Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2011 we Wrocławiu

2011-04-27 10:51:02 | Wrocław

Noc Muzeów we Wrocławiu to coroczne wydarzenie kulturalne odbywające się w godzinach wieczornych i nocnych. W tym roku przypada w sobotę 14 maja. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi wrocławskich muzeów i galerii sztuki. W tym dniu wstęp do nich jest bezpłatny.



Oto program wrocławskiej nocy muzeów:

Muzeum Miejskie Wrocławia – Ratusz

Sukiennice 14/15
tel.  +48 71 347 16 90
muzeum@mmw.pl
www.mmw.pl
Godziny otwarcia:  18.00-00.00

Tegoroczną Noc Muzeów w Ratuszu poświęcamy teatrowi. Zostanie otwarta wystawa kart pocztowych ze zbiorów prof. dr. Janusza Deglera przedstawiających europejskie gmachy teatralne. Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Polsce i pierwsza ekspozycja zbiorów wybitnego teatrologa prof. Deglera. Jest to reprezentatywne świadectwo architektury teatralnej XIX w. ale także ciekawe świadectwo historii i mijającego czasu – chociażby zmian w modzie czy motoryzacji. Opowieściami o swoich pasjach kolekcjonerskich prof. Degler podzieli się na spotkaniu autorskim prowadzonym przez prof. Pawła Banasia. Kolekcja gromadzona jest od ponad dwudziestu lat i liczy sobie około 2000 obiektów.

Przygotowany został również atrakcyjny program dla dzieci. Wezmą one udział w warsztatach teatralnych rozwijających wyobraźnię i wiedzę o teatrze. Będą mogły wypróbować swoje uzdolnienia reżyserskie, aktorskie i plastyczne, uczestnicząc w scenkach teatralnych. Noc zakończy tradycyjny koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum

Program:
18.00  Otwarcie Nocy Muzeów w Ratuszu;
18.15 – 20.15  Wrocławski Teatr Lalek, krótkie scenki i zabawy teatralne dla dzieci;
18.15 – 20.15 Warsztaty dla dzieci Mój teatrzyk – rysowanie postaci ;
20.00  Spotkanie z Januszem Deglerem i Pawłem Banasiem O blaskach i cieniach         filokartystycznej pasji;
22.30  Koncert Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Zdanowicza.

Muzeum Miejskie Wrocławia – Arsenał
Ul. Cieszyńskiego 9
tel.  +48 71 347 16 96
muzeum@mmw.pl
www.mmw.pl
Godziny otwarcia: 19.30-00.00 

Arsenał zaprasza na pokazy walk rycerskich. Średniowieczny turniej rycerski kojarzy się raczej z pojedynkiem, ale częste były też turnieje zespołowe. Z gry terenowej, będącej przygotowaniem do prawdziwej bitwy, powstała dyscyplina sportowa zwana „bohurtem”, bardzo popularna na dworach całej Europy. „Bohurt” stał się tak popularny i budził tak wielkie emocje, że został w końcu zakazany przez Kościół. Współcześnie określenie „bohurt” oznacza walkę grupową o nie inscenizowanym przebiegu, gdzie starcie toczy się do „upadłego”, wygrywa ta drużyna, w której choć jeden zawodnik utrzyma się na nogach.

Organizowany w Noc Muzeów pokaz treningu będzie stanowił zapowiedź Wrocławskiego Turnieju Piątek Bohurtowych o Wieniec Henryka IV Prawego, który odbędzie się we wrześniu na dziedzińcu Arsenału. Pokaz w Arsenale będzie formą treningu, jaki przed tego rodzaju walkami odbywają zawodnicy współczesnych drużyn rycerskich, specjalizujących się w potyczkach typu bohurtowego.  Pokaz będzie dzielił się na kilka etapów:

Etap I: rozgrzewka + kilka ćwiczeń siłowych
Etap II:  trening technik zapaśniczych
Etap III: trening szermierki
Etap IV: trening taktyczny
Etap V: sparingi z użyciem atrap broni wykonanych z ertalonu i drewna

Oprócz pokazów walk rycerskich, odbędzie się również średniowieczny jarmark, podczas którego będzie można zakupić niecodzienną pamiątkę.
 
Program:
19.30  Otwarcie Nocy Muzeów w Arsenale;
19.30 – 21.00 Pokazy zaprezentowane przez Rotę Pieszą Bocke i von Reil Południe;
21.00 Rozpoczęcie pokazu walk w wykonaniu drużyny wojów wczesnośredniowiecznych.

Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski
Ul. Kazimierza Wielkiego 35
tel. +48 71 391 69 40
 hokolska@mmw.pl
www.mmw.pl
Godziny otwarcia: 18.00-00.00

Program Nocy Muzeów w Pałacu Królewskim poświęcamy także teatrowi. Zaprezentowane zostaną trzy następujące wystawy:

Dzieła  sztuki z kolekcji Vladimira Malakhova
to wystawa prezentująca kolekcję sztuki należącą do jednego z najwybitniejszych tancerzy baletowych na świecie, zwanego „bogiem tańca” Vladimira Malakhova. Wszystko, co ma związek ze sceną odbija się w jego kolekcjonerstwie, dlatego na blisko 100 prezentowanych na wystawie eksponatów większość stanowią takie, w których teatr, muzyka, taniec są wiodącym tematem. Szczególne miejsce w kolekcji Malakhova zajmują projekty kostiumów teatralnych. Zgromadzone litografie, obrazy i akwarele pokazują Vladimira Malakhova, wielkiego wirtuoza tańca, który mimo długoletniego przebywania w najważniejszych ośrodkach kulturalnych współczesnego świata nie zapomniał o słowiańskim rodowodzie.  

Lalki ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera
na wystawie zaprezentujemy część słynnej  kolekcji zabawek  - zbiór lalek, które dały początek kolekcjonerskiej pasji  wielkiego mima. Pokażemy zarówno te dawne lalki, najbliższe sercu  Henryka Tomaszewskiego – bo „wybawione” będące źródłem dziecięcej radości jak i zbiór kolekcjonerskich lalek Barbie, których kreacje wyszły spod ręki najbardziej znanych kreatorów mody.

Obiekty-lalki Anny Nabiałkowskiej
Lalkom Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera towarzyszyć będą dzieła Anny Nabiałkowskiej – wybitnej aktorki Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Są to lalki przedstawiające zarówno znanych wrocławian jak i prywatne osoby. Pierwsza lalką, jaką wykonała Anna Nabiałkowska, był wizerunek Henryka Tomaszewskiego.

