Wiadomości - Z życia Uczelni

Szukasz studiów i posiadasz doświadczenie zawodowe? Sprawdź ofertę DSW

2017-09-22 11:15:42 | Wrocław | artykuł sponsorowany

Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym z 2014 r. daje kandydatom na studia możliwość ubiegania się o zwolnienie z niektórych zajęć, jeśli pokażą oni, że posiedli już oni wymaganą wiedzę i umiejętności. Przepisy są przede wszystkim szansą dla osób z doświadczeniem zawodowym, które chcą podjąć studia. Dają im możliwość uznania i zaliczenia na poczet studiów umiejętności i doświadczeń zgromadzonych poza uczelnią. Zgodnie z przepisami (...) potwierdzanie efektów uczenia się polega na przeprowadzeniu przez uczelnię formalnego procesu weryfikacji posiadanych przez daną osobę efektów uczenia się, mającego na celu przyjęcie jej na studia.

Dolnośląska Szkoła Wyższa
Rewolucyjność PEU polega na tym, że to czego nauczyliśmy się z własnego doświadczenia nagle może być wpisane w nasze CV, wykorzystane do awansu zawodowego, zdobywania pracy i wzmacniania pozycji na rynku pracy, gdyż efekty uczenia się szkolnego i ustawicznego często nie nadążają za potrzebami pracodawców. PEU to także sposób na budowanie alternatywnych ścieżek dostępu do kształcenia wyższego dla grup z różnych powodów nieobecnych w uniwersytetach. Nie chodzi już tylko o dzieci czy seniorów, ale o osoby, które w tradycyjnym rozumieniu nie spełniały kryteriów wstępu na uniwersytety. Przykłady z krajów europejskich pokazują, że nawet brak egzaminu maturalnego przestaje być barierą w dostępie do edukacji wyższej dzięki możliwościom stwarzanym przez PEU, szuka się po prostu innego dowodu na to, że kandydat ma wiedzę porównywalną z wiedzą świeżo upieczonego maturzysty, wierząc, że może być tak samo dobrym studentem.

W powszechnym rozumieniu uczymy się w szkole, ale czasami słyszymy również, że „życie” nauczyło kogoś czegoś, co znajduje potwierdzenie w teoriach uczenia się – wiedzę i umiejętności czerpiemy z wielu źródeł, nie tylko z edukacji formalnej. Ale tu nie możemy wskazać jednego, profesjonalnego ‘organizatora’ kształcenia, do tej pory nie było też jasne, kto mógłby sprawdzić efekty takiej „edukacji z życia”. Co to oznacza i w jaki sposób można przełożyć efekty tego właśnie uczenia się poza szkołą na własną karierę i czy w ogóle jest to możliwe? Mamy wiele dowodów na to, że „życie jest najlepszym uniwersytetem”, a polityka UE od dawna podkreśla wartość uczenia się właśnie na tym polu. Jednym z praktycznych rozwiązań promujących uczenie się poza szkołą są prace nad tzw. RPL czyli Recognition of Prior Learning, w Polsce tłumaczone jako potwierdzanie efektów uczenia się zdobytych poza systemem formalnym (PEU).

Kto może ubiegać się o potwierdzenie efektów uczenia się?

Dolnośląska Szkoła Wyższa opracowała formalny system, zgodny z przepisami MNiSW, w którym kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia licencjackie (I stopnia) albo jednolite studia magisterskie powinni przedstawić: świadectwo dojrzałości i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego. W przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia magisterskie (II stopnia), muszą posiadać: tytuł zawodowy licencjata lub równorzędny i co min. 3 lata doświadczenia zawodowego. W przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejny kierunek studiów I lub II stopnia: tytuł zawodowy magistra lub równorzędny i co min. 2 lata doświadczenia zawodowego. Ważne, że w przypadku absolwentów kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych przystępujących do potwierdzenia efektów uczenia się nie jest wymagane spełnienie warunku 5-letniego doświadczenia zawodowego.

Jak przebiega procedura PEU w Dolnośląskiej Szkole Wyższej?

Proces potwierdzania efektów uczenia się (PEU) jest to formalny proces przeprowadzany przez uprawnioną instytucję polegający na rozpoznaniu oraz weryfikacji (złożonej z walidacji i oceny) wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych kandydata zdobytych poza systemem studiów, w ramach edukacji poza formalnej i nieformalnej, a w szczególności w trakcie pracy zawodowej, działalności społecznej, wolontariatu oraz w ramach kursów, szkoleń itd. Proces PEU prowadzi do przyznania punktów ECTS odpowiadających wybranym modułom kształcenia, pod warunkiem stwierdzenia zbieżności rozpoznanych i zweryfikowanych efektów uczenia się z efektami kształcenia określonymi w programie kształcenia danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia. Dolnośląska Szkoła Wyższa potwierdza efekty uczenia się w zakresie odpowiadającym efektom kształcenia zawartym w programach kształcenia danego kierunku studiów oraz profilu i poziomu kształcenia.

Jak wygląda procedura PEU w DSW?

Pierwszym etapem jest spotkanie informacyjne, w trakcie którego kandydat powinien złożyć podanie  do Uczelnianego Koordynatora ds. PEU, wnieść jednorazową opłatę manipulacyjną oraz podpisać umowę. W kolejnym kroku następuje rozpoczęcie postępowania, które polega na kontakcie kandydata z Centrum Rekrutacyjnym DSW, spotkaniu z uczelnianym koordynatorem ds. PEU oraz dodatkowym spotkaniem z Wydziałowym Doradcą ds. PEU. Następnie dokonywana jest analiza podania, w której powoływany jest przez Dziakana konkretnego wydziału „Wydziałowy Zespół Kierunkowy”, którego zadaniem jest opracowanie listy wymaganych dokumentów, które są konieczne do przedstawienia przez kandydata. Następnym krokiem jest przygotowanie dokumentów oraz spotkanie kandydata z osobistym Edukatorem ds. Uznawalności, opracowanie dokumentów i przygotowanie kandydata przez Edukatora ds. Uznawalności do spotkania z Wydziałowym Zespołem Kierunkowym. W dalszej kolejności następuje postępowanie weryfikacyjne i  spotkanie kandydata z Wydziałowym Zespołem Kierunkowym (kandydat może poprosić o wsparcie i udział w spotkaniu swojego osobistego Edukatora ds. Uznawalności).

Po tym wydawana jest decyzja, która przedstawiana jest Uczelnianej Komisji ds. PEU. Dopiero wtedy należy dokonać płatności za usługę, a na jej podstawie wydawana jest decyzaja przez UK ds. PEU. Ostatnim etapem jest rozpoczęcie studiów. Po zapoznaniu się z decyzją Uczelnianej Komisji ds. PEU, kandydat podejmuje decyzję kiedy podejmie studia. Ma on także prawo rozszerzyć zakres studiowanych przedmiotów o te, które zostały uznane przez Uczelnianą Komisję ds. PEU, gdy chce uzyskać lepszą ocenę. Uznane za zaliczone przedmioty, wliczają się do średniej ocen studenta, co umożliwia mu ubieganie się o stypendium zgodnie z regulaminem obowiązującym w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Szczegółowe informacje, wzory dokumentów oraz tabela opłat znajdują się na stronie Centrum Rekrutacyjnego DSW: www.dlakandydata.dsw.edu.pl/peu-potwierdzanie-efektow-uczenia-sie/

Dolnośląski Licealista Roku 2016 - fot. Dawid Frik ip

Słowa kluczowe: procedura PEU, Wrocław, Dolnośląska Szkoła Wyższa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Rok akademicki 2021/2022
Kiedy zaczynają się studia? Początek roku akademickiego 2021/2022

Sprawdź, kiedy wypada najbliższe rozpoczęcie roku akademickiego!

Kiedy legitymacja studencka z hologramem do 31 marca 2020 traci ważność? [AKTUALIZACJA]

Pandemia skomplikowała kwestię podbijania legitymacji. Kiedy kończy się ważność dokumentu potwierdzającego nasz status studenta?

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.