Wiadomości - Z życia Uczelni

Uniwersytet Przyrodniczy: Najlepszym źródłem informacji jest absolwent

2015-04-30 12:43:16 | Wrocław

Obowiązek dostosowywania oferty edukacyjnej do wymogów współczesnego rynku pracy wynika z „Prawa o szkolnictwie wyższym”, które nakłada na uczelnie obowiązek śledzenia karier zawodowych osób kończących studia. Bo najlepszym źródłem informacji jest absolwent.



Przyszłość zaczyna się dzisiaj


Zaczęło się od wycieczki absolwentów Uniwersytetu Stanforda do San Francisco. I od awantury. Larry Page i Sergey Brin, twórcy Google'a, budowanie potęgi firmy rozpoczęli od wynajęcia garażu w kalifornijskim Menelo Park. Fenomen gospodarczych potęg to nie dzieło sprzyjającego losu, ale efekt ciężkiej pracy, czasami silnych emocji, ale przede wszystkim idealizmu i kreatywności wpojonych przez uczelnie, które kończyli ich absolwenci.

Jak uczyć? Jak przekazywać studentom wiedzę i umiejętności – nie po to, by tabelki sylabusów zgadzały się z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, ale po to, by o absolwencie pisano w Wikipedii? Jak przekonać studentów, którzy na absolutorium odbiorą lada dzień dyplom, że przyszłość zaczyna się dzisiaj, wystarczy wyciągnąć do niej rękę, po to, by zmieniać świat.

Podczas konferencji TED „Ideas worth spreading” Ken Robinsona, którego wykład obejrzało do tej pory ponad 33 mln internautów, stwierdził, że szkoły nie są w stanie przygotować swoich absolwentów na to, co wydarzy się za pięć, dziesięć, czy pięćdziesiąt lat. Nie dlatego, że się nie starają, ale dlatego, że to wręcz niemożliwe. Trendy, dynamika zmian, stawiają uczelnie w trudnej sytuacji. Nadzieję budzi monitoring losów zawodowych absolwentów, badanie ścieżek kariery, które wskażą właściwą drogę rozwoju, bo eksperci ds. rekrutacji są zgodni – najlepszym sposobem, aby odnaleźć się na rynku pracy jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie dodatkowych umiejętności w uczelniach, które nadążają za zmianami. 



Efektowny i efektywny

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się w gronie beneficjentów konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na projekt innowacyjny dofinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „PI – Monitoring losów absolwentów w kontekście dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy i wymogów rynku pracy”. Na uczelni powstał portal, który, zbierając informacje o absolwentach, będzie służył także pracodawcom i poprawie jakości kształcenia. Już teraz to miejsce spotkań profesjonalistów z określonych branż. O tym można przekonać się odwiedzając portal www.absolwent.up.wroc.pl.

Jednym z sukcesów projektu, jak wskazują jego twórcy, jest pozyskanie rekomendacji, które są wynikiem dyskusji w gronie przedstawicieli różnych uczelni, decydentów i pracodawców.  Propozycje zmian już teraz są przedstawiane na radach wydziału, wydziałowych radach biznesu oraz radach konsultacyjnych ds. szkolnictwa zawodowego przy kuratorium oświaty. Wśród nich najważniejsze stanowią: dążenie do ścisłej współpracy uczelni z pracodawcami, zapewnienie studentom możliwości odbywania praktyk w firmach dających szansę na praktyczne przygotowanie do zawodu, wprowadzanie do programu nauczania projektów przygotowujących do pracy w zespole oraz przedmiotów z obszaru przedsiębiorczości, nowych technologii, ochrony własności intelektualnej. To wszystko ma przygotować absolwenta do założenia i prowadzenia własnej firmy, bo zdaniem pracodawców, działalność gospodarczą studenci powinni otwierać już podczas studiów. – Nawet jeśli upadną, to i tak zdobędą cenne doświadczenie zawodowe. Odbierając dyplom ukończenia uczelni wyższej, będą wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im na rozpoczęcie życia zawodowego, w roli przedsiębiorcy –  mówi dr Magdalena Gawron, koordynator merytoryczny projektu. O pozytywnych zmianach w polskim systemie edukacji ma zatem świadczyć liczba nowo powstałych firm tworzonych przez absolwentów.

Rolnik szuka (żony) pracy

Przedstawiając projekt o jednym trzeba wiedzieć. Istotnym, z punktu widzenia powodzenia przedsięwzięcia, jest fakt, iż portal związany jest z branżą powiązaną z profilem kształcenia uczelni. Według raportu „Szkolnictwo Wyższe w Polsce 2013” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, studenci kończący studia na kierunkach związanych z naukami przyrodniczymi stanowią niecałe 2 proc. ogólnej liczby absolwentów. Ta stosunkowo niewielka grupa szukających pracy w zawodzie oraz ściśle zdefiniowana branża pracodawców, daje duże szanse powodzenia projektu.

Portal przygotowany został tak, by spełnił oczekiwania studentów, absolwentów i przedstawicieli biznesu. Zarejestrowanym na portalu pracodawcom, oprócz możliwości zamieszczania ofert rynku pracy, udostępniona została baza poszukujących zatrudnienia studentów i absolwentów. Ponadto cyfrowa platforma, posiadająca cechy serwisu społecznościowego, umożliwia bezpośredni kontakt. Twórcy portalu przygotowali pracodawcom jeszcze jeden bonus – ankiety.

Zdaniem pracodawców branżowa baza ofert staży, praktyk i wolontariatu jest narzędziem, które może pomóc w zdobywaniu cennego doświadczenia oraz budowaniu ścieżki kariery. Pracodawcy w uwagach, jako zaletę portalu wskazywali fakt, że możliwe jest poszukiwanie przyszłych pracowników w ramach ofert staży, praktyk i wolontariatu, a nie tylko i wyłącznie ofert pracy – wskazuje dr Magdalena Gawron, koordynator merytoryczny projektu.

Dzięki temu, zatrudniający absolwentów uczelni przyrodniczych, zyskają narzędzie oceny swoich pracowników – ich kwalifikacji, poziomu wiedzy i umiejętności nabytych w czasie studiów. Każdy brak, niedociągnięcie może zostać zgłoszony uczelni, która wykształciła pracownika.



Ready, steady, go!

Mury istnieją po to, by w jednym miejscu zgromadzić ludzi, którzy nie pragną czegoś dostatecznie mocno. Dlatego na absolutoriach nie mówmy o tym, że absolwenci opuszczają mury uczelni. Szukajmy raczej analogii związanych ze ścisłą współpracą. Zainteresowanie uczelni losami absolwentów może pozytywnie wpłynąć na budowanie trwałych i owocnych relacji między Alma Mater i jej alumnami. Amerykańskie uczelnie od lat zajmują najwyższe pozycje w światowych rankingach. O ich sukcesie decydują absolwenci. Trzy najlepsze uniwersytety Harvard, Yale i Columbia są zarządzane wyłącznie przez byłych studentów. Bo o prestiż uczelni najlepiej dbają jej absolwenci.

Nowy portal, jak zapewniają jego twórcy, to nie tylko profesjonalne narzędzie badawcze, ale także narzędzie pomocne w podtrzymywaniu kontaktu z absolwentami. – Jak wskazują doświadczenia uczelni zagranicznych relacja na linii uczelnia-absolwent jest kluczowa dla gospodarki opartej na wiedzy – podkreśla dr Magdalena Gawron. – Absolwenci, którzy odgrywają ważne role w świecie kultury, nauki oraz polityki, mogą stanowić wspaniałą wizytówkę uczelni, świadcząc o jej poziomie i jakości kształcenia. W obecnej sytuacji rynkowej niezwykle ważny staje się również potencjalny wkład finansowy absolwentów w rozwój uczelni. Wywodzący się z tego grona przedsiębiorcy mogą stanowić swoiste lobby działające na rzecz uczelni i wspierające jej przedsięwzięcia – dodaje.

ip

Fot. Tomasz Lewandowski

Słowa kluczowe: monitoring absolwentów, uniwersytet przyrodniczy wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespÃłł Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!
Micromusic zagrało na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego [WIDEO] Wrocław

Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespół Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!

Adapciak ELSA 2019 - poznajcie szczegóły wyjazdu!

Początek studiów może być ciężki... dobrze jest więc pójść na nie z pewną wiedzą i paczką sprawdzonych kompanów.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne