Dzieje się - Sztuka

Noc Świętojańska już 20 czerwca

2009-06-09 13:29:04 | Wrocław
 W nocy z 20 na 21 czerwca już po raz dziesiąty Centrum Kultury AGORA zaprasza na  plenerową imprezę integracyjną kultywującą obyczaje nocy św. Jana, czyli słowiańskiego  Święta  Zakochanych. W zgodzie z  tradycją, tej nocy zakwita kwiat paproci – symbol szczęścia i  pomyślności, i tylko tej nocy każdy, kto rzuci do wody wianek świętojański, może liczyć na powodzenie w miłości.

W czasie nocnej zabawy nad wodą nie zabraknie poszukiwania kwiatu paproci, którego szczęśliwy znalazca otrzyma wyjątkową nagrodę, a także wspólnego rzucania wianków, przy wtórze obrzędowych pieśni kupalnych. Wianki  - z ruty, różyczek, chabrów, rumianków i innych polnych kwiatów - będzie można uwić własnoręcznie pod okiem florystek bądź kupić gotowe – wzorem starosłowiańskich zwyczajów rzucone do rzeki będą przepowiadać szczęście, bądź nieszczęście w miłości.

Noc świętojańska kojarzona jest nie tylko z wodą, której przypisywano magiczne właściwości. Na Wyspie Słodowej zapłoną ogniska, które  - jak co roku - zachęcą do spontanicznych korowodów, śpiewów i tańców.

Jednak najważniejszą i najatrakcyjniejszą propozycją programową tego wieczoru będą trzy propozycje koncertowe:

Musicalowy wieczór z Capitolem
Artyści Teatru Muzycznego Capitol, m.in. Bogna Woźniak, Justyna Szafran, Konrad Imiela, Cezary Studniak, z towarzyszeniem big bandu,  zaprezentują się w największych musicalowych przebojach. Będzie okazja do usłyszenia i zobaczenia fragmentów spektakli "A Chorus Line", „Gorączka”, „Hair”, „Mdłość Mniezłość Miłość”, roztańczonej rewii "Swing! - Duke Ellington Show" czy dramatycznych "Dziejów Grzechu". Godzinny koncert wieńczący sezon teatralny będzie doskonałym urozmaiceniem letniego rodzinnego spaceru, ucieczką w kolorowy świat musicalu, spotkaniem z artystami najlepszego polskiego teatru muzycznego.

Koncert zespołu Troll Bends Fir 
Muzyczne fundamenty rosyjskiego zespołu Troll Bends Fir oparte są na tradycyjnych motywach muzyki skandynawskiej i celtyckiej oraz brzmieniach instrumentów folkowych, ale reszta konstrukcji to dynamiczna muzyka folk-rockowa z elementami viking-metalu. Tematyka i nastrój ich utworów nawiązujących do starych vikingowskich pieśni w połączeniu z żywiołową oprawą muzyczną, stwarzają wyjątkowy klimat i atmosferę podczas ich występów, zazwyczaj zamieniających się w spontaniczną wspólną zabawę z publicznością.

Koncert zespołu CLOSTERKELLER
Zespół jest czołowym przedstawicielem nurtu tzw. "klimatycznego" rocka na polskiej scenie. W ciągu lat swojej kariery zespół zyskał miano kultowej formacji sceny polskiej. Grono słuchaczy Closterkeller jest bardzo szerokie. Są lubiani zarówno przez starszych jak i młodszych, na koncerty przychodzi młodzież rekrutująca się zarówno ze środowisk tzw. metalowych, jak i gotyckich, rockowych aż do słuchaczy muzyki pop. Bierze się to niewątpliwie z dużej różnorodności stylistycznej utworów zespołu.
 
JJ/ip
Słowa kluczowe: noc świętojańska, centrum kultury agora, święto zakochanych, wrocław, imprezy, koncerty, Capitol
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Re: e tam potocznie [0]
  Odpowiedź na: "klimatyczny rock"
  eee
  2009-06-21 10:13:24
  no rock lub metal gotycki często mówi się "klimaty" - dlatego tak bym się nie czepiał
 • "klimatyczny rock" [1]
  Critique
  2009-06-12 19:19:41
  Autorowi artykułu radzę lepiej się przygotowywać - Closterkeller jest przedstawicielem rocka gotyckiego, nie jakiegoś "klimatycznego"...
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" Jan Matejko
2017 rokiem rekordów na polskim rynku sztuki

Obrót dziełami słynnych malarzy to wciąż bardzo dochodowe zajęcie. Przekonaj się, za ile został sprzedany najdroższy obraz w tym roku.

Polecamy
Forum Musicum - rozpoczęcie
Forum Musicum - rozpoczęcie Wrocław

W naszym mieście rozpoczął się festiwal Forum Musicum poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych.

Zamek księcia Drakuli wrócił do przodka!
Zamek księcia Drakuli wrócił do przodka!

Średniowieczna forteca Bran, znana nam jako zamek Drakuli, wróciła w ręce prawowitego właściciela, arcyksięcia Dominika Hasburga.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.