Dzieje się - Sztuka

Znamy wrocławski plan na kulturę po ESK

2017-01-17 14:36:40 | Wrocław

Wrocław już wkrótce przekaże tytuł ESK dwóm miastom – duńskiemu Aarhus (21.01.2017) i cypryjskiemu Pafos (28.01.2017). Do obu nowych stolic kultury uda się Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz, by wręczyć stworzoną przez Wrocław 2016 statuetkę Iglicy – puchar przechodni Europejskiej Stolicy Kultury autorstwa Oskara Zięty. Symboliczne przekazanie tytułu przez Wrocław zbiega się z ogłoszeniem przyszłości Biura ESK i założeń planu działań w obszarze kultury w perspektywie czterech lat, opartego w dużej mierze o doświadczenia Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury.

Statuetka Iglicy ma być dla Europejskich Stolic Kultury symbolem podkreślającym unikatowość tworzących je kultur narodowych,  tożsamość korzeni i wspólne dążenie do ideałów. Ma także stanowić symboliczny znak ciągłości i nierozerwalności kultury europejskiej, przypominać o jej znaczeniu w procesie integracji. Nie bez powodu to Wrocław wyszedł z inicjatywą stworzenia statuetki – Komisja Europejska oceniła, że wrocławski model programowania ESK może być wzorem dla kolejnych stolic kultury.

Dziedzictwo i ogromny potencjał Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016


Wrocław, wygrywając tytuł ESK w 2011 roku, rozpoczął długofalowy proces nie tylko budowania programu święta kultury, ale również zmiany całościowego rozumienia kultury. - Wydawało się, że rok ESK będzie pewnym końcem inwestycji w rozwój. Dzisiaj wiemy, że jesteśmy tak naprawdę na początku drogi. Wrocław będzie rozwijał się nadal w przekonaniu, że kultura jest najbardziej miastotwórczym czynnikiem, buduje więzi społeczne, poprzez nią wyrażają się ambicje miasta i jej mieszkańców, a dobra polityka kulturalna wpływa na rozwój ekonomiczny - przekonuje Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Wrocławianie polubili Europejską Stolicę Kultury, chcą być aktywni i decydować o swoim najbliższym otoczeniu.

Projekt stał się szansą również w wymiarze jakościowej zmiany w infrastrukturze kultury. Zrewitalizowane lub wybudowane przestrzenie takie jak Narodowe Forum Muzyki, Centrum Historii Zajezdnia czy Centrum Kulturalno-Biblioteczne FAMA służyć będą wrocławianom oraz turystom przez wiele lat. Działalność kontynuować będzie także Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jako sprawny i doświadczony organizator wielkich wydarzeń i multiwidowisk (koncert Davida Gilmoura na placu Wolności, Flow na Bulwarze Dunikowskiego czy Capital of Rock na Stadionie Wrocław), wyposażony w kompetencje prowadzenia działań międzynarodowych (Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro) i z mieszkańcami (Wrocław – wejście od podwórza czy mikroGRANTY). Aby lepiej zachować i utrwalać dziedzictwo ESK, Biuro prowadzić będzie Barbarę, Galerię na Dworcu PKP i Pracownię na Komuny Paryskiej 45. Otrzymuje także trzy mieszkania w pobliżu placu Solnego, które służyć będą artystom-rezydentom i stażystom przyjeżdżającym ze świata, chcącym pracować we Wrocławiu.

Wizja na kulturę po ESK

- Europejska Stolica Kultury wyzwoliła „efekt ESK”, prowokując do refleksji o miejscu kultury oraz polityki kulturalnej w rozwoju miasta, dlatego przyjęliśmy zadanie stworzenia „Diagnozy potencjału kulturowego Wrocławia oraz planu rozwoju kultury w perspektywie 2020+” i dokument przedkładamy dzisiaj do konsultacji - mówi Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, pod którego przewodnictwem plan powstaje. Jego najważniejszymi celami strategicznymi są: (1) podtrzymanie prestiżu wrocławskiej kultury – zachowanie sprawdzonych marek, inwestycja w nowe działania, szczególnie te o międzynarodowym wymiarze; (2) tworzenie warunków instytucjonalnego rozwoju pola kultury – wsparcie kompetencji twórców i menadżerów, promowanie nowych, elastycznych rozwiązań finansowania aktywności; (3) zapewnienie innowacyjności wrocławskiej kultury – sieciowanie, usprawnienie obiegu kultury, poszerzanie praktyk uczestnictwa i rozszerzanie oferty kulturalnej w sferze kultury żywej; (4) równoważenie pola wrocławskiej kultury – m.in. poszerzanie praktyk uczestnictwa.

