Dzieje się - Sztuka

Kulturalny początek lata w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

2016-06-30 09:25:30 | Wrocław

Przyszedł czas na kulturalne wakacje we Wrocławiu. Mieszkańców miasta i turystów czeka kilkadziesiąt wyśmienitych wydarzeń z dziedziny filmu,  muzyki, literatury, architektury czy teatru. Początek lata w ESK Wrocław 2016 to m.in. otwarcie wyjątkowej wystawy prac Marca Chagalla i artystów europejskiej awangardy oraz kontynuacja Koalicji Miast dla Kultury. Tym razem Wrocław odda swoją przestrzeń poznaniakom. W ramach projektu BASK poznamy bliżej San Sebastian, Miesiąc Spotkań Autorskich zaprezentuje literaturę hiszpańską, a dzięki Brave Festival przyjrzymy się kulturom wykluczonym.



Hiszpania we Wrocławiu

W lipcu po raz kolejny Wrocław ugości San Sebastian. Za sprawą projektu BASK (1-3 lipca) przyjrzymy się podobieństwom i różnicom dwóch kultur: polskiej i baskijskiej. Głównym tematem będzie rozrywka i jej forma w siostrzanych Europejskich Stolicach Kultury. Ponadto projekt BASK odzyska dla mieszkańców zapomnianą przestrzeń, jaką jest Willa Oswalda Püschela przy ulicy Parkowej 1-3, która stanie się centrum działań pomiędzy Wrocławiem a San Sebastian.

Kolejnym wydarzeniem, które pozwoli przybliżyć kulturę z Półwyspu Iberyjskiego, jest Miesiąc Spotkań Autorskich z Hiszpanią jako gościem honorowym. Seria spotkań odbędzie się w dniach od 2 lipca do 1 sierpnia. Codziennie we Wrocławiu gościć będziemy dwóch pisarzy, reprezentanta literatury hiszpańskiej oraz przedstawiciela twórczości rodzimej. Wśród gości znajdują się Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Fernando Arrabal, Ildefonso Falcones, Rosa Montero oraz Rosa Ribas.

Sztuki Wizualne: od Marca Chagalla do młodych twórców

Początek lata to również kumulacja wydarzeń z kategorii Sztuk Wizualnych ESK Wrocław 2016. Wielkim wydarzeniem będzie otwarcie wystawy Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy (1 lipca – 31 sierpnia). Dzieła artystów z XX wieku, w tym Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree  Massona, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych, będą prezentowane w Pałacu Królewskim od początku lipca do końca sierpnia. Kolekcja z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi po raz pierwszy zagości w Polsce.

Jednak prace najpopularniejszych czołowych twórców to nie koniec wystaw w Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław stanie się inspiracją dla lokalnych artystów, którzy pokażą jak poprzez sztukę tworzą tożsamość miasta - Sztuka Szuka IQ od 2 lipca do 11 września w Narodowym Forum Muzyki. Natomiast we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy zabytkowej Hali Stulecia swój przystanek będzie miało Biennale Młodej Sztuki Europejskiej. Wystawa, która potrwa od 30 czerwca do 31 lipca, to unikatowy projekt promujący aktualne trendy w młodej sztuce. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace 56 artystów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji, Polski, Łotwy czy Danii. W Polsce organizatorem wydarzenia jest wrocławska Galeria Miejska.

Poznań i wykluczeni prezentują swoją kulturę

Latem, w ramach kontynuacji projektu Koalicja Miast dla Kultury, Wrocław ugości Poznań (1-3 lipca). Na trasie linii „0” pojawi się charakterystyczny, wyróżniający się spośród niebieskich składów, poznański tramwaj. Ponadto w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się dziewięć akcji artystycznych, które zostały przygotowane pod wspólnym hasłem „Poznań. Następny przystanek”. Działania poznaniaków widać będzie w całym mieście. Na placu przed Dworcem Głównym PKP odbędzie się koncert operowy, w przejściu podziemnym na placu Grunwaldzkim kulturalny happening, a na Nadodrzu pozostanie trwała pamiątka w postaci odnowionej bramy.

Kolejnym wielkim wydarzeniem na początku lata w Europejskiej Stolicy Kultury będzie Brave Festival (1-16 lipca). Dwunasta edycja nosi tytuł „Outcasts - Wykluczeni”. Tym razem zwraca uwagę na ludzi, którzy pokazują, że swoją odmienność mogą wykorzystać do prezentacji własnej wrażliwości. Teatr Pieśń Kozła przygotował m.in. premierę spektaklu „Crazy God”. Odbędą się także finał Brave Kids i Przegląd Filmowy „Forbidden Cinema”, w tym konkurs, w ramach którego pokazane zostaną filmy zakazane ze względu na niedozwolone praktyki, rytuały czy uczucia.

Lato we Wrocławiu to około dwadzieścia wielkich wydarzeń, w tym Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca) z operami w Narodowym Forum Muzyki i mistrzami kina europejskiego, Singing Europe (23,30 lipca i 6 sierpnia), finał projektu Głos Wykluczonych (31 lipca) z widowiskiem „Sen Nocy Letniej: Historia innego żołnierza”,  Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon (18-22 sierpnia) czy Capital of Rock (27 sierpnia) z gwiazdami jak Rammstein i Limp Bizkit,. Pełen program wydarzeń dostępny na www.wroclaw2016.pl, w Infopunkcie Barbara (Świdnicka 8c), w Informatorze Kulturalnym ESK Wrocław 2016 oraz w Gazecie ESK Wrocław 2016 dystrybuowanych w całym mieście.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: kultura wrocław, wakacje wrocław, czas wolny wrocław, esk 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w