Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

4. Obrady o kulturze staropolskiej: Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej

2017-04-03

W czwartek i piątek (6 i 7 kwietna) odbędzie się już czwarta z kolei edycja obrad o kulturze staropolskiej. W tym roku temat przewodni ogólnopolskiej studencko-doktorancko-eksperckiej konferencji naukowej to "Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej".


Organizatorzy z Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego zapraszają do Audytorium w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na ulicy Szewskiej 49. W ciągu dwóch dni referaty wygłosi niespełna pięćdziesiąt osób z całej Polski. Obrady z przerwami będą trwały od 10.00 do 19.00 każdego dnia.  W czwartek o godz. 11.25 zaplanowany jest również solowy recital Radosława Dembińskiego z zespołu Oak Brothers na viola da gamba.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem pełnomocnika Marszałka województwa dolnośląskiego ds. współpracy z młodzieżą Pana Krystiana Ulbina. Patronem przedsięwzięcia jest też Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Organizatorzy  postarali się również o sponsorów, takich jak Muzeum Pana Tadeusza, wydawnictwo Adam Marszałek oraz wydawnictwo Gajt. Medialnie obrady wspierają WTMH, Histmag.org, Radio LUZ, Historykon.pl oraz Dlastudenta.pl.

W panelu eksperckim Uniwersytet Wrocławski reprezentować będzie Pan  prof. UWr Filip Wolański, z Poznania przyjedzie Pani dr Bernadetta Manyś, z Warszawy Pan dr Zbigniew Hundert, a w dyskusji weźmie udział dr hab. Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagielońskiego.  Spodziewać się można różnorodniej tematyki. Uczestnicy konferencji przekonają się jak wyglądały, z czego się składały i czym się różniły śluby z epoki staropolskiej od tych współczesnych. Pewnego rodzaju specyficzną celebracją był również pogrzeb, dowiedzieć  się będzie można, jak żegnano się m,in. z dostojnikami państwowymi i w co np. ubierano się na tą ceremonię. Ważnymi wydarzeniami były również różnego rodzaju święta religijne. Czy obchodzono je podobnie jak obecnie? Jakie to były święta? Czy wszystkie są kontynuowane po dziś? Prelegenci z pewnością będą w stanie udzielić odpowiedzi. Wśród referatów pojawią się elementy kulinarne, poetyckie, mody czy kultury materialnej. Nie zabraknie czarownic i szubienic, kamiennych krzyży i zakonnic.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama