Dzieje się - Sztuka

Wernisaż wystawy „Kolekcja” Kamili Szejnoch

2015-10-05 10:35:24 | Wrocław

Ruszył już kolejny projekt artystyczny w ramach programu „Wrocław – wejście od podwórza”. Tym razem z artystyczną interwencją w przestrzeń – także społeczną – naszego miasta wyszła Kamila Szejnoch ze swoim projektem pt. „Kolekcja”. „Wrocław – wejście od podwórza” jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Już w czwartek, 8 października, o godz. 18:00 w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113 odbędzie się wernisaż wystawy będącej elementem projektu.
 
„Kolekcja”

Przez cały wrzesień w podwórku pomiędzy placem Zgody a ulicami Komuny Paryskiej trwały przygotowania do prezentacji „Kolekcji” Kamili Szejnoch. Założeniem tego projektu jest nawiązanie kontaktu pomiędzy podwórkiem a pobliskim Muzeum Etnograficznym. Na podwórku pojawią się niektóre motywy i przedmioty z kolekcji muzealnych, a jednocześnie w przestrzeni muzealnej powstanie wystawa złożona z przedmiotów codziennego użytku wypożyczonych od mieszkańców podwórza.

Jak wyjaśnia Kamila Szejnoch:” – Projekt polega na „wymianie” pomiędzy Muzeum Etnograficznym a sąsiadującym podwórkiem, ale też podejściu do współczesnych przedmiotów jak do żywej etnografii. Z jednej strony powstaje kolekcja społeczna, złożona z przedmiotów wypożyczonych od mieszkańców, np. podarunków, pamiątek z podróży czy fotografii rodzinnych – które będą pokazane na wystawie w muzeum„– mówi artystka wspominając o czasowej wystawie, która w drugim tygodniu października będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym.

Kamila Szejnoch już od tygodnia nawiązuje kontakt z mieszkańcami poprzez odwiedzanie ich mieszkań, organizację warsztatów dla dzieci z podwórka oraz zajęcia dla dorosłych. – Początkiem akcji były weekendowe warsztaty rodzinne, na których poza oglądaniem zbiorów muzeum i wyjaśnianiem czym jest etnografia, robiliśmy gipsowe odlewy i kopie form piernikarskich. Następnego dnia na terenie muzeum zakopaliśmy „kapsułę czasu”, którą ktoś może odkryje za 100 lat. – wyjaśnia artystka. Warsztaty mają na celu nie tylko zapoznanie społeczności z Muzeum Etnograficznym oraz jego zbiorami, ale także uczulenie ich na najbliższe otoczenie i przedmioty codziennego użytku.

- Z drugiej strony motywy z muzeum powędrują na podwórko – dodaje artystka –Będą to rysunki dawnych rzeźbionych form piekarniczych – z ich kolekcji muzeum jest bardzo dumne. Wyrób pierników był czymś ważnym w historii Dolnego Śląska, wręczano je ze szczególnych okazji i miały znaczenie symboliczne. To przeróżne bogato zdobione postacie, zwierzęta czy serca. Jednym słowem bawimy się kulturą materialną przeszłości – i tą współczesną.

Kamila Szejnoch

Artystka wizualna. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Erewaniu, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005), Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (2003), a także Dutch Art Institute (Public Research & Practice in Art) w Holandii. Była stypendystką Ministra Kultury, Funduszu Wyszehradzkiego oraz rządu Szwajcarii. Podczas realizacji swoich projektów współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk), Galerią Studio (Warszawa), Incheon Art Platform (Korea Południowa), Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie.

ip

Słowa kluczowe: kamila szejnoch, kolekcja, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Rycerz wśrÃłd kwiatÃłw
"Rycerz wśród kwiatów" - monumentalny pastel na początek wiosny

Dzieło Leona Wyczółkowskiego łączy wątek rozkwitu przyrody z treściami symbolicznymi.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w