sztuka

Wreszcie mamy muzeum na światowym poziomie!

2009-04-16 16:24:13 | Wrocław
 Możemy już przestać zazdrościć Luwru Francuzom, a Włochom Muzeów Watykańskich. Wrocław wreszcie może się pochwalić muzeum na światowym poziomie. Ba! Nie ma drugiego miasta, które posiadałoby tak rozwiniętą i zintegrowaną ekspozycję dotyczącą swojej historii.

Już od 19 kwietnia w przepięknie odrestaurowanym i dostosowanym do celów wystawienniczych gmachu Pałacu Królewskiego będzie można oglądać wystawę "1000 lat Wrocławia" oraz ekspozycję dzieł sztuki wrocławskich artystów z XIX i XX wieku. Na trzech piętrach i w trzech skrzydłach, na prawie 3000 metrów kwadratowych, zgromadzono niemal 3,5 tysiąca eksponatów.

- Od razu musimy powiedzieć, że taka wystawa nie ma szans na bycie kompletną, bo to swoista synteza dziejów. Możemy jednak zapewnić, że naszym priorytetem jest gromadzić wyłącznie oryginalne eksponaty i ciągle zmieniać wystawę, by była dynamiczna - mówią zgodnie dyrektor Muzeum Maciej Łagiewski i autor wystawy, dr Piotr Oszczanowski.

Doskonale przygotowana pod względem merytorycznym wystawa obejmuje dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne.  Zobaczymy więc takie "rarytasy" jak oryginalne wydania dzieł Angelusa Silesiusa, grafiki Wernera, biurko, przy którym król Fryderyk Wilhelm II podpisał odezwę "Do mojego ludu" albo słynną monstrancję z Henrykowa. Większość z tych eksponatów będzie po raz pierwszy prezentowana publicznie. A historia części z nich mogłaby posłużyć za scenariusz kryminalnego filmu. - Mamy tu mnóstwo rzeczy niespodziewanie, sensacyjnie odnalezionych - podkreślał dyrektor Muzeum.

Wystawę rozpoczyna obraz "Odnalezienie głowy Św. Jana Chrzciciela" F. Starowieyskiego. Głowa Świętego to symbol Wrocławia - znajdziemy ją w dalszej części ekspozycji na większości miejskich wyrobów rzemieślniczych. Na początku wystawy znajdziemy też strumyk, symbolizujący Odrę. Taki sam strumień zamyka wystawę. Dlaczego? -  Odra to początek miasta i jednocześnie lustro, w którym przeglądają się jego mieszkańcy - mówi dr Oszczanowski.

- By dokładnie obejrzeć wystawę, potrzeba około 6 godzin - żartował na konferencji prasowej prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Szybko jednak okazało się, że to wcale nie żart. Istotnie - ekspozycja jest ogromna, choć wcale nie monotonna, jak to często bywa. Tematyczno-chronologiczny podział jest na tyle urozmaicony, że ani przez chwilę nie jest nudno. - Zawsze można sobie zrobić przerwę w przepięknym pałacowym ogrodzie - ripostuje żarty prezydenta Maciej Łagiewski.

Co ważne, Muzeum jest w pełni multimedialne. W każdej sali stoją komputerowe "kioski", które wyjaśniają historię zgromadzonych eksponatów.  Wszystko jest dostępne w trzech językach, przygotowano specjalne nagrania dla obcokrajowców. Z myślą o turystach powstanie też - co zapowiedział prezydent miasta - wygodna kładka nad ulicą Kazimierza Wielkiego. Znacznie ułatwi to przejście z Rynku do Muzeum.

Wygląda na to, że wreszcie mamy miejsce we Wrocławiu, z którego możemy być dumni. My, wrocławianie zawsze będziemy ciekawi pięknego miejsca, w którym żyjemy. Teraz o historii i kulturze miasta możemy z dumą opowiadać ludziom z całego świata.

Otwarcie Muzeum Miejskiego Wrocławia już w niedzielę, 19 kwietnia.

Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)  
Słowa kluczowe: Muzeum Miejskie Wrocławia, otwarcie Muzeum Miejskiego, Muzeum Historyczne, Rafał Dutkiewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: na światowym poziomie?? [0]
    Odpowiedź na: na światowym poziomie??
    Ania
    2009-04-20 15:45:45
    potwierdzam poprzedniczkę, widać że oszczędzali na oświetleniu... kolejną sprawą są zbyt małe podpisy obrazów (nieźle się trzeba nagimnastykować żeby coś przeczytać) Kolejnym mankamentem jest wyeksponowanie muzeum... Nie widać go z ulicy, więc warto by wywiesić przed (np. na ogrodzeniu) informację, że tam znajduję się muzeum jak jest to zrobione w National Gallery w Londynie
  • na światowym poziomie?? [1]
    wizytor
    2009-04-20 12:20:52
    na światowym poziomie?? do "tego" poziomu jeszcze nam daleko; zwiedziłam wiele galerii i muzeów na świecie i nigdzie nie było tak strasznego oświetlenia!!! trzeba nieźle sie natrudzić, aby podziwiać obraz w całej okazałości. do tego te wszystkie nieoznakowane drzwi, wszystkie zamknięte...... i jedna ubikacja na tak duży budynek , ciekawe co zrobią , jak przyjedzie kilka wycieczek ;] nieźle odnowione muzeum na polskim poziomie
Zobacz także
Polecamy
Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w