Program:
18.00 Otwarcie Nocy Muzeów w Pałacu przez Dyrektora M. Łagiewskiego;
18:00-00:00 Zwiedzanie wystawy Dzieła  sztuki z kolekcji Vladimira Malakhova (sala wystaw czasowych III p.), wystawy „Pokój lalek” – lalki ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego, Stefana Kaysera (skrzydło zachodnie) oraz wystawy Obiekty-lalki Anny Nabiałkowskiej (ostatnia sala wystawy stałej 1000 lat Wrocławia);
18.15 Zabawy ruchowo-taneczne inspirowane tematami wystaw, przygotowane przez Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka (sala konferencyjna); ilość miejsc – 25, zgłoszenia pod nr. tel. +48  71 347 16 96 w. 332 (Dział Pedagogiczny);
18.30 – 20.30 Malowanie twarzy – zabawa dla dzieci (hall).

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
tel. +48 71 372 51 50, +48 71 343 07 27
marketing@mnwr.art.pl
www.mn.wroclaw.pl
Godziny otwarcia: 16.00-00.00

Na przykładach  rzeźb i obrazów przedstawimy wyobrażenia o świętych  pomagających, jak wierzono, w razie zagrożenia chorobami (np. św. Roch i Sebastian mieli strzec przed zarazą), pokażemy objawy różnych schorzeń (np. hirsutyzmu – portret kobiety z brodą). Po wykładzie chętni otrzymają testy, a uczestnicy, którym uda się prawidłowo wypełnić muzealne zadania, zostaną nagrodzeni książkami. Jak dawniej leczono? Jak pomoc medyczną przedstawiano w sztuce europejskiej? Na przykładach  malarstwa zaprezentujemy takie metody leczenia, jak puszczanie krwi  czy przykładanie pijawek. Będzie też można obejrzeć interesujące zabytkowe  narzędzia  medyczne. Ponadto zaprezentujemy - zwiastun wystawy Z. Jurkiewicza (malarstwo, grafika, fotografia) oraz nocny performance w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO.

Zapoznamy dzieci ze sztuczkami stosowanymi przez artystów dla zdezorientowania zmysłu postrzegania. Pokażemy na czym polega perspektywa linearna, barwna, powietrzna, malarstwo iluzjonistyczne czy złudzenie optyczne. Co to jest faktura  i jak ją wzbogacić? Dzieła J. Sterna,
J. Tchórzewskiego i W. Hasiora inspiracją do wykonania własnych kolaży. Jaką historię mają szachy, warcaby, tryktrak i gra w karty? Jak wyglądał pierwszy automat do gier i dlaczego wywołał skandal? Zaproszenie do udziału w zabawach naszych pradziadków - będą kalambury, budowanie, głuchy telefon, a nawet gąsienica.

Wykłady:
16.00 Święci patroni i kobieta z brodą – chorowanie i leczenie w dziełach z kolekcji muzealnej, po wykładzie konkurs;
18.00  Jak dawniej leczono? – pomoc medyczna jako temat w sztuce europejskiej;
 20.00 Zdzisław Jurkiewicz – artysta totalny – zapowiedź wystawy;
Zabawy dla dzieci:
16.30 Gry i zabawy pradziadków, sala Pompejańska, II piętro;
17.30 Widziane inaczej – zabawy dla dzieci z op-artem w tle, galeria współczesna, II piętro;
18.30 Dlaczego z obrazu coś wystaje?, galeria współczesna, II piętro;
Obowiązują zapisy pod nr. tel.: +48 71 372 51 48.
22.00 Alternative Night Performance, WRO.

Muzeum Architektury we Wrocławiu
 ul. Bernardyńska 5
tel.  +48 71 344 82 78 (-79)
muzeum@ma.wroc.pl
www.ma.wroc.pl
Godziny otwarcia : 18.00-00.00

Tegoroczna Noc Muzeów to spotkanie z architekturą przyszłości. Mistrzem futurystycznej wizji architektonicznej był Jan Głuszak, poeta i marzyciel, twórca filozofii architektury – Dagaramy. W muzeum zobaczymy fantastyczne projekty Głuszaka oraz film o autorze: Dagaramę autorstwa Bogusława Hynka. Przyjrzymy się również twórczości jednego z najważniejszych architektów współczesnych na świecie, Daniela Libeskinda. Wystawie, na której prezentowane są fotografie i wizualizacje, towarzyszyć będzie wykład Artura Kamczyckiego, poświęcony jednemu z najznakomitszych dzieł Libeskinda – Muzeum Żydowskiemu w Berlinie. Muzeum zaprasza również na wystawę Tadeusza Mysłowskiego – malarza, grafika i fotografa oraz wspólną prezentację szwedzkich i wrocławskich artystów Ślady czasu. Zajrzyjcie także do Boxu, czyli na drugą odsłonę kolekcji tworzonej przez Dolnośląską Zachętę dla Muzeum Współczesnego Wrocław.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – na dzieci czeka wyprawa do Architektonicznego safari oraz Samoobsługowy warsztat sztuki przygotowany przez Dolnośląską Zachętę. Architektoniczne Safari to gra terenowa, podczas której dzieci i ich opiekunowie „polują” na zwierzęta, jakie można odnaleźć na muzealnych eksponatach. Specjalnie przygotowana karta do gry odsyła uczestników do punktów, gdzie czekają na nich architektoniczne zagadki, rebusy i kolorowanki. Każda grupa, która prawidłowo wypełni kartę i odda ją animatorowi, otrzyma nagrodę-wyróżnienie za ukończenie gry. „Samoobsługowy Warsztat Sztuki”, to wyjątkowa wystawa, na której możemy samodzielnie wpływać na wygląd obrazów. Interaktywne panoramy, kalejdoskop "Mikser światów" i zabawa z fasadami nadodrzańskich kamienic to atrakcje, które można aktywnie zwiedzać w towarzystwie animatora. Na zakończenie goście otrzymają materiały ilustracyjne do kontynuowania zabawy w domu.

