Dzieje się - Sztuka

BIG PRINTER bez pytania zrobi nam zdjęcia, a potem je zniszczy

2016-05-18 08:28:10 | Wrocław

Kamery w metrze, namierzanie smartfonów, technologia nadzoru. Media społecznościowe, programy lojalnościowe. Kamery i mikrofony w tabletach i laptopach: permanentna inwigilacja. Czyżby już urzeczywistnił się Orwellowski koszmar?

W czwartek, 19 maja (godz. 18:00), w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, uruchomiona zostanie instalacja BIG PRINTER, która do 7 czerwca, w dość niezwykły sposób, zachęcać będzie do zmierzenia się z tematyką nadzoru, bezpieczeństwa i ochrony danych.

W wernisażu wezmą udział przedstawiciele pracowni artystycznych schnellebuntebider i kling klang klong, którzy wyjaśnią różne zagadnienia związane ze swymi działaniami. Komentarz z polskiej perspektywy wygłosi gościnnie Jędrzej Niklas z warszawskiej Fundacji Panoptykon, która zajmuje się tematyką ochrony danych i inwigilacji.

Rządy państw kontrolują swych obywateli. Sprawdza się rozmowy telefoniczne oraz e-maile, wyszukiwania internetowe i media społecznościowe. Dzięki najnowszej technice przestrzeń publiczna nadzorowana jest nie tylko przy pomocy prostych kamer wideo: można już nawet rozpoznawać i rejestrować twarze przechodniów. Ale również my sami chętnie dzielimy się naszymi danymi personalnymi, zdjęciami oraz prywatnymi informacjami i udostępniamy je działom marketingu, usługodawcom i anonimowym ludziom, których nie znamy. Gdzie przebiega granica między komfortem a lekkomyślnością i między powszechną potrzebą bezpieczeństwa a poszanowaniem prywatnej sfery jednostki?           

Interaktywna instalacja BIG PRINTER reaguje na ruch przechodniów. Bez pytania o zgodę fotografuje ich twarze, drukuje te zdjęcia i po chwili tnie na drobne kawałki w niszczarce dokumentów, a osoby fotografowane nie są w stanie ingerować w ten proces. Instalacja została specjalnie zaprojektowana dla szklanego Goethe-Institut Pop Up Pavillon przez berlińskie studia schnellebuntebilder i kling klang klong.

BIG PRINTER ma skłaniać do refleksji na temat obchodzenia się z danymi osobowymi, które, zamiast chronić, zbyt często bezmyślnie udostępniamy. Czy ciągle jeszcze kontrolujemy to, co dzieje się z naszymi danymi, gdy zostaną przemielone przez młyn gospodarki i polityki? Czy coraz precyzyjniejsze odzwierciedlenia najbardziej prywatnych aspektów naszego życia zostaną na wieki zapisane w zakamarkach anonimowych twardych dysków, czy też wylądują pewnego dnia w ogromnej niszczarce?    

Wernisaż: 19 maja o godz. 18.00  / ekspozycja: 19 maja – 7 czerwca 2016

Informacja o Goethe-Institut Pop Up Pavillon

Goethe-Institut Pop Up Pavillon jest projektem Goethe-Institut, zrealizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz polsko-niemieckiego sezonu kulturalnego, uświetniającego 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.   

Od kwietnia do lipca 2016 ten przeszklony prostopadłościan o wymiarach 7x3x3m nawiązuje dialog z Wrocławiem i wspólnie z mieszkańcami oraz gośćmi z całego świata kreuje nową opowieść o mieście.

Program Goethe-Institut Pop Up Pavillon, który współtworzy ponad 50 artystów z Polski, Niemiec i innych krajów, powstaje w ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami, aktywistami oraz studentami i jest bezpłatny, jak również dostępny dla wszystkich zainteresowanych przez 24 godziny na dobę.

Wszystkie instalacje artystyczne, prezentowane w Goethe-Institut Pop UpPavillon, realizowane są w kooperacji z Centrum Sztuki WRO.

Do grona partnerów i mecenasów tej inicjatywy należą także Uniwersytet Wrocławski, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: big printer, Pop Up Pavillon, Goethe-Institut , instalacja wrocław, centrum sztuki wro
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Przy Morskim Oku
Obraz "Przy Morskim Oku" Walerego Eljasza-Radzikowskiego, czyli wyprawa w Tatry z 1893 roku

Jak wędrowano po górach w czasach, gdy nie było obuwia trekingowego, a kobiety w każdej sytuacji nosiły długie suknie?

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w