Dzieje się - Sztuka

Wrocław łącznikiem z niemiecką kulturą!

2016-03-18 15:46:30 | Wrocław

Nie trzeba być Niemcem by móc się zaprezentować podczas cyklu spotkań - trzeba być artystą! Należy zaznaczyć, że festiwal ma na celu nawiązanie relacji polsko-niemieckich. 15 marca o szczegółach In Between Festivals opowiedzieli: Christophe Knoch - dyrektor artystyczny In Between Festivals; Karol Tymiński - tancerz i performer, którego spektakl w ramach cyklu In Between mogliśmy zobaczyć 16 marca. 

Od 29.02 do 08.04.2016 w Berlinie oraz we Wrocławiu można oglądać wystawę multimedialną "Przebaczenie i Pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy". Wystawa przedstawia życiorys wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka - inicjatora i autora orędzia z 1965 roku, w kontekście polsko - niemieckiego pojednania oraz nadal trwającego procesu integracji europejskiej. 

Kolejnym wydarzeniem, które ma wzmocnić relacje polsko - niemieckie jest projekt artystyczny "Luneta" Volkmara Umlaufta. Ten interaktywny projekt połączy Wrocław i Berlin w czasie rzeczywistym, transmitując dźwięk za pomoca technologii sreamingu online. Dwie instalacje, do których będzie można wejść, pokażą związki i formy komunikacji pomiędzy tymi miastami obecnie, w przeszłości i przyszłości. 

Projektem w ramach In Between Festivals 2016 jest też wystawa "Oblicza miasta". Ludzie zapisujący karty historii współczesnej są "obliczami", które nacechowały to miasto i również dziś je kształtują. Drogi życia protagonistów - Niemców i Polaków - nierzadko wiodły z Wrocławia do Berlina albo z Berlina do Wrocławia. Wystawa podąża ich prekursorskimi śladami łączącymi obydwa miasta.

Dotychczas nie było połączenia linii kolejowych na trasie Berlin - Wrocław, konieczna była podróż przez Poznań. W 2016 roku Berlin i Wrocław połączy bezpośredni "Pociąg kultury", który będzie kursował w weekendy i święta. 

Wszystkie projekty sprzyjają połączeniu ludności z Polski i Niemiec, ale też połączeniu ośrodków kultury. Nie chodzi tutaj o ogromne instytucje kulturalne, ale mniejsze, indywidualne formy kultury. W Berlinie cały czas coś się dzieje, wydarzenia filmowe, muzyczne.

Przedstawiane będą nie tylko dzieła ukończone, ale też procesy w toku. Odbędzie się kilka festiwali artystycznych, jednak aby się zaprezentować nie trzeba być wielką organizacją. Kładziony jest nacisk na współpracę z małymi instytucjami jak: MiserArt, Infopunkt, Ośrodek Postaw Twórczych, ToTu, Firlej, Centrum Inicjatyw Artystycznych, Centrum Reanimacji Kultury i Bar Barbara. 

Wśród zaproszonych zespołów znajdują się gwiazdy aternatywnej berlińskiej sceny, które często gościć będą we Wrocławiu po raz pierwszy. Philm, Katchrin Pechlof Trio, Olaf Rupp, Gulf of Berlin, Killing Popes i Sequoia to tylko część muzyków, którzy zagoszczą na naszych scenach. Swoje produkcje taneczne w pierwszej połowie roku zaprezentują Hermann Heisig, Rafał Dziemidok i Ewa Graniec, Maria F. Scaroni, Vania Rovisco oraz Jule Flierl. Produkcjom tanecznym towarzyszyć będą wykłady Anny Nowak i Agaty Siniarskiej.

W ramach In Between spotkamy się między innymi z przedstawicielami awangardowej sceny tanecznej. Mogliśmy już zobaczyć spektakl "This is a musical" Karola Tymińskiego - Absolwenta Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie i Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli.

"This is a musical" to pełna wewnętrznych sprzeczności, przesiąknięta estetyką queer, elektroniczna fantazja skonstruowana przez zaprzęgnięte do pracy ciało performera. Ciało Tymińskiego jest instrumentem, które służy kreowaniu dźwiękowych sampli. To ono tworzy akompaniament spektaklu – elektroniczna muzyka, którą słyszymy ma swoje źródło w brutalnej choreografii.

Słyszymy tutaj wielowarstwowe archiwum pragnień ciała, kompozycję splecionych ze sobą czynności przeszłych i teraźniejszych, które rezonują w przestrzeni głębokim brzmieniem, wywołując stan coraz bliższy hipnozie. Performer oscyluje pomiędzy czułością a brutalizmem, tworząc rytmiczny pejzaż zmieniający się w obszar potencjalnej, przypominającej trans, przestrzeni szaleństwa i przyjemności. Rozchwiane ciało na scenie przeżywa zachwyt, balansuje na granicy, metodycznie prowadząc widza w stronę ekstazy.

AW/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Niemcy, kultura, In Between Festivals 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Nicola Lo Calzo, Mitologia oporu
Znamy program 18. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Jak zwykle festiwal wypełni wydarzeniami i aktywnościami wszystkie zakątki miasta.

Hubert Walkowski
Hubert Walkowski z Wrocławia laureatem FMF Young Talent Award 2019

Zwycięska suita do fragmentu filmu "Pokot" zostanie wykonana podczas koncertu Scoring4Polish Directors już 16 maja.

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w