Dzieje się - Sztuka

Jesień w Europejskiej Stolicy Kultury znów nas zaskoczy

2016-10-11 14:49:06 | Wrocław

Jesień w Europejskiej Stolicy Kultury po raz kolejny zaskoczy nas artystycznymi  wydarzeniami. W październiku mieszkańcy Wrocławia będą mieli okazję zobaczyć widowiska teatralne, wystawy oraz  multimedialne projekcje i wystawy. Nasze miasto stanie się też miejscem aktywistów z całego świata w ramach międzynarodowych konferencji.

Teatr
 

W ramach rozpoczynającej się już 14 października 2016 roku Olimpiady Teatralnej odbędzie się wyjątkowe przedstawienie „Paradoksalny Rozkład Sfer, czyli Opera Matematyczna Romana Kołakowskiego”. Głównym bohaterem widowiska multimedialnego, którego fabuła osadzona jest we Lwowie i Wrocławiu z pierwszej połowy XX wieku, jest słynny polski naukowiec, profesor Stefan Banach. Był to jeden z najwybitniejszych myślicieli ubiegłego wieku oraz współtwórca Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Narratorem spektaklu będzie inny wybitny uczony, profesor Hugo Steinhaus, w którego rolę wcieli się popularny i doceniony aktor Andrzej Seweryn.

Dodatkowo w widowisku pojawi się ponad 25 aktorów oraz muzycy i tancerze, którzy będą mówić i śpiewać po polsku, francusku, niemiecku, rosyjsku, ukraińsku, angielsku w jidysz a także po japońsku. Prapremierowy pokaz przedstawienia odbędzie się 18 października o godzinie 19:00 w Imparcie przy ulicy Mazowieckiej 17.  

Wystawa

W ramach współpracy i zorganizowanego konkursu przez Europejską Stolicę Kultury oraz firmę  Credit Suisse powstała wystawa „Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna”. W galerii Art. Main Stadion my mia na Dworcu Głównym PKP zaprezentowana zostanie twórczość 22 artystów wybranych spośród prawie 200 zgłoszeń. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez jury, w skład którego weszli: Michał Bieniek, kurator Sztuk Wizualnych ESK Wrocław 2016, Stach Szabłowski historyk i krytyk sztuki oraz Andre Rogger, główny kurator Kolekcji Sztuki w Credit Suisse.  Ekspozycja odbędzie się w dniach od 13 października do 10  listopada 2016 roku.

Sztuka

Jesienią ponownie zachwyci nas jedna z najbardziej znanych i docenionych artystycznych inicjatyw zorganizowanych  w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Dzięki temu całorocznemu projektowi  możemy dostrzec sztukę w całym naszym mieście a w szczególności  na osiedlowych podwórkach. Tym razem „Wejście od podwórza” zagości w Zakładzie Karnym nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej. Więźniowie biorą udział w serii warsztatów plastycznych i parateatralnych inspirowanych życiem i twórczością Stanisława Witkiewicza pod nazwą „Mury 2016 – Gęby Witkacego”. Efekty będą prezentowane publiczności przede wszystkim dzięki nocnym, multimedialnym projekcjom na murach więzienia.

Efekty pracy osadzonych będzie można obejrzeć 14 października 2016 roku.   Innymi atrakcjami zorganizowanymi  w ramach „Wejścia od podwórza” będzie to min. instalacja stworzona ze wspomnień dotyczących wrocławskiej dzielnicy Brochów czy rzeźba rakiety, która „odżyje” na podwórku przy ulicy Reja.  Interesującym pomysłem będzie też projekt stworzony dla mieszkańców przedmieścia Oławskiego – „Przy wspólnym stole” to instalacja artystyczna, która stanie się obiektem użytkowym, zachęcającym do wspólnego spędzania czasu przy podłużnym stole z dwunastoma siedziskami.

Konferencje, panele i dyskusje

Od 15 do 17 października odbędzie się „Zlot Innowatorów – Future Jamboree”. W ramach tego wydarzania dziewięćdziesięciu aktywistów miejskich   w Centrum Historii Zajezdnia  będzie wspólnie dyskutować i wymieniać się wiedzą na temat rozwoju miast. Ta międzynarodowa konferencja posłuży do wdrażania w życia innowacyjnych pomysłów aby polepszyć jakość życia mieszkańcom miast. W trakcie tej imprezy 15 i 16 października  odbędzie się także konferencja naukowa „Człowiek Antropocenu”. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli wziąć udział w wykładach, panelach i dyskusji dotyczącym wyjaśnieniu roli człowieka w kształtowaniu otaczającej go rzeczywistości.  
Udział w konferencji jest bezpłatny, formularz zgłoszeniowy dostępny jest na oficjalnej stronie imprezy.

Minione wydarzenia udowodniły że apetyt Wrocławian na kulturę nie słabnie. Świadczą o tym np. wyprzedane bilety w ramach Olimpiady Teatralnej czy wysoka frekwencja na koncercie Lecha Janerki czy liczba widzów na wystawach "Wrocławska Europa" czy "Letniej Rezydencji" w Pawilonie Czterech Kopuł. Europejska Stolica Kultury wciąż zaskakuje a przed nami jeszcze wiele artystycznych pełnych emocji wydarzeń!

Zsa/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Europejska Stolica Kultury, wydarzenia kulturalne Wrocław, wystawy we Wrocławiu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Ostatnio dodane