Dzieje się - Sztuka

Rozmowy przed końcem świata

2012-08-13 10:43:21 | Wrocław

Erupcje wulkanów w Europie? Niemożliwe? Przynajmniej na razie. W rzeczywistości mieszkańcy Starego Kontynentu żyją na ogromnym superwulkanie, który wybuchnie... no właśnie kiedy? Niewykluczone, że pomogą nam rozwikłać tę zagadkę... kosmici, pod warunkiem, że będziemy potrafili się z nimi dogadać – o ile oczywiście do tej pory naszej planety nie pokryje lodowiec, albo nie pochłonie czarna dziura wygenerowana przez CERN.

Czy to wszystko jest naukową prawdą, czy fantastycznym wymysłem? Właśnie po to, podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2012, spotykają się w jednym bloku programowym naukowcy i fantaści, żeby skonfrontować swoją wiedzę i poglądy. A wszystko na kilka miesięcy przed przewidywanym końcem świata, który według jednych jest zaledwie chwytem reklamowym producentów filmowych, ale według finansistów i socjologów – realnym zagrożeniem.

Wielu ludzi po prostu żyje, nie przejmując się zachodzącymi zmianami, niektórzy próbują dokonać głębszych analiz chcąc zdefiniować zachodzące procesy.

Właśnie po to na tegorocznym Polconie został zorganizowany Blok Naukowy – jeden z wielu punktów programu wrocławskiego konwentu, ale jeden z niewielu, który dotyczy zarówno miłośników fantastyki, jak i ludzi, którzy twardo stąpają po naszej planecie.

Blok naukowy - Nauka a Rok 2012
Koordynatorzy: dr Adam Cebula, prof. Andrzej Drzewiński
 
Katastrofy naturalne

Efekt cieplarniany - Adam Cebula
O tym ze cieplarnia nie ma nic wspólnego z Globalnym Ociepleniem. Trochę więcej o zawiłościach problemu który zaprząta głowy ekologów, czy sprawy są oczywiste, czy możemy ufać doniesieniom i co tak naprawdę nam grozi?

Epoka lodowcowa – Adam Cebula
Klimat na Ziemi cyklicznie przechodzi od fazy ciepłej  którą mamy obecnie, do fazy zimnej.   Część naukowców na podstawie  różnych zjawisk wysnuwa wniosek, że niebawem przejdziemy ponownie do fazy zlodowacenia. Zastanowimy się nad tym na ile jest to prawdopodobne i jakie ewentualnie mogą być konsekwencje.

Superwulkany na przykładzie Santorini.
Prowadzący. Pracownik Instytutu Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W ostatnich latach udokumentowano istnienie pod skorupą ziemską tzw plam ciepła, obszarów na który spodziewamy się potencjalnie podwyższonej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej. Udokumentowano także wybuchy superwulkanów, czyli erupcji w których  wyzwolona energia przewyższa o rzędy wielkości aktywność obserwowaną na co dzień. Spodziewamy się, że podobne zjawiska mogą się powtórzyć. Wykład opowie o superwulkanie, który znajduje się na obszarze Europy.

Zagrożenia z Kosmosu - Paweł Rudawy (Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego)
Dziennikarze straszą nas na co dzień zagrożeniami kosmicznymi zjawiskami. Dowiemy się na ile jest to fantazja, na ile niebezpieczeństwa są rzeczywiste.

Nauka, nadzieje czy zagrożenia.

Cern i mikro-czarne dziury – Andrzej Drzewiński
O tym czy w laboratorium wysokich energii można wyprodukować czarną dziurę, która połknie naszą Ziemię?

Nanotechnologia – Andrzej Drzewiński
nanotechnologia jest ostatnio jednym z najpopularniejszych słów używanych przez dziennikarzy jako synonim zaawansowanych badań. W rzeczywistości notujemy coraz większe możliwości w manipulowaniu obiektami o rozmiarach zbliżonych do atomowych. Daje to ludzkości coraz większe możliwości, ale jednocześnie rodzi także zagrożenia. Zajmiemy się tym, jaki może być bilans zajmowania się nanotechnologią.

Elektrownie nuklearne  - Adam Cebula

Elektrownie nuklearne są postrzegane jako jedno z największych zagrożeń ludzkości. Jednocześnie ciągle buduje się takie obiekty. Zajmiemy się tym, co jest prawdą, a co mitem w opowieściach o energii atomowej, spróbujemy ocenić faktyczne zagrożenie, jakie niosą.

ip

Słowa kluczowe: polcon 2012 wrocław blok naukowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w