Program:
18.00  Otwarcie muzeum;
18:00- 22:00  Box – 2010/2011 (po wystawie oprowadzą kuratorzy Dolnośląskiej Zachęty, zwiedzanie odbywać się będzie w grupach; wystawa tylko dla widzów dorosłych);
18.00 – 21.30 Gra terenowa dla dzieci Architektoniczne Safari;
18.00 – 21.30 Zabawa dla dzieci Samoobsługowy Warsztat Sztuki (DTZSP Zachęta);
18.30 – 19.30 Wykład Artura Kamczyckiego pt. Muzeum Libeskinda w Berlinie. Żydowskie inspiracje;
20.00 – 00.00 Projekcja filmu o Janie Głuszaku pt. Dagarama, autorstwa Bogusława Hynka.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich,
Filharmonia Wrocławska - Musica Electronica Nova

Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6
Tel. + 48 71 344 44 71-77
znio@znio.pl
www.oss.wroc.pl
Godziny otwarcia: 18.30-00.00

Gościem specjalnym Festiwalu Musica Electronica Nova 2011 jest Pierre Jodlowski, francuski kompozytor młodej generacji, który z maestrią porusza się w rozszerzonym poprzez działania multimedialne świecie nowej muzyki. Działający na wielu polach artysta, podczas Nocy Muzeów zaprezentuje multimedialną instalację Passage. Korytarz, który reaguje na ruchy i dźwięki generowane przez uczestników – gości wernisażu, dzięki czemu mogą współtworzyć jedyny w swoim rodzaju performance. Na okoliczność ekspozycji we Wrocławiu, autor przygotował specjalną wersję instalacji Passage, dedykując ją niejako zagadnieniu Wspomnienia. Indywidualna jak i zbiorowa pamięć, jako warunek inicjujący akt tworzenia…

„Intymne Słuchanie/ Budzenie wspomnień” Pierre Jodlowski - Instalacja Passage (Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6)

Organizatorzy:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Filharmonia Wrocławska - Musica Electronica Nova

Instytut Pamięci Narodowej, Oddział we Wrocławiu
 ul. Sołtysowicka 21a
tel. +48  71 326 76 00
oddzial.wroclaw@ipn.gov.pl
www.ipn.gov.pl
Godziny otwarcia: 19.00-01.00

1) Prezentacja wystawy Opór społeczny 1945-1990 według projektu Marka Stanielewicza. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja ulotek oraz plakatów, a także rekwizytów wykorzystywanych w trakcie ich sporządzania.(materiały użyczone przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość)

2) Ekspozycja wystaw:
Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku – wystawa wewnętrzna
Pola Pamięci. Osobowice 1945–1956 – wystawa plenerowa
Rotmistrz Witold Pilecki – wystawa plenerowa (materiały użyczone przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną)

3) Prezentacja gier planszowych Kolejka, Dywizjon 303 oraz Wroniec.

4) Pokaz filmów dokumentalnych dotyczących oporu zbrojnego oraz społecznego wobec systemu komunistycznego.

5) Prezentacja jednego z magazynów archiwalnych, połączona z ekspozycją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego i omówieniem prac wykonywanych w zakresie gromadzenia i opracowywania materiałów archiwalnych oraz obsługi magazynów - budynek A Oddziału IPN we Wrocławiu

6) Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych zgromadzonych w zasobie archiwalnym - budynek A Oddziału IPN we Wrocławiu

7) Przedstawienie działalności Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie udostępniania materiałów archiwalnych oraz krótka charakterystyka realizowanych w tym zakresie wniosków - Czytelnia Akt Jawnych w budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu.

Program:
19.00-19.10 Przywitanie zwiedzających i przedstawienie poszczególnych punktów programu;
19.10-01.00 Zwiedzanie archiwum Oddziału oraz prezentacja wystaw przygotowanych przez pracowników IPN.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
 ul. Krasińskiego 1
tel.  +48 71 346 95 82
sekretariat@muzeum.wroclaw.pl
www. muzeum.wroclaw.pl
Godziny otwarcia: 16.00-23.00

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu  proponuje wyjątkową podróż w XIX wiek: przejażdżki historycznym dyliżansem przy dźwiękach trąbki pocztowej, kalejdoskop postaci z epoki - przechadzających się po muzealnych wnętrzach oraz dwa specjalnie zaaranżowane atelier fotograficzne, a w nich możliwość wzięcia udziału w sesji zdjęciowej w otoczeniu zabytkowych przedmiotów i barwnych rekwizytów. Szczególnie z myślą o dzieciach cała gama warsztatów i zabaw, a także ogromna gra planszowa Podróż z listem. Mali gracze podążą śladami dawnych gońców pocztowych, będą ścigać się dyliżansem, polecą w podniebną podróż Zeppelinem i dowiedzą się jaką rolę w transporcie pocztowym odegrało odkrycie maszyny parowej. Ponadto okazja do obejrzenia wszystkich wystaw stałych oraz wystawy czasowej Stefan Małecki – grafika.

Dzieci zapraszamy na warsztaty, podczas których skonstruujemy m.in. pojazdy pocztowe wzorowane na dawnych pojazdach konnych. Przy pomocy tektury, farb i szablonów wyczarujemy XIX-wieczny zajazd pocztowy ze stajnią. Pasażerów dyliżansu przebierzemy w stylowe stroje, a na zajeździe zawiesimy własny szyld. Zagramy też w grę planszową Podróż z listem – to wielki wyścig przez epoki, fantastyczna wycieczka pełna wyzwań i niebezpiecznych pułapek, których pokonanie będzie wymagało nie lada odwagi i spostrzegawczości! Uczestnicy gry podążą śladami dawnych gońców pocztowych, będą ścigać się dyliżansem, polecą w podniebną podróż Zeppelinem i dowiedzą się, jaką rolę w transporcie pocztowym odegrało odkrycie maszyny parowej.

Program:
16.00 Oprowadzenie po wystawie Stefan Małecki – grafika;
16.30–23.00   Atelier… wiek XIX – udział w sesji zdjęciowej w otoczeniu zabytkowych   przedmiotów i barwnych  rekwizytów;
17.00 Koncert sygnałów pocztowych na trąbce (Park im. J. Słowackiego);
17.00–21.00  Przejażdżki XIX-wiecznym dyliżansem (Park im. J. Słowackiego);
17.00–18.00  Konstruowanie dawnych pojazdów pocztowych;
17.00–19.00  Zabawy i warsztaty edukacyjne z nagrodami;
18.00–19.00  Zajazd pocztowy – działania plastyczne oraz warsztaty z technik szablonowych;
19.00 Podróż z listem – gra planszowa w rozmiarze XXL.

Muzeum kościoła św. Antoniego z Padwy

Ul. Św. Antoniego 30
tel.  71 792 52 70
 paulini.wroclaw@gmail.com
www.wroclaw.paulini.pl
Godziny otwarcia: 19.00-21.00, 21.30-00.00

Zapraszamy do zwiedzenia muzeum i wystawy na temat historii kościoła św. Antoniego z Padwy i parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje ocalałe pamiątki z bogatych dziejów kościoła na tle historii Wrocławia.

Trasa zwiedzania obejmuje najpierw wystawę umieszczoną w korytarzu klasztornym, dalej przechodzimy do kościoła, by zwiedzić jego wnętrze z oryginalnym XVIII-wiecznym wystrojem, następnie przez zakrystię zapraszamy na empory kościoła, gdzie znajduje się muzeum. Zwiedzaniu towarzyszyć będą nagrania prezentujące historię kościoła, Dzielnicy Wzajemnego Szacunku i Zakonu Paulinów.

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia we Wrocławiu S.A.
Aleja Karkonoska 10
Tel. + 48 71 78 02 401
radio@prw.pl
www.prw.pl
Godziny otwarcia: 19.00 – 00.00

Wrocławska rozgłośnia po raz pierwszy otwiera swe nocne podwoje, dając słuchaczom okazję do aktywnego udziału i kreowania specjalnego programu realizowanego na żywo! Odwiedzający, będą mogli zobaczyć jak wygląda „radio od środka”. W trakcie specjalnej audycji poświęconej Nocy Muzeów wszyscy goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami z tego, co do tej pory udało im się zobaczyć w muzeach i galeriach.     

W Muzeum Radia będzie można zobaczyć pierwsze odbiorniki radiowe, zabytkowe mikrofony, zdjęcia i dokumenty (w tym przemówienie Bolesława Bieruta, które wygłosił we wrocławskim radiu w 1947 r.), a przede wszystkim posłuchać muzyki i archiwalnych audycji z radiowej taśmoteki, m.in. relacji z Międzynarodowego Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu w 1948 r. oraz pobytu papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 r. Wszystko to i jeszcze więcej usłyszymy na oryginalnym sprzęcie pamiętającym jeszcze czasy prywatek przy adapterze Bambino.

Program:
19.00 – Otwarcie Nocy Muzeów w Radiu Wrocław;
19.00-00.00 – Kulturalnie i eterycznie w PRW ON AIR na 102,3 – program specjalny z udziałem odwiedzających słuchaczy;
19.00-00.00 – „Tu polskie Radio Wrocław...” zwiedzanie Muzeum Radia;    
21.00 / 23.00 – Interaktywna wycieczka radiowa;
22.00 – Radio on Air: Perły z naszej Taśmoteki w Sali im. Jana Kaczmarka;
00.00 – zakończenie imprezy.

Centrum Kultury „Zamek”
pl. Świętojański 1
tel: +48 71 349 35 36
centrum@zamek.wroclaw.pl
www.zamek.wroclaw.pl
Godziny otwarcia: 17.00-22.00

Centrum Kultury Zamek w Noc Muzeów zaprasza do nieistniejącego już kina „Zamek”. Zajrzymy do projektorni, w której do dziś stoją dwa projektory kinowe wyprodukowane blisko pół wieku temu. Jest też stół montażowy, oryginalne pojemniki na taśmy, szafa na filmy oraz pożółkłe bilety sprzed kilkudziesięciu lat. Tajemnice wyświetlania filmu na ekranie zdradzać będzie Adrian Banaś, zawodowy operator kinowy. Aby poczuć klimat kina minionej epoki przygotowaliśmy mini-seans unikatowych nagrań Wrocławia.

Zapraszamy także  najmłodszych do odwiedzenia nieistniejącego już kina „Zamek”. Zajrzymy do sali kinowej i projektorni. Każdy maluch dowie się w jaki sposób jego ulubieni bohaterowie pojawiają się na ekranie. Będzie można przewijać filmy na oryginalnym stole montażowym i instalować je w profesjonalnym projektorze kinowym.

Program:
17.00-22.00 Zwiedzanie sali kinowej i projektorni;
17.00-19.00 Program zwiedzania dla najmłodszych;
20.00 Emisja unikatowych nagrań Wrocławia.

Galeria Socato
ul. Oławska 21/7
53-150 Wrocław
tel. +48 71 79 48 357
galeria@socato.pl
www.socato.pl
Godziny otwarcia: 19:00-22:00

Galeria Sztuki SOCATO zaprasza na zbiorową wystawę artystów, którzy pamiętają smak oranżady, ekstazę gumą Donald a rokowe hity nagrywali na odbiornik Grundig podczas Listy Przebojów Programu III. Jednocześnie ich młodość to nowy ustrój, nowe możliwości, nowe wartości.

W wystawie 30+ biorą udział artyści z Warszawy i Wrocławia, których twórczość rozpięta jest między popartowską estetyką a abstrakcją. Prezentujemy najnowsze dzieła Agnieszki Sandomierz, Joanny Pałys, Marka Kuliga, Łukasza Huculaka, Anny Kołodziejczyk, Karoliny Jaklewicz, Natalii Tarnawy oraz Marii Kiesner i Aleksandra Leszenki.

Wystawa 30+ to okazja do zobaczenia, co w sztuce piszczy - pokazujemy wciąż młodych, ale docenionych przez kolekcjonerów i krytyków sztuki,  twórców. Wystawa 30+ to świetna okazja zarówno dla koneserów jak i osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sztuką.

Podczas wieczoru prezentowane będą filmy dokumentujące pracę artystów a także relacje z poprzednich wystaw i wernisaży.

Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego
Ul. Cybulskiego 30
tel.  +48 71 3759 206
muz_min@ing.uni.wroc.pl
www.muzmin.ing.uni.wroc.pl
Godziny otwarcia: 10:00-00:00

W ramach Nocy Muzeów Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego proponuje nieodpłatne zwiedzania wystaw: Minerały Świata, Minerały Polski, minigiełdę minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów - przygotowaną we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi oraz pokazy cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych pt. „Kamienne niespodzianki”.

Muzeum zaprasza również na warsztaty mineralogiczne pt. Jakie są kamienie?, adresowane do uczniów z klas IV–VI szkoły podstawowej. Mają one na celu zapoznanie dzieci z własnościami fizycznymi minerałów podczas zajęć praktycznych prowadzonych przez pracowników muzeum. W trakcie zajęć można będzie zobaczyć jak oznacza się cechy fizyczne minerałów m.in. barwę, połysk, rysę, twardość, magnetyczność. Będzie można także zobaczyć kryształy o różnej ilości ścian, dowiedzieć się od czego to zależy, a także jakie zastosowanie w naszym życiu codziennym mogą mieć różne minerały oraz samodzielnie zbadać interesujący nas minerał i wykonać proste badanie jego cech zewnętrznych. Zainteresowani zbieraniem minerałów poznają tajniki tworzenia własnej kolekcji okazów. Zajęcia będą prowadzone przez pracownika muzeum w grupach liczących do 15 osób. Poproście rodziców lub opiekunów o wcześniejszą rezerwację udziału w zajęciach, pod nr tel. +48 71 3759206 w dniach 9-13 maja, w godz. 10.00-15.00.

Program:
10.00 – 20.00 Minigiełda mineralogiczna i pokazy cięcia kamieni (na podwórzu przy muzeum i w oszklonej rotundzie w pobliżu wejścia do muzeum);
16.00 - 00.00 Zwiedzanie wystaw muzeum;
10.00 - 15.00 Warsztaty mineralogiczne dla dzieci pt. Jakie są kamienie?  w muzeum (Uczestników obowiązuje rezerwacja, zgłoszenia pod nr tel. +48 71 3759206 w dniach 9-13 maja, w godz. 10.00-15.00). Zajęcia będą odbywać się w grupach do 15 osób, w następujących godzinach:
1 grupa – w godz. 10.00 – 11.00
2 grupa – w godz. 11.30 – 12.30
3 grupa – w godz. 13.00 – 14.00
4 grupa – w godz. 14.30 – 15.30.

Oddział Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Kuźnicza
Ul. Kuźnicza 22
tel.  +48 71 3752 668
muz_min@ing.uni.wroc.pl
www.muzmin.ing.uni.wroc.pl

Godziny otwarcia: 10:00-00:00

Oddział Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kuźniczej w ramach Nocy Muzeów proponuje nieodpłatne udostępnienie do zwiedzania następujących wystaw: Kamienie szlachetne i ozdobne, Kamienie ozdobne z grupy krzemionki, Meteoryty, Minerały pegmatytów strzegomskich, Agaty Gór Kaczawskich, Nowe, nienowe kamienie ozdobne, Holotypy, Od starożytności do współczesności - gemmy i syntetyczne kamienie jubilerskie; Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych;  Kamienne pasje - wystawa stworzona przez kolekcjonerów minerałów z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. W sklepiku muzealnym będzie można zakupić m.in. wyroby jubilerskie, okazy minerałów i skamieniałości, wydawnictwa i kalendarz o tematyce mineralogicznej.

10.00 – 00:00  Zwiedzanie wystaw muzeum.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Ul. Traugutta 111/113
tel.  + 48 71 344 33 13, + 48 71 342 12 67
 muzeum@muzeumetnograficzne.pl
www.muzeumetnograficzne.pl
Godziny otwarcia: 16.00-00.00

Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym wypełnią dźwięki znad Gangesu, z Kaukazu i  Dolnego Śląska; pieśni polskie, ukraińskie i rosyjskie. Dzieci poznają  świat  zabawek, a pierwszych kroków  tradycyjnych tańców ludowych nauczą ich choreografowie Zespołu „Wrocław”. Wielokulturowy Dolny Śląsk - ślady powojennej wędrówki dzisiejszych mieszkańców regionu, ich pieśni i marzeń - będzie można odnaleźć w multimedialnym spektaklu-koncercie autorstwa  gitarzysty Michała Zygmunta, który zaprezentuje tradycyjne utwory ludowe w konwencji współczesnej muzyki ethno- jazzowej. Dopełnienie stanowi opowieść utkana z archiwalnych zdjęć dokumentujących codzienność dawnej  Polski. Korowody taneczne poprowadzi Olga Chojak z Centrali Muzyki Tradycyjnej, a Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe  zaprezentuje między innymi tańce Wajnahów i utwory wykonane na lutni oud.

Zapraszamy dzieci do beztroskiej zabawy – w pierwsze taneczne  kroki z folklorem wprowadzą dzieci choreografowie  Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”, a w świat zabawek Hanna Nasz.

Program:
16.00  Pierwsze kroki z folklorem (dla dzieci od lat 7 do 15, zapisy pod nr tel.: +48 71 344 33 13);
16.00  Świat zabawek (dla dzieci od lat 7 do 15, zapisy pod nr tel.: +48 71 344 33 13);
18.00  Otwarcie wystawy Nieznane oblicza hinduizmu połączone z prezentacją Muzyka znad Gangesu;
19.00- 23.00  Prezentacja kultury muzułmańskiej, w tym tańce Wajnahów i utwory na lutnię oud
21.00 Prapremiera  multimedialnego spektaklu – koncertu Michała Zygmunta;
23.00 – Korowody taneczne.

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski
Ul. Cybulskiego 30
tel . +48 71 375 93 27
 muz-geol@ing.uni.wroc.pl
www.mgeol.ing.uni.wroc.pl
Godziny otwarcia: 10.00-00.00

Muzeum Geologiczne podczas Nocy Muzeów oferuje zwiedzenie ekspozycji z objaśnieniami dostosowanymi każdorazowo do wieku i zainteresowań danej grupy, pod ogólnymi hasłami:

-    skały i skamieniałości jako zapis historii geologicznej Ziemi i ewolucji życia;
-    od bagnistych dżungli karbonu do sudeckiego zagłębia węglowego
-    jak geologia tworzy fundamenty naszej cywilizacji;
-    budowa geologiczna Dolnego Śląska jako dotąd niedoceniana atrakcja turystyczna regionu i ważny czynnik jego społeczno-gospodarczego regionu;
-    najciekawsze znaleziska paleontologiczne w Sudetach.

Jako szczególny punkt programu dla dzieci, przewidujemy możliwość własnoręcznego wykonania przez dzieci kolorowych odlewów skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu. Skamieniałości będą wspaniałą pamiątką odbytej w muzeum podróży w głęboką przeszłość naszej planety. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o wcześniejsze zgłoszenie. Zapisy przyjmowane są od 2 maja pod nr. tel. +48 71 3759327.

10.00-00.00 Zwiedzanie Muzeum;  
15.00-23.00 Program dla dzieci.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego
 ul. Sienkiewicza 21
tel . +48 71 375 41 45
 mp@uni.wroc.pl
www.muzeum-przyrodnicze.uni.wroc.pl
Godziny otwarcia: 10.00-23.00  

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego oferuje zwiedzanie trzech wystaw, tworzących największą ekspozycję przyrodniczą w Polsce tj.: Świat roślin, Owady i człowiek, Świat zwierząt.

Ze względu na przeprowadzany obecnie remont w budynku jedna z sal wystawowych, na której prezentowana jest ekspozycja: Układ kostny kręgowców, prawdopodobnie będzie wyłączona ze zwiedzania.

10.00-23.00 Zwiedzanie stałych ekspozycji muzeum.

Centrum Sztuki WRO
Ul. Widok 7
Tel. +48 71 343 32 40
 info@wrocenter.pl
www.wrocenter.pl
Godziny otwarcia: 10.00-00.00

Noc Muzeów wypada dokładnie podczas Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 Alternative Now, w związku z czym w większości miejsc festiwalowych zaplanowane zostały wydarzenia specjalne – performansy, koncerty i spotkania z artystami. Zapraszamy na Alternative Night!

W Centrum Sztuki WRO prezentowana będzie jedna z głównych wystaw Biennale - Moving Stories - zrealizowana wspólnie przez WRO i instytucje sztuki z Belgii, Austrii, Niemiec, Francji i Włoch dzięki wsparciu UE (Program Kultura). Wystawa prezentuje najnowsze dzieła autorstwa uznanych artystów młodego i średniego pokolenia, stosujących różnorodne strategie pracy z ruchomym obrazem i mediami, dzięki czemu pozwala prześledzić innowacyjne formy narracji wykorzystywane we współczesnej sztuce. W programie oprowadzanie po wystawie oraz spotkania, na które zapraszają twórcy: Nicolas Provost, Candice Breitz, Masbedo, Rainer Gamsjäger, Mihai Grecu i Paweł Janicki.

W Noc Muzeów szczególnie zapraszamy do odwiedzenia Małego WRO podczas Biennale Sztuki Mediów WRO 2011!  W programie zabawa na interaktywnej platformie w przestrzeni publicznej - nowej wersji instalacji znanej z wystawy Interaktywny Plac Zabaw. Dzieci, przemieszczając się jak w podwórkowej zabawie, po kolorowych polach, tworzą dźwięki wynikające z gry z barwą, przestrzenią i ruchem. W niedzielę 15 maja, również w ramach Małego WRO, jako przedłużenie Nocy Muzeów zapraszamy na dzień z animacją- projekcje filmów europejskich, spotkania z młodymi twórcami oraz specjalny pokaz japoński do kina Helios. Kulminacyjnym punktem będzie projekcja najlepszych filmów prezentowanych podczas Niedzielnych Poranków Filmowych.

Program:
10.00-00.00 – zwiedzanie wystaw;
10.00-00.00 - Małe WRO - interaktywna zabawa dla dzieci.

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej. Galeria Awangarda
Ul. Wita Stwosza 32
tel. +48  71 790 25 82
 info@bwa.wroc.pl
www.bwa.wroc.pl
Godziny otwarcia: 18.00-23.00

W Noc Muzeów zapraszamy na finisaż wystawy Wyprzedaż Wojciecha Gilewicza do BWA Awangarda. Uroczystość ta uwieńczy miesięczną pracę artysty nad obrazami, której postępy wrocławianie mogą stale oglądać w witrynie i wnętrzach galerii. Tworząc malarskie obrazy na oczach przechodniów i gości galerii artysta odkrywa swój warsztat, a jego obecność w przestrzeni wystawy jest jej istotnym performatywnym elementem. Jednocześnie Wojciech Gilewicz zaprosił wszystkich chętnych do podejmowania własnych prób malarskich w ramach ekspozycji W procesie, umożliwiając malowanie na przygotowanych czystych płótnach. Na finisażu będzie można zobaczyć efekty tych działań w postaci gotowych obrazów oraz dokumentującego całe wydarzenie filmu, przygotowanego przez Telewizję Edukacyjną PlePle (www.edu.pleple.tv).

Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia wystawy Business reply..., która pokazuje stan obecny badań jej autora, Dominika Podsiadłego, nad życiem na obrzeżach miejskiej dżungli, natłokiem informacyjnym oraz paradoksach współczesnej techniki i technologii. Konstruując swój pokaz, artysta porusza się wśród faktów i rzeczy, które większość z nas uważała by  za odpady lub przynajmniej  coś zbędnego.

Program:
18.00 Uroczysty finisaż pracy w procesie nad wystawą Wyprzedaż i udostępnienie przygotowanej w trakcie miesiąca prac ekspozycji;
18.20 Premierowy pokaz filmu edukacyjnego Telewizji PlePle;
18.20 Zwiedzanie wystawy Business Reply...

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej. Galeria Design
Ul. Świdnicka 2-4
Tel. +48 71 331 17 89
design@bwa.wroc.pl
www.bwa.wroc.pl
Godziny otwarcia: 18.00-00.00

Wystawa BE[A]ST to zupełnie nowy, odważny projekt graficzny galerii Design. Tytuł BE[A]ST, podobnie jak sama wystawa, zachęca do zabawy w dwuznaczność. Z jednej strony prezentujemy wybór najlepszych (tytułowe „ the best of”) prac Łukasza Palucha, z drugiej – odsłaniamy estetyczne zainteresowania wrocławskiego projektanta, w tym feblik wyjątkowy – włoskie giallo, czyli filmowe thrillery klasy B.

Na wystawie zobaczymy zarówno prace nowe, przygotowane specjalnie na potrzeby wystawy, jak również projekty dotychczas zrealizowane, prezentowane jednak poza początkowym informacyjnym czy też komercyjnym kontekstem. W pracy projektowej Paluch koncentruje się na ideogramie, on też będzie głównym bohaterem prezentacji. Zaskakująca scenografia wystawy po raz kolejny w galerii Design testować będzie format „wystawy graficznej”. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Łukasz Paluch (ur. 1979 r.) ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu dyplomem w 2004 r. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Grafiki w Katedrze Projektowania Graficznego, w pracowni prof. Eugeniusza Smolińskiego. Jest dyrektorem artystycznym i głównym projektantem studia graficznego AnoMalia (www.anomalia.pl). Współpracuje głównie z instytucjami kultury i sztuki, artystami sztuk wizualnych i wrocławską sceną muzyczną. Od 2007 roku odpowiada za identyfikację wizualną kolejnych edycji Przeglądu Sztuki Survival, oprawę graficzną galerii Mieszkanie Gepperta oraz projektów Fundacji Art Transparent. Wśród zrealizowanych zleceń znajdują się również identyfikacje wystaw w BWA Wrocław, grafikę dla muzycznych realizacji Igora Pudło (Igor Boxx, Evorevo) oraz okładkę dla magazynu „Architektura”. Poza pracą na uczelni i w reklamie realizuje swoje indywidualne projekty artystyczne. Interesuje się sztuką i designem oraz zjawiskami, które powstają w momencie ich przenikania. Jego prace były reprodukowane m.inn w [kak) Magazine (Rosja), wydawnictwie „PGR. Projektowanie Graficzne w Polsce” (wydawnictwo Karakter) oraz w kwartalniku Exit.

18.00 – 00.00 – Zwiedzanie wystawy.

Galeria Sztuki ArtBrut
Ul.  Ruska 46a
tel.   507 43 11 27
swiatnadziei@wp.pl
 www.swiatnadziei.org
Godziny otwarcia: 18.00-23.00

W ramach Nocy Muzeów w Galerii ArtBrut pokazywana będzie wystawa promująca twórczość osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zobaczyć będzie można dokumentację multimedialną działalności galerii i realizowanych projektów oraz prezentacje przygotowane przez twórców niepełnosprawnych związanych z galerią. Będzie można wziąć również udział w  pokazowych warsztatach artystycznych, których instruktorami będą niepełnosprawni twórcy, m.in. w warsztatach fotograficznych (Mateusz Tatarczyk), koszykowych (Marek Trociński) czy malowania na szkle (Elwira Zacharska). Uruchomione zostanie stoisko prezentujące prace i dokonanie osób związanych z Galerią. Autorzy prac będą oprowadzać zaproszonych gości po Galerii i opowiadać o realizowanych działaniach.

Galeria Sztuki ArtBrut funkcjonuje we Wrocławiu od początku 2009 roku, przy Stowarzyszeniu Świat Nadziei. Jej zadaniem jest prezentowanie i aktywne promowanie sztuki i twórczości osób niepełnosprawnych, integracja społeczna oraz zwrócenie uwagi na problematykę tych osób. Galeria współprowadzona jest przez osoby niepełnosprawne umysłowo-są wykonawcami i pomysłodawcami realizowanych w niej wydarzeń i projektów.

Program:
18.00-23.00  Zwiedzanie wystawy promującej twórczość osób niepełnosprawnych i spotkanie z artystami;
19.00-21.00  Prezentacje twórców niepełnosprawnych, warsztaty artystyczne;  
21.00-23.00 Prezentacje multimedialne działalności galerii (pokazy filmów i dokumentacji  fotograficznej).

Galeria Entropia
Ul.  Rzeźnicza 4
tel. +48 71 344 46 34
entropia@entropia.art.pl
 www.entropia@entropia.art.pl
Godziny otwarcia: 16.00-22.00

W Noc Muzeów Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 Alternative Now i Galeria Entropia zapraszają do odwiedzenia Szepczącego Stołu - niezwykłej interaktywnej instalacji autorstwa międzynarodowej grupy TheGreenEyl.

Instalacja opowiada o symbolicznych związkach pożywienia i religii. Okrągły stół otoczony jest krzesłami i nakryty porcelanową zastawą. Każda z jego czterech części odpowiada innej rytualnej uczcie: związanymi z Pesach, żydowskimi Sederem i Mimouną, muzułmańskiemu świętu wiosny Nawruz i chińskiemu Festiwalowi Głodnych Duchów. Widzowie odkryją, że wystarczy podnieść do ucha wybrane naczynie, by usłyszeć opowieści o tradycjach, spisane na podstawie licznych dokumentacji i wywiadów. Również rozwiązania programistyczne i sprzętowe mają unikatowy charakter.

Instalacja powstała na zamówienie Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

16.00 – 22.00 – Zwiedzanie wystawy.

Galeria Arttrakt
Ofiar Oświęcimskich 1/1
tel. 502 581 905
galeria@arttrakt.pl
www.arttrakt.pl
Godziny otwarcia: 12.00-00.00

Galeria Arttrakt zaprezentuje wystawę  pt. Rekonstrukcje Kiejstuta Bereźnickiego, klasyka polskiej sztuki współczesnej, nazywanego „artystą osobnym, zawieszonym między tradycją, a nowoczesnością”. Autor korzysta w sposób przemyślany i zarazem swobodny z dorobku ikonograficznego przeszłości, tworząc własne wersje odwiecznych tematów sztuki.  W przepełnionych symboliką, pełnych poetyckich metafor dziełach dokonuje się nieustanne przenikanie życia i śmierci, codzienności ze sferą sacrum.

Dzieci odwiedzające galerie Arttrakt zwiedzą aktualną wystawę, poznają sylwetkę twórcy oraz stworzą własne dzieło inspirowane wystawą. W pierwszej części uczestnicy dowiedzą się co to jest galeria sztuki i jak funkcjonuje, zwiedzą aktualną wystawę, poznają sylwetkę twórcy oraz technikę w jakiej wykonane zostały obrazy na wystawie. W drugiej części dzieci wykonają własne dzieło sztuki inspirowane wystawą.

Program:
18.00-19.00 ARTTRAKT dla dzieci;
18.00-24.00 Wystawa Kiejstuta Bereźnickiego Rekonstrukcje.

Browar Mieszczański
Ul. Hubska 44-48
Tel. 71 367 70 48
marcin.wiktorski@browar.wroc.pl
www.browar.wroc.pl
Godziny otwarcia: 19.00-00.00

Z wnętrza do wnętrza - wystawa prac pedagogów i studentów Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu prezentująca malarstwo, rysunek, rzeźbę, ceramikę, grafikę, design, instalacje artystyczne, performance, projekty architektoniczne. Kuratorzy wystawy: Katarzyna Kulpa i Jacek Kulig.

Uczestnicy wystawy:
Beata Fertała-Harlender
Barbara Gronostajska
Dariusz Grzybowicz
Witor Jackiewicz
Piotr Jędrzejewski
Waldemar Kuczma
Jacek Kulig
Marek Kulig
Katarzyna Kulpa
Monika Machna
Marek Maciąg
Tomasz Opania
Renata Pacyna-Kruszyńska
Grzegorz Semaniszyn
Marek Sienkiewicz
Urszula Smaza-Gralak
Helena Śliwińńska
Agnieszka Włostowska

Program:
20.00 Uroczyste otwarcie;
20.30  Pokaz mody;
21.15 Koncert jazzowy.

Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur

Akademia Sztuk Pięknych, pl. Polski ¾, Bulwar Dunikowskiego
Tel. +48  605 638 989
stowarzyszenie.grawiton@gmail.com
www.fwt.wroclaw.pl
Godziny otwarcia: 14.00-22.00

Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur to projekt o charakterze edukacyjno - kulturalnym, którego głównym celem jest  prezentacja i konfrontacja hutniczych technik powstawania dzieła sztuki z widzem. W ramach Festiwalu odbędą się:
Pokazy: dmuchania szkła – hutnicze techniki kształtowania gorącego szkła, przetwarzania szkła,  kształtowania i zdobienia szkła w płomieniu palnika gazowego, toczenia na kole garncarskim, wypał ceramiki metodą Raku, w piecu dołowym, piecu węgierskim, piecu krzemowym, składania wielkoformatowej mozaiki ceramicznej, odlewanie rzeźb z żeliwa, kowalstwa artystycznego.
Warsztaty: przetapianie starych butelek, z możliwością stworzenia własnego szklanego obiektu, malowania na szkle, układanie ceramicznych mozaik, warsztaty odlewnicze: widzowie będą mogli wykonać swoją własną formę pod płaskorzeźbę z żeliwa.
Imprezy towarzyszące: - Wykłady artystów-Sympozjum Rzeźbiarskie-Twórczy kącik dla dzieci- Kiermasz młodego dzieła artystycznego- Koncert muzyczny- Kulinarne małe „co-nie-co”.

Festiwal Wysokich Temperatur ma formę „pikniku”, w którym dzieją się ciekawe i niesamowite pokazy, którymi dzieciaki są zawsze żywo zainteresowane. Zachęcamy do udziału w Festiwalu całe rodziny, które spędzając wspólnie czas mogę odkryć i rozwijać swoje pasje i talenty artystyczne.

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Młodych Artystów Grawiton, Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Polskich Artystów Szkła.

Galeria M

Stare Jatki 10
Tel. +48 71 341 72 82
maria.dziedziniewicz@galeriam.com
www.galeriam.com
Godziny otwarcia: 12.00-02.00

Wystawa 3 + 5  prezentuje  Katarzynę Banaś - malarstwo, Edytę Purzycką - grafika, Elżbietę Wałaszek - ceramika artystyczna. Wszystkie są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od wielu lat prezentują swoje prace w naszej galerii oraz w innych salonach Wrocławia, w Polsce i poza granicami. Konsekwentnie rozwijają swoją drogę twórczą prezentując nowe  cykle prac. Trzy ważne osobowości i trzy indywidualne wypowiedzi artystyczne.

Wystawa jest integralną częścią obchodzonego w tym roku Jubileuszu 100-lecia istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków.

Program:
12.00 - 02.00 Zwiedzanie wystawy;
18.00 - 00.00 Wernisaż i spotkanie z autorkami.

Galeria M Odwach

Świdnicka 38a
Tel. 71 372 44 96
maria.dziedziniewicz@galeriam.com
www.galeriam.com
Godziny otwarcia: 12.00-00.00

Wystawa  5+3 prezentuje wrocławskich artystów: Annę Marchwicką tworzącą ceramikę artystyczną, Beatę Szczerbik-Stankiewicz - szkło artystyczne, Mirka Antoniewicza, Eugeniusza Józefowskiego, Krzysztofa Żelechowskiego - malarstwo. Pięć ważnych osobowości i pięć indywidualnych wypowiedzi artystycznych. Wystawa wiąże się z obchodami Jubileuszu 100-lecia istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków.

Program:
12.00 - 02.00 Zwiedzanie wystawy;  
20.00 - 00.00 Wernisaż i spotkanie z artystami.

Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17
Tel.: +48 71 343 29 62
impart@impart.art.pl
www.impart.art.pl
Godziny otwarcia: 19:00-00:30

Tylko w Noc Muzeów Impart zaprezentuje wystawę The Krasnals - anonimowego kolektywu artystów, która obejmuje cykl fotografii przygotowanych do pawilonu "Polonia” na 54. Biennale w Wenecji ILLUMInations. Projekt jest dyskursem z rzeźbą Maurizio Cattelana „La Nona Ora” (1999), ukazującą papieża przygniecionego przez meteoryt. W galerii ImpArt prezentowane będą prace 1. Biennale Sztuki Młodego Wrocławia ukazującą najciekawsze zjawiska i tendencje w sztuce związanej ze stolicą Dolnego Śląska oraz promocja najbardziej obiecujących młodych autorów w wieku do lat 30. W kawiarni Autograf swój recital zaprezentuje Tomasz Krajewski. Po koncercie zapraszamy na jazzowe jam session. Poprowadzi je saksofonista Sławek Dudar z zespołem w składzie: Dominik Mąkosa - piano, Grzegorz Piasecki - bass oraz Wojtek Buliński - perkusja. W Noc Muzeów czynna będzie również kasa Impartu, gdzie będzie można kupić bilety ze specjalnym rabatem.

Program:
19.00 - 00.30 - Zwiedzanie wystawy The Krasnals Polka podnosząca meteoryt z papieża. 21:37 - Sala Kameralna
19.00 - 00.30 - Zwiedzanie wystawy 1. Biennale Sztuki Młodego Wrocławia - galeria ImpArt
23.00 - 23.30 - recital starych polskich przebojów w wykonaniu Tomasza Krajewskiego -kawiarnia Autograf
23.30 - Jazzowe jam session - kawiarnia Autograf.

Opracowanie: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Słowa kluczowe: noc muzeów wrocław program viii wrocławska noc muzeów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w