Kursy i Szkolenia
Szkolenie dla animatorów spotkań młodzieży

Szkolenie dla animatorów spotkań młodzieży

  • 2015-01-09, do 2015-01-16
  • 300 zł
  • Wrocław, Wrocław

Opis

W styczniu zakończyła się 14. edycja szkolenia „Krok po kroku” organizowanego przez Polskę, Niemcy oraz Francję. Już po raz czternasty w oczach uczestników pojawiły się łzy szczęścia z nawiązanych przyjaźni, nabytych umiejętności interkulturowych oraz kolejnego, zamkniętego etapu poznania siebie samego. Uczestnicy rozstali się pełni nadziei, planów i marzeń na wspólną pracę w obszarze międzynarodowym w niedalekiej przyszłości, by choć trochę przyczynić się do poprawy świata.

"Krok po kroku”, "Schritt für schritt”, "Pas à pas"

Szkolenie „Krok po kroku” jest dedykowane osobom, które pragną działać w obszarze współpracy interkulturowej, przede wszystkim w obszarze wymiany młodzieży. „Krok po kroku” jest szkoleniem dla wytrwałych. W dzisiejszych czasach szybkich weekendowych, czy wieczorowych kursów, gdzie wiedza przekazywana jest błyskawicznie i w pigułce, „Krok po kroku” zdecydowanie się wyróżnia. Pracę nad naszymi interkulturowymi kompetencjami rozpoczynamy wczesną wiosną we Francji, a kończymy zimą w Polsce. To oznacza, że jesteśmy zaangażowani w ten kurs prawie rok! A potem… może i całe życie.

Kurs przebiega na kilku płaszczyznach. Pierwszą z nich jest uczestnictwo w trzech tygodniowych spotkaniach – szkoleniach – „krokach”, które mają miejsce we Francji (pierwszy krok, w kwietniu), w Niemczech (drugi krok, we wrześniu) oraz w Polsce (trzeci krok, w styczniu). Drugą, jest indywidualna praca każdego z uczestników pomiędzy stacjonarnymi szkoleniami. Uczestnicy starają się zaangażować w działania międzynarodowe, by na bieżąco móc wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce.

W ramach szkolenia proponowane są bloki tematyczne, które prezentowane są przede wszystkim w praktyce, w formie różnych ćwiczeń interkulturowych, oraz w teorii. Teoria wynika zwykle naturalnie z wniosków wyrażanych przez uczestników po przeprowadzonych ćwiczeniach, dlatego jest ona tak prosta do zrozumienia i tak długo pozostaje w pamięci. „Krok po kroku” promuje nauczanie w sytuacjach nieformalnych, które pozwala na kontakt z daną rzeczywistością za pomocą wszystkich naszych zmysłów. Proponowane przez organizatorów bloki to m.in.: animacja językowa, elementy pedagogiki przeżyć, proces przygotowania, koordynacji, ewaluacji, rozliczania oraz zamknięcia projektu, a także komunikacja, stereotypy i uprzedzenia, konflikty.

Aby wziąć udział w szkoleniu nie trzeba być poliglotą i nie jest koniecznym znajomość języka polskiego, niemieckiego oraz francuskiego jednocześnie. Do samej pracy w obszarze interkulturowym, znajomość co najmniej jednego języka obcego jest konieczna, ale na etapie uczestnictwa w szkoleniu, jeszcze nie. Zajęcia prowadzone są przez trenerów z Polski, Niemiec i Francji, którzy posługują się swoimi językami ojczystymi, natomiast nad komunikacją z uczestnikami czuwają dwaj tłumacze, którzy są do dyspozycji kursantów przez cały czas trwania części stacjonarnych szkolenia.

Organizatorzy

Organizatorami szkolenia są wykwalifikowani trenerzy – praktycy, którzy na co dzień pracują w obszarze projektów interkulturowych jako animatorzy, szkoleniowcy, czy koordynatorzy. Jeśli chcemy przywołać kilka oficjalnych instytucji w celu potwierdzenia, że to nie firma krzak zachęca do udziału w tym projekcie, należy wspomnieć o Francusko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, OFAJ (Office franco – allemand pour la Jeunesse) oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, PNWM (Deutsch – Polnisches Jugendwerk, DPJW), które współfinansują projekt. Instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w przygotowanie, przebieg oraz ewaluację szkolenia są: Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży z Wrocławia, Interkulturelles Netzwerk z Niemiec oraz Association Gwennili z Francji.

Te instytucje rozpoczęły współpracę w ramach projektu „Krok po kroku” w 1997 r. Przygotowano wówczas szkolenie pilotażowe, na które zaproszeni byli przedstawiciele różnych instytucji, historycy oraz dziennikarze. Zaangażowano najlepszych specjalistów w dziedzinie do przygotowania programu, który z powodzeniem jest „sprzedawany” od czternastu lat. Świadomy dobór metod towarzyszy szkoleniom do dziś, a są one modyfikowane w zależności od charakteru uczestników w kolejnych edycjach.

A na co mi to?

Magistrem dziś jest już prawie każdy. Coraz więcej też jest bezrobotnych doktorów. Dyplom ma dziś mniejszy prestiż niż dawniej. Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, ukończone studia to podstawa, do tego jakieś kursy, języki itd. Dla wszystkich, którzy poszukują dodatkowych umiejętności, patrz certyfikatów, jest okazja do zdobycia dodatkowego papierka. Po ukończeniu wszystkich części szkolenia przyszli animatorzy otrzymują certyfikat uczestnictwa. Co więcej, mogą wziąć udział w procesie certyfikacji OFAJ. Francusko – Niemiecka Współpraca Młodzieży stworzyła bank danych, w którym można wyszukać animatorów, za których instytucja poręcza. Każdy uczestnik „Krok po kroku”, który weźmie udział we wszystkich częściach szkolenia oraz odbędzie praktykę na spotkaniu interkulturowym w roli animatora , otrzyma certyfikat OFAJ, a tym samym będzie mógł zarejestrować się w banku danych, o których mowa powyżej.

Jakie idą za tym korzyści finansowe? Organizacja, która będzie poszukiwała wykwalifikowanego animatora spotkań młodzieży będzie mogła zwrócić się do osoby zarejestrowanej w banku danych animatorów OFAJ i być może trafi właśnie do Ciebie. Udział w projektach w charakterze animatora jest zwykle wynagradzany finansowo.

Jednak certyfikat OFAJ to nie jest tylko „jakiś tam”, kolejny papierek. Ten dokument poświadcza konkretne umiejętności i kompetencje animatora spotkań młodzieży, które gwarantują najwyższy poziom przemyślanej i świadomej organizacji. Nawet najprostsza aktywność zaproponowana młodzieży przez naszych animatorów, była wielokrotnie analizowana, testowana w środowisku interkulturowym oraz korygowana. Co więcej, osoby, które ukończyły kurs, nie są „maszynami”, które odtwórczo powielają wymyślone kiedyś działania. Są to osoby, które potrafią myśleć oraz reagować odpowiednio na nieprzewidziane sytuacje.

Certyfikat OFAJ, mimo, że nigdzie taki zapis nie widnieje, jest również potwierdzeniem przebycia pewnej drogi, która przyczyniła się do rozwoju wewnętrznego osoby, która go posiada. Udział w kursie owocuje zdobyciem dojrzałości. Ponadto, „Krok po kroku” zmusza i zachęca uczestników do ciągłej i świadomej pracy nad sobą, do stawiania sobie pytania: „Skąd pochodzisz i dokąd zmierzasz?”.

„Wiem, że nic nie wiem”

Stwierdzenie sztampowe i często używane, którym jeden z uczestników podsumował swoją edycję szkolenia. Co oznacza ono w tym kontekście? Po szkoleniu stajemy się świadomi lub utwierdzamy się w świadomości, że nie tylko książki i dane statystyczne dają nam wiedzę o drugim człowieku, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt, który pozwala nam na odkrycie jego kultury, poglądów, tego co jest dla niego ważne i dlaczego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji osób, z którymi obcujemy w środowisku międzykulturowym: jest ono zbyt zróżnicowane. To co daje nam „Krok po kroku” to wrażliwość na ten stan rzeczywistości i otwartość na to co inne.

Tym krótkim artykułem, chcielibyśmy zachęcić Was do udziału w kolejnej edycji szkolenia „Krok po kroku”, które rozpocznie się już w kwietniu 2014 r. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, a także w razie chęci zapisu na szkolenie, prosimy o kontakt z organizatorem ze strony polskiej Leszkiem Dudzicem. Śpieszcie się, bo liczba miejsc ograniczona i może się okazać, że na następną przygodę z interkulturowością będziecie musieli poczekać kolejny rok.

Kontakt i zapisy:
Biuro Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży
ul. Mianowskiego 2B, 51-605 Wrocław,
telefon 669860923 lub 609756369
lub e-mail: wm@azs.wroclaw.pl

Terminy szkolenia 15 edycji:
Châteaulin (Francja-Bretania) 3/4-11/12 kwiecień 2014 r., zwrot 100% kosztów podróży do kwoty 322 EUR, powyżej 322 EUR ,70% kosztów. Opłata ponoszona przez uczestnika 900 PLN – gwarantujemy wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie i program.

Neuruppin koło Berlina (Niemcy) 22-29 sierpień 2014 r., zwrot kosztów podróży do kwoty 38 EUR. Opłata ponoszona przez uczestnika 450 PLN – gwarantujemy ubezpieczenie, wyżywienie zakwaterowanie i program.

Wrocław 09-16 styczeń 2015 r.; opłata ponoszona przez uczestnika 300 PLN - gwarantujemy wyżywienie zakwaterowanie i program.

Barbara Kusiak

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne