Dzieje się - Sztuka

Historyczny gród na Partynicach idzie do rozbiórki

2009-08-05 13:33:28 | Wrocław
 Na nic inicjatywa Dolnośląskiego Forum Środowiska Kulturowego i aprobata prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza - urzędnicy zdecydowali właśnie, że podpalona w zeszłym roku replika grodu piastowskiego na Partynicach nie zostanie odbudowana. Wszystkiemu winny brak pieniędzy.

Replika grodu powstała w 2004 roku. Przez pięć lat odbywały się tam pokazy historycznych turniejów rycerskich, a także lekcje historii dla młodzieży. Można było zobaczyć pokazy średniowiecznych rzemiosł i posłuchać koncertów muzyki dawnej. Rocznie (w okresie otwarcia, czyli od maja do września) gród odwiedzało około 50 tysięcy osób. W lipcu ubiegłego roku sporą część konstrukcji pochłonął pożar.

Specjaliści przekonują jednak, że znaczna część budowli jest w dobry stanie. Wielu spodziewało się, że sumę około ćwierć miliona złotych przekaże na remont miasto. Niestety magistrat zrezygnował z odbudowy, przeznaczając pozostałości  grodu do rozbiórki. Paweł Czuma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta przekonuje, że taka decyzja wynika z troski o bezpieczeństwo wrocławian i turystów - budowla w obecnym stanie zagraża zdrowiu i życiu ją odwiedzających. W UM podkreślano również, że stan grodu nie pozwala na odbudowę.

W ten sposób z Wrocławia zniknie ważna atrakcja turystyczna i miejsce, gdzie wolny czas chętnie spędzali mieszkańcy miasta. 300 tysięcy złotych, wydanych na budowę grodu w 2004 roku, zmarnowało się. Głównym winnym jest pożar, ale nie tylko.

Urząd zapowiada, że za kilka lat powróci do pomysłu budowy rekonstrukcji. Wtedy jednak budynek będzie musiał powstać od nowa, bo po istniejących pozostałościach nie będzie już śladu. Termin ich rozbiórki ma być wyznaczony lada dzień.
 
JJ/naszemiasto.pl
Fot. www.wroclaw.pl

Słowa kluczowe: Partynice, gród, rozbiórka, miasto, Wrocław, Urząd, historia, rekonstrukcja, inwestycje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" Jan Matejko
2017 rokiem rekordów na polskim rynku sztuki

Obrót dziełami słynnych malarzy to wciąż bardzo dochodowe zajęcie. Przekonaj się, za ile został sprzedany najdroższy obraz w tym roku.

Polecamy
Noc Świętojańska już 20 czerwca
Noc Świętojańska już 20 czerwca Wrocław

W zgodzie z tradycją, tej nocy zakwita kwiat paproci – symbol szczęścia i pomyślności, i tylko tej nocy każdy, kto rzuci do wody wianek świętojański, może liczyć na powodzenie w miłości.

Forum Musicum - rozpoczęcie
Forum Musicum - rozpoczęcie Wrocław

W naszym mieście rozpoczął się festiwal Forum Musicum poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.