Wiadomości - Z życia Uczelni

Nadchodzi Robotic Arena 2017

2017-11-20 10:14:55 | Wrocław

Robotic Arena 2017 to już dziesiąta edycja międzynarodowych zawodów robotów organizowanych na Politechnice Wrocławskiej. Stało się tradycją, że na początku grudnia entuzjaści robotyki i nowoczesnych technologii spotykają się ze sobą w "Serowcu" (C-13 PWr), aby wystawić do walki swoje konstrukcje i wyłonić najlepsze z nich. W tym roku zawody rozpoczną się w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 przy wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 25. Na zawody organizatorzy przewidzieli aż 14 konkurencji.To już 10. edycja zawodów robotów na Politechnice Wrocławskiej.

Roboty startujące w kategoriach LineFollower mają za zadanie jak najszybciej pokonać wyznaczoną przez czarną linię trasę. Trudnością jest odpowiednie zaprojektowanie mechaniki oraz układu regulacji, które pozwolą pojazdowi sprawnie pokonywać wszystkie zakręty i skrzyżowania.

Kategoria Sumo to przeniesienie tradycyjnych japońskich zapasów na blaszane dohyō z elektronicznymi zawodnikami. Roboty stają naprzeciwko siebie na ringu, za pomocą odpowiednich czujników lokalizują się wzajemnie i starają się zrzucić z areny przy użyciu mocy silników. Podobnie jak w klasycznych walkach przewidziane są różne kategorie wagowe: od Nano (25g), przez Mikro (100g) i Mini (500g), aż po kategorię Mega, w której waga robotów dochodzi do 3kg, a roboty do zwiększenia swojej przyczepności mogą używać magnesów. Jest to niezwykle widowiskowa konkurencja, szczególnie kiedy roboty wylatują z ringu na kilka metrów.

MicroMouse to konkurencja, w której robot ma za zadanie odnaleźć się w labiryncie i się z niego wydostać. W swoich poszukiwaniach musi zdać się na odczyty z czujników i odpowiednio opracowane algorytmy. Ważna jest także zwinność i prędkość robota, bo wygrywa najszybszy z nich.

Konstrukcje startujące w kategorii PuckCollect zbierają z planszy kolorowe krążki. Muszą one polegać na swoich cyfrowych "oczach" i odpowiedniej taktyce. W jednym momencie na planszy znajdują się dwie konstrukcje, zatem zadanie jest o tyle trudniejsze, że trzeba dodatkowo uważać na swojego przeciwnika.

W tym roku zupełnie nową kategorią na wrocławskich zawodach będzie RoboSprint. Konstrukcje zamiast konwencjonalnych kół muszą posiadać kończyny. Spodziewamy się zobaczyć na niej antropomorficzne roboty humanoidalne i przypominające pająki hexapody. Długość trasy to zaledwie 3 metry, niemniej jednak zadanie to nie jest takie proste dla konstruktorów i ich robotów.

Roboty, które nie kwalifikują się do żadnej z powyższych konkurencji, nie muszą czuć się dyskryminowane - specjalnie dla nich stworzono konkurencję o nazwie Freestyle. Niestandardowe maszyny zostaną zaprezentowane przez swoich konstruktorów. Zgromadzona publiczność będzie miała możliwość oddania głosu na najciekawsze jej zdaniem konstrukcje.

Turniej jest organizowany od 2004 r. jako "Otwarte Zawody Robotów Minisumo", a od 2008 r. pod nazwą Robotic Arena. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce. W ubiegłym roku do walki stanęło prawie 200 konstrukcji z całej Polski i Europy.

Organizatorem zawodów jest Koło Naukowe Robotyków "KoNaR". Działa ono nieprzerwanie od 2003 roku przy Katedrze Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Organizacja zawodów jest jednym z celów statutowych koła.

Rejestracja potrwa do 26 listopada. Wstęp i udział w zawodach są bezpłatne.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: walki robotów, zawody, konkurs, turniej, konkurencje, studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
WSB w Warszawie Studia podyplomowe
Sztuka rozwiązywania konfliktów - dr Ewa Kosowska-Korniak opowiada o mediacji

Kierownik studiów podyplomowych "Mediacje sądowe i pozasądowe", w WSB w Warszawie opowiada o specyfice sporów i zawodu mediatora.

Zakonczenie rekrutacji
Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego zakończona

Szeroka oferta kierunków lekarskich na Uczelni Łazarskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.