Dzieje się - Sztuka

Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha" po raz 19. we Wrocławiu

2017-05-24 10:00:27 | Wrocław

W tym roku mija dziewiętnaście lat odkąd został stworzony we Wrocławiu jednen z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie ją przede wszystkim ma wywołać wspólnie spędzony czas oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-9 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Zadowolenie to wybór, którego możemy dokonywać każdego dnia. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha uświadamia, jak wiele powodów ku temu znajdziemy w codzienności, a zwłaszcza podczas pierwszego czerwcowego tygodnia spędzonego w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu. Tutaj z pewnością przypomnimy sobie, że można cieszyć się wspólnym posiłkiem (kolacja szabatowa), ale także jego przygotowywaniem (warsztaty kulinarne), nauką nowych rzeczy (np. języków żydowskich) oraz odkrywaniem ciekawostek o innej kulturze i własnym mieście (wykłady i panele dyskusyjne).

Znakomitą okazją do radości jest obcowanie ze sztuką wykonywaną na bardzo wysokim poziomie artystycznym, którą zapewnia Simcha. W tym celu warto wybrać się na koncerty do Synagogi Pod Białym Bocianem  (m.in. Neoklez z Lublina, Klezzmates z Krakowa), uczestniczyć w seansach filmowych (Kino Simcha: projekcie filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”), a także obejrzeć wystawę malarstwa Ryszarda Bilana (Galeria Platon, ul. Krupnicza 13), który do Wrocławia, specjalnie na festiwal, przyjedzie prosto z Paryża.

Niemniejszą satysfakcję przyniesie próba własnych sił w tradycyjnym tańcu żydowskim (warsztaty), czy śpiewie (zajęcia z cyklu Simcha dzieciom) oraz wysłuchanie niezwykle  inspirujących historii wybitnych gości festiwalu, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będą to m.in.: Artur Hofman, Aleksander Limisiewicz, Anatol Kaszen, Ignacy Einhorn, Jerzy Filc, rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok. Tych spotkaniań nie wolno ominąć!

Czy można być zadowolonym bez czytania książek? Zdecydowanie lepiej wybrać się na festiwalowe spotkania autorskie niż sprawdzać odpowiedź na to pytanie. Literackie opowieści rozpocznie autorka z Berlina Nea Weissberg. Fragmenty jej książki „Gorzki smak szczęścia” przeczytają Róża Berger-Fiedler i Gabriel Berger. Muzycznie spotkanie wzbogaci występ Karsten Troyke (śpiew, gitara).

O swojej nowej publikacji „Dzieci modernizmu. Świadomość, kultura i socjalizacja młodzieży żydowskiej w II Rzeczypospolitej” opowie dr Kamil Kijek z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast „Przewodnik po żydwoskim Wrocławiu” i spotkanie z jego autorami: Jerzym Kichlerem i Tamarą Włodarczyk to pozycja obowiązkowa dla wszytstkich miłośników stolicy Dolnego Śląska.

Radość to  także odpoczynek i dzień spędzony wspólnie z bliskimi! Ten rodzaj simchy odnajdziemy uczestnicząc w całodziennym Jarmarku Żydowskim (4 czerwca) na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem. Czekać tam będą wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę, zabawki, a nawet ubrania. Miły relaks czeka również  na studentów podczas Pikniku Katedry Judaistyku Uniwersytetu Wrocławskiego (8 czerwca). Chętni, by w nim uczesnticzyć powinni popołudniu pojawić się na Bulwarze Piotra Włostowica.

Spokój, który daje nam wiedza kim jesteśmy i skąd pochodzimy, to rodzaj bardzo szczególnego i wzmacniającego nas zadowolenia. Festiwal Simcha dba o to, by pamiętać, przypominać historię, edukować, pozwalać poznać i zrozumieć różnorodność żydowskiej kultury. Jest to równie ważne dla żyjącej tutaj mniejszości żydowskiej, jak i dla pozostałych mieszkańców miasta – ich sąsiadów. Komu nie wystarczy wysłuchanie wykładów o żydowskich przesądach (Jerzy Kichler), czy powojennym teatrze żydowskim (Krzysztof  Kucharski) będzie miał również niecodzienną okazję uczestniczyć w tradycyjnych elementach życia żydowskiego takich jak przygotowania do Szabatu (Biała Noc). Tłumy przyciągnie zapewne otwarte dla wszystkich nabożeństwo na powitanie Szabatu prowadzone przez rabina Davida Basoka, podczas którego wystąpi jedyny w Polsce chór synagogalny - Chór Synagogi Pod Białym Bocianem.

Na większośc wydarzeń odbywających się w ramach 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wstęp jest bezpłatny. Szczegółowych informacji o programie oraz o biletach na koncerty należy szukać na www.simcha.art.pl.

ip

Słowa kluczowe: Festiwal Kultury Żydowskiej, festiwal żydowski Wrocław, Synagoga Pod Białym Bocianem.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" Jan Matejko
2017 rokiem rekordów na polskim rynku sztuki

Obrót dziełami słynnych malarzy to wciąż bardzo dochodowe zajęcie. Przekonaj się, za ile został sprzedany najdroższy obraz w tym roku.

Polecamy
Poznaj najnowsze spektakle Opery Wrocławskiej
Poznaj najnowsze spektakle Opery Wrocławskiej Wrocław

Opera Wrocławska zaprezentowała najnowsze przedstawienia na sezon artystyczny 2016/17.

Gruby, rudy kot na słynnych obrazach
Gruby, rudy kot na słynnych obrazach

Każdy z nas lubi grube koty. A zwłaszcza grube, rude koty.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.