Konsultacje dokumentu trwać będą do końca marca. Harmonogram ogłoszony zostanie 1 lutego, a finalną wersję diagnozy poznamy w maju 2017 roku.

Biuro ESK Wrocław 2016 w nowej odsłonie

W trosce o zachowanie potencjału ESK Wrocław 2016, rozumianego jako zasoby ludzi kultury oraz instytucjonalne, jak również uczestnicy i publiczność wydarzeń, działać będzie dalej Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w nowej odsłonie. W ciągu najbliższych miesięcy poddane będzie zmianie organizacyjnej i wizerunkowej. - Biuro powstało w 2012 roku z połączenia instytucji z bogatą historią i dorobkiem - Centrum Sztuki IMPART oraz biura Wrocław 2016. Postawionym przed nami zadaniem była koordynacja największego projektu kulturalnego w historii Polski. Teraz pora na nowe otwarcie - dodaje Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 
Biuro ESK w latach 2017-2020+ prowadzić będzie działania w czterech obszarach kompetencyjnych: „Międzynarodowa dyplomacja kultury”, „Laboratorium Wrocław”, „Festiwale i wydarzenia” oraz „Edukacja i animacja”. - Za nami dużo doświadczeń procesu ESK Wrocław 2016. Analiza wciąż trwa, ale już wyciągamy z nich konstruktywne wnioski i chcemy tworzyć program, który będzie pielęgnował nasze najcenniejsze kompetencje i projekty - podkreśla Dominika Kawalerowicz, Kierowniczka Działu Programowego. W obszarze międzynarodowym Biuro m.in. rozwijać będzie Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro i organizować wizyty studyjne. Ponadto panel Monitorująco-Doradczy Komisji Europejskiej ocenił, że model programowania ESK, który zaproponował Wrocław, może być wzorem dla kolejnych stolic kultury, dlatego miasto ma szansę stać się centrum kompetencji dla przyszłych stolic kultury z naszego obszaru Europy.

Pod hasłem „Laboratorium Wrocław” biuro monitorować będzie pole kultury i realizować działania sieciujące środowisko lokalne, regionalne oraz ogólnopolskie w ramach Koalicji Miast. Skupi się na obserwacji i monitoringu pola kultury oraz wzmacnianiu kompetencji kadr kultury: środowiska artystycznego, animatorów i edukatorów kultury. Nadal także prowadzić będzie Wrocławski Program Wydawniczy. W ramach obszaru „Edukacja i animacja” kontynuowane będą projekty takie jak mikroGRANTY i Wrocław – wejście od podwórza. Dostępne dla wrocławian będą centra animacji, w tym Barbara, Pracownia na Komuny Paryskiej 45, Sceny IMPARTU i Galeria na Dworcu Głównym. Biuro pozostanie również organizatorem wydarzeń kulturalnych i festiwali, m.in. Jazzu nad Odrą, Europejskiej Nocy Literatury i Festiwalu Dialog czy Capital of Rock. - W perspektywie wieloletniej chcemy być rozpoznawalną i pożądaną do współpracy marką w europejskim środowisku kulturalnym - dodaje Krzysztof Maj.

ip

Słowa kluczowe: esk 2016, kultura wrocław, wydarzenia kultura, Statuetka Iglicy, Rafał Dutkiewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Stanisław Rybarczyk - festiwal Simcha
Stanisław Rybarczyk zaprasza na 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha Wrocław

Jak zmienił się festiwal i co w tym roku warto